5. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silnější než Kyrill? Měření na Sněžce ukázalo rychlost větru 270 km/h, rekord ale nepadl

Páteční pohled ze Sněžky směrem na Obří důl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Páteční pohled ze Sněžky směrem na Obří důl. | foto: Webkamera Lanová dráha Sněžka

PEC POD SNĚŽKOU/PRAHA Vypadalo to, že na nejvyšším bodě Česka padl celorepublikový rekord v rychlosti větru. Meteorologové na Sněžce ve středu odpoledne naměřili 270 kilometrů za hodinu. Důkladné ověřování ovšem ukázalo, že šlo patrně o chybu čidla.

„V nárazu větru jsme na Sněžce naměřili neuvěřitelných 75 m/s což je 270 km/hod,“ informovali na svém facebookovém profilu správci Česká poštovny Anežka, která na nejvyšší české hoře přijímá poštovní zásilky. „Je ale možné, že to bylo i více, jelikož toto je maximální kapacita měřícího přístroje,“ doplnili dále se slovy, že údaj kontrolovala u Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jenž stanici provozuje.

Chybné měření, které zaznamenalo na Sněžce náraz větru o rychlosti 270 km/h.

Chybné měření, které zaznamenalo na Sněžce náraz větru o rychlosti 270 km/h.

Důkladné ověřování ale nakonec ukázalo, že k žádnému rekordu nedošlo. „Vzhledem k okolním stanicím a tomu, jak vypadal vývoj před a potom, to vypadá, že se jednalo o chybu čidla,“ řekla serveru Lidovky.cz Stanislava Kliegrová z královéhradecké pobočky ČHMÚ.

Jak k patrně chybnému měření došlo, není zřejmé. Stožár, který měří rychlost větru na Sněžce, v mrazivém počasí často namrzá. Velkou kouli ledu pak musí meteorologové jednou za čas očistit. To ale údajně nebyl tento případ. „Jde o elektroniku, která může selhat. Od toho v ČHMÚ jsme, abychom na to dávali pozor a snažili se to opravovat,“ dodala Kliegrová.

Páteční pohled ze Sněžky směrem na Labskou boudu.

Páteční pohled ze Sněžky směrem na Labskou boudu.

Doposud nejvyšší rychlost větru byla zaznamenána v Česku 19. ledna 2007 v brzkých ranních hodinách, kdy zemi zasáhl orkán Kyrill. Na vrcholu Sněžky byla tehdy naměřena hodnota 216 km/h. Ničivá bouře, která se přehnala přes Evropu, si vyžádala 45 lidských životů, z toho čtyři v České republice.

rsaRobert Sattler

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.