Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouřky se přehnaly Českem. Výstraha před nimi však trvá dál

Česko

  10:21aktualizováno  11:45
PRAHA - Noční bouřky v ČR nezpůsobily vážnější problémy, hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Silné bouře s krupobitím ale dnes stále hrozí. Ačkoli bouře v noci na dnešek nezanechala tak vysoké škody jako minulý týden, od sobotních 18:00 do dnešních 07:00 hasiči v ČR zaznamenali 138 technických zásahů, což je často právě odstraňování spadlých stromů nebo čerpání vody. Za celou sobotu bylo pro srovnání těchto zásahů 187. Sdělila to mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.
Bouřky - ilustrační foto.

Bouřky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Hasiči nejčastěji odstraňovali popadané stromy, hlavně ze silnic, kde bránily v průjezdu, ale také na železnici," uvedla Zaoralová. Místy stromy spadly i na auta či střechy domů. "Zajišťovali jsme také utržené kusy střech," doplnila.

Bouřka způsobila problémy na trati mezi Prahou a Berounem

Noční bouřka způsobila problémy na železniční trati z Prahy do Berouna. Mezi Dobřichovicemi a Řevnicemi popadaly na trať stromy a je poškozená trolej. Pro osobní vlaky byla v tomto úseku zavedena náhradní autobusová doprava, rychlíky jezdí po objízdné trase. Řekla to mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Vzhledem k tomu, že je objízdná trasa pro rychlíky delší, tak podle Pistoriusové nabírají zpoždění 20 až 30 minut. Zprůjezdnění jedné koleje se očekává kolem 15:00, tedy o tři hodiny později než se předpokládalo. Oprava poškozeného trakčního vedení nad druhou kolejí podle Pistoriusové však potrvá zřejmě několik dní. "Na trati proto budou vznikat zpoždění," dodala Pistoriusová.

Hasiči v kraji podle mluvčí Lenky Kostkové měli od sobotních 23:00 do dnešních 11:00 především kvůli bouřce 80 výjezdů. Nejčastěji zasahovali na Mladoboleslavsku, Berounsku, Praze-západ a Praze-východ. "Hasiči odklízeli spadané stromy, větve, čerpali vodu ze zatopených sklepů," uvedla Kostková.

Bouřka podle mluvčí způsobila také čtyři požáry. Blesk zapálil podkroví chaty v Hrusicích u Prahy, kde při požáru vznikla škoda za 400.000 korun. Také v Brandýse nad Labem zapálil blesk střechu rodinného domu, což způsobilo škodu 200.000 korun. V Třebusicích na Kladensku podle mluvčí někdo úmyslně zapálil stoh slámy, v Čáslavi zase hořely železniční pražce. "Naštěstí se nikomu nic nestalo," uzavřela Kostková.

Hasiči ale také vyjížděli například k požáru rodinného domu v okrese Plzeň-jih, kde byl příčinou úder blesku. "V souvislosti s častými letními bouřkami upozorňuji, že lidé by si měli nechávat pravidelně zkontrolovat hromosvodní soustavu. Pokud je v pořádku, správně nainstalována a pravidelně prochází revizí, bezpečně dům před požáry ochrání," uvedla Zaoralová. "Hromosvod je potřeba také zkontrolovat po úderu blesku. To připomínám hlavně po dnešní noční bouřce," doporučila mluvčí hasičů.

Výstraha před bouřkami stále platí

Od dnešního dopoledne platí stále výstraha před silnými bouřkami do 22:00 pro Prahu, Vysočinu, Středočeský, Jihočeský, Pardubický a Královéhradecký kraj. Až do půlnoci je v platnosti také pro většinu Jihomoravského kraje, Bruntálsko v Moravskoslezském kraji a Šumpersko a Jesenicko v Olomouckém.

POČASÍ V ČR:

Kvůli přetrvávajícímu horku a suchu, i navzdory krátkodobým silným dešťům, trvá velké nebezpečí požárů. "O tom svědčí i nárůst počtu výjezdů hasičů během včerejšího dne. Hasiči vyjeli k více než dvojnásobnému počtu požárů, celkem 117, a jednalo se o typické letní požáry," sdělila Zaoralová. "V létě dochází k častým požárům v průběhu žní a prací na poli. I včera hasiči likvidovali například následky požáru kombajnu na Strakonicku a 15 jednotek likvidovalo následky požáru 40 hektarů žita a 40 hektarů strniště na Znojemsku," uvedla.

Největším nebezpečím jsou nyní požáry v přírodě. "Lidé by tedy stále měli mít na paměti dlouhodobé sucho a extrémně vysoké teploty, velmi obezřetně zacházet se zdroji otevřeného ohně a v přírodním prostředí raději oheň vůbec nerozdělávat," upozornila Zaoralová.

Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...