Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Silnej ročník sedmdesát

Česko

V pátek zemřel ve věku osmatřiceti let kapelník skupiny Chinaski Pavel Grohman. Boural na motorce

Každej máme nějakýho kámoše, kterej v tom autě zařval, takže jsme to s klukama řešili... a pokud máme možnost ty lidi takhle oslovit vlastně ve velkým, když na ty koncerty chodí, tak proč to neudělat – komentoval nedávno člen kapely Chinaski Michal Malátný účast v projektu ministerstva dopravy, které už od minulého podzimu bojuje proti promilím za volantem. Chinaski měli být tváří nadcházející podzimní kampaně Domluvme se!.

Jen pár dní na to zasáhla členy kapely, fanoušky a českou hudební scénu zpráva o smrti bubeníka a zakládajícího člena kapely Chinaski Pavla Grohmana (1970). Zemřel v pátek 25. července po srážce svého motocyklu s osobním automobilem. Grohmanovi se stal osudným okamžik, kdy na motorce předjížděl auto, které v tu chvíli zatáčelo vlevo. Křižovatku řidiči v problematické části často přehlédnou; na místě se již v minulosti stalo mnoho dopravních nehod.

Snad trochu paradox: ti, kteří se snaží svou tvorbou a angažovaností přispět snížení nehodovosti na silnicích, tragickou statistiku posílí. Chinaski zrušili všechny doposud naplánované koncerty. „Jsme zdrceni zprávou o Pavlově úmrtí. Naší jedinou starostí teď je pomoci Pavlově rodině, manželce a dětem. V současné době nejsme schopni koncertovat a veškerá vystoupení do odvolání rušíme. Děkujeme za pochopení,“ uvádí ve svém prohlášení skupina. Fanoušci kapely na festivalu České hrady na Švihově, kde měli Chinaski v sobotu hrát, drželi na památku hudebníka minutu ticha. Pavlu Grohmanovi bylo třicet osm let. Pohoda jazz Chinaski vznikli v roce 1987 původně jako Starý hadry, dali ji dohromady Pavel Grohman, který byl dodnes považován za „vedoucího“, a Michal Malátný. V polovině 90. let se podle postavy Henryho ,Hanka‘ Chinaskiho z knihy Charlese Bukowského přejmenovávají na Chinaski (autorem nápadu byl rovněž Grohman) a vyšlo jim stejnojmenné debutové album. Videoklip k písni Pojď si lehnout režíroval tehdy Jan Hřebejk. Průlomovou byla druhá deska Dlouhej kouř (1997), jejíž stejnojmenný singl se stal jednou z nejhranějších písní v rádiích. Kromě popularity přinesl kapele i několik nominací na Ceny akademie populární hudby.

Přelom tisíciletí bylo pro Chinaski velmi úspěšné období: vydali desky 1. signální, Na na na a jiné popjevky, Originál, hity se staly skladby 1. signální, Klára, Můj svět, Láskopad, 1970 a další. Období zakončili výběrem největších hitů, projektem Autopohádky a DVD Docela vydařenej den.

Rok nato vyšlo album Music Bar – po pouhém týdnu po oficiálním uvedení na trh se stalo nejprodávanější deskou v České republice. Odstartovalo do té doby největší turné v historii skupiny, které vrcholilo koncertem v pražské Velké sportovní hale. Týž rok získali zlatého Českého slavíka, navštívili několikrát USA. Píseň Vedoucí se stala nejhranější písní v českém rozhlasovém éteru, bodovala i v MTV European’s World Chart Express. Zatím poslední deska kapely je loňská nahrávka s názvem 07.

Ještě jako člen Starých hadrů bubnoval Grohman na počátku 90. let i ve skupině Zirkus Odvážná srdce, která spojovala rock s dechovou sekcí. Natočil s ní jedno album. Pyrotechnika Chinaski jsou známí i svými drobnými kontroverzemi. První týdny vysílání skladby Zadarmo musela rádia „vypípat“ slovo „jebe“ („Myslím, že nám všem už z toho všeho jebe/ myslím tím tebe a myslím tím i sebe...“); vloni v létě vznikla píseň Slovní pyrotechnika, která se naváží do Paroubka a karikuje jeho počínání po volbách v červnu 2006. „Jsem za dementa, za všechno může Kmenta/ Nebudem to tolerovat, budeme vyšetřovat zradu/ Právě jsem se vrátil z Hradu...“ Autorem byl rovněž Pavel Grohman. „Ten nezapomenutelný proslov nás tehdy inspiroval. Snažíme se reagovat na to, co se děje kolem, a tato forma legrace je asi všechno, co se dá v této situaci dělat. Pan předseda tehdy selhal v přímém přenosu, nijak zvlášť se za to neomluvil a počkal, až se na to zapomene.“ Grohman tehdy vtipkoval: „Jeho kauza s přítelkyní-milenkou by určitě stála za zhudebnění.“ To už textař ale nestihne.

Docela nedávno kapela vypustila do éteru nový singl z připravovaného živého alba. Skladba nese název Basama fousama a padají v ní zmínky o Usámovi, Bushovi a Condoleezze Riceové, i tento text napsal Grohman. V době podpisu smlouvy o umístění radaru v České republice přináší sarkastický pohled na zahraniční politiku současné americké vlády: „Něco mezi Němcema a Rusama/ Basama fousama/ Co na to Usáma?“ A tak to bude Pavel Grohman zastával v Chinaski nejen post bubeníka, ale podílel se i na jejím chodu po stránce manažerské. Nepostradatelné byly právě jeho texty. Z jeho dílny pocházejí hity 1970 („Čas pádí, čas letí a je to zvláštní svět/ a tak i Husákovy děti dospěly do Kristových let...“), Klára a mnoho dalších. „Pavel by si rozhodně přál, aby kapela nezanikla. A tak to bude,“ nechal se slyšet trumpetista skupiny Petr Kužvart.

„Nechci tu hloupě vzpomínat,/ koho taky dneska zajímá/ silnej ročník sedmdesát,/ tak začni počítat...“ Zleva nebo zprava, třicet osm je pořád až příliš málo.

O autorovi| Jana Kačurová, redaktorka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!