Přívalový déšť může znova rozvodnit malé toky, zatopit silnice, sklepy a garáže.

Spadnout by mělo 40 mm srážek, vítr bude v nárazech dosahovat až 90 km/h. Varování vydal v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ve středních Čechách komplikace na Příbramsku
Dopolední bouřka ve středních Čechách způsobila komplikace na Příbramsku, kde na silnice padaly větve a voda natekla do sklepů dvou domů. Na některých železnicích musel být zastaven provoz. V jiných okresech bouřka škody nezpůsobila. ČTK to řekla mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Bouřka a vítr zastavily vlaky na třech místech na pomezí jižních a středních Čech. Na trati Zdice - Příbram stála desítky minut regionální doprava, rychlík na trase České Budějovice - Příbram - Praha má u Berouna 100 minut zpoždění. Rychlík v opačném směru nabral dvacetiminutové manko.

Ráno kvůli počasí nejely vlaky na třech místech v Čechách
Bouřka a vítr zastavily dnes ráno vlakový provoz na třech místech na pomezí jižních a středních Čech, včetně rychlíkové trati mezi Zdicemi a Příbramí. Krátce před polednem byly všechny popadané stromy odklizeny a provoz obnoven, rychlíky jedou se zpožděním až hodinu a půl. ČTK o situaci informoval mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Na trati Zdice - Příbram stála desítky minut regionální doprava, rychlík na trase České Budějovice - Příbram - Praha má u Berouna 100 minut zpoždění.

Rychlík v opačném směru nabral dvacetiminutové manko.

Náhradní autobusovou dopravu zavedly dráhy místo lokálek mezi jihočeskou Blatnou a středočeskou Březnicí. Kvůli popadaným stromům vlaky nejezdily ani do nedalekého Rožmitálu pod Třemšínem, který je konečnou stanicí na krajské trati číslo 204. Všechny zmíněné tratě jsou již podle Joklíka průjezdné, další komplikace nejsou hlášeny.

Počasí se na vlakovém provozu nepodepsalo v poslední době poprvé. Mnohem větší škody způsobily nedávno záplavy především na severní Moravě a v jižních Čechách. Od té doby vlaky stále nejezdí na šesti úsecích, například mezi Hostašovicemi a Novým Jičínem.

Nehoda deviti aut blokovala tah na Plzeň
Nehody dnes ráno přes čtyři hodiny blokovaly hlavní tah mezi Domažlicemi a Plzní na silnici mezi Holýšovem a Stodem. Na úseku 200 metrů se srazila dvě osobní a dvě nákladní auta.

Zraněni byli dva lidé. Při omezeních, která po nehodě nastala, pak následovaly ještě další dvě nehody. Při nich bouralo pět aut, jedna řidička skončila v nemocnici. Zprůjezdnit silnici se podařilo kolem 10:30.

Noční bouřka napáchala v noci škody na jihu Moravy
Hasiči na jihu Moravy až do dnešního rána likvidovali škody, které napáchala noční bouřka. Na Blanensku čerpali vodu ze zatopených sklepů, například v Blansku zaplavila suterén budovy bývalé autoškoly v Bezručově ulici. V Modřicích u Brna zase zatopila na silnici auto. V řadě měst a vesnic hasiči také odstraňovali spadlé stromy, zjistila ČTK z jejich internetové databáze.

Podle hejtmana Michala Haška byla noční průtrž mračen, která se regionem prohnala, v Brně největší letošní bouřkou. Nezpůsobila však takové škody, že by kvůli nim musela zasedat krajská bezpečnostní rada.

Bouřka také byla znát na hladinách řek. Například na Svitavě v Bílovicích nad Svitavou zvýšila ve 3:00 průtok na 37 metrů krychlových za vteřinu.

Před deštěm korytem protékaly zhruba tři metry krychlové za vteřinu.

Hladina v Bílovicích dosáhla 235 centimetrů, a dostala se tak na první povodňový stupeň - bdělost. Ráno začala klesat.

Varování platí až do čtvrtečního rána
Varovaní před přívalovým deštěm, kroupami a krátkodobým silným větrem platí v Pardubickém kraji i mnoha dalších také ve středu, a to od dvanácti hodin až do čtvrtka do čtyř hodin do rána.

Nedávné povodně si vyžádaly 14 životů, jedna žena se stále pohřešuje.