Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

Česko

  9:45aktualizováno  22:58
Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití. Padající kusy ledu měly někde i téměř 10 centimetrů. Výstraha platila až do noci pro celé území. První vlna bouřek přešla od Pošumaví přes Čechy na severovýchod. Druhá se odpoledne vytvořila v Rakousku a přes Vysočinu došla na Moravu. Hasiči měli několik stovek výjezdů.

Z Jihomoravského kraje postupovaly silné bouřky k severovýchodu až východu. Doprovázené byly zejména kroupami kolem 5 cm a nárazy větru ojediněle kolem 90 km/h. Podle meteorologů bouřky zasáhly také jih Olomouckého kraje. Právě kroupy a silné nárazy větru měly být podle ČHMÚ nejvíce nebezpečné.

Podle vyjádření hasičů nebyla situace tak náročná, jak se původně předpokládalo. Do pátečních 20 hodin vyjeli k 375 technickým pomocem. Většinou se jednalo o popadané stromy, informovali na sociální síti.

Výzva čtenářům

Vaše fotky a videa z aktuálních bouřek s údaji o čase a místu pořízení zasílejte na hotline@idnes.cz. Zveřejníme je v galerii u článku.

Středočeští hasiči v pátek večer informovali, že kvůli bouřkám zasahovali celkem u 63 spadlých stromů a pětkrát museli čerpat vodu. V Jihočeském kraji likvidovali dvacet spadlých stromů, z toho čtrnáct na Jindřichohradecku, čerpat vodu museli na osmi místech.

I v Libereckém a Královéhradeckém kraji likvidovali hasiči desítky popadaných stromů. Na mnoha místech překážky zkomplikovali železniční dopravu.

Popadané stromy zablokovaly krátkodobě i silnici 65 u Jablonce nad Nisou. Několik stromů spadlo na zaparkovaná auta. V nich v té době podle mluvčího nikdo neseděl. „Nemáme hlášeno žádné zranění,“ dodal mluvčí krajských hasičů Radek Hon.

Na Vysočině zasahovali hasiči kvůli bouřkám s deštěm v posledních dvou hodinách na třech desítkách míst. V Jihomoravském kraji evidovali hasiči k večerní 23. hodině přes 200 událostí, bouřky silně zasáhly Brno. Šlo hlavně o popadané stromy a čerpání vody, do zásahu se zapojilo 77 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

„S ohledem ne výjimečně velké množství energie a střih větru čekejte velmi intenzivní bouřky s potenciálem velkých škod,“ upozornili meteorologové ve výstraze v pátek odpoledne. Extrémní stupeň nebezpečí vyhlásili pro velkou část středních Čech, Prahu a části Vysočiny, Ústeckého, Jihočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravský a Liberecký kraj.

Meteorologové také varovali, že intenzivní srážky mohou způsobovat lokální zatopení a prudké rozvodnění menších vodních toků. Přívalový déšť lokálně může způsobit zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení. „Předpokládáme potenciálně vysoce rizikovou událost s velkým dopadem především v hustě osídlených oblastech s ohledem i na větší množství probíhajících kulturních akcí,“ dodali.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...