Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Silné bouřky hrozí i ve středu hlavně na Moravě, v západních Čechách může nebezpečně stoupnout hladina řek

Noční bouřka foto: ČTK

PRAHA - Silné bouřky provázené intenzivním deštěm hrozí v Česku také ve středu a v noci na čtvrtek. Výstraha meteorologů platí především pro Moravu a Slezsko, v menší míře i pro zbytek země s výjimkou západních Čech. Kvůli předchozím dešťům ale na západě a jihu Čech mohou stoupat hladiny řek na úroveň prvního, místy i druhého povodňového stupně. Vyplývá to z aktualizovaného varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
  12:32

Varování před velmi silnými bouřkami platí do čtvrtečních 02:00 pro celý Olomoucký, Moravskolezský a Zlínský kraj spolu s okresy na východě Jihomoravského kraje. Napršet tam může kolem 50 litrů vody na metr čtvereční a meteorologové varují také před kroupami a nárazy větru o rychlosti zhruba 90 kilometrů v hodině.

Na řadě míst spadlo za jediný den až 75 litrů na metr čtvereční. Bez proudu je více než 9000 odběratelů

Nižší míra rizika silných bouřek je ve středu odpoledne a večer i v Čechách a na Vysočině. Západu Čech, který postihly bouřky v noci na středu, by se tentokrát měly vyhnout.

Kvůli vysoké nasycenosti půdy vodou z předchozích dešťů hrozí zejména v jihozápadní polovině Čech vzestup hladin řek a potoků. Varování se týká zejména menších toků v povodí Ohře, Berounky, Vltavy, Sázavy, Svratky a Lužické Nisy. Největší riziko povodní je na východě Plzeňského kraje, kde se mohou některé toky vylít z břehů do okolní krajiny. Varování před vzestupem hladin platí do čtvrtečního poledne.

Silné bouřky zasáhly především západní část Čech už v úterý večer a v noci na středu. Hasiči v noci vyjížděli k více než 800 stovkám zásahů souvisejících s počasím. Nejvíc práce měli v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji a také ve středních Čechách, včetně Prahy.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat