Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
18. srpna 2016 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silnější operační týmy i větší otevřenost. To jsou plány nového šéfa BIS

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS). | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Chce nabírat nové lidi a posilovat operační týmy. Chce spolupracovat se zahraničními tajnými službami. A chce o krocích a výsledcích Bezpečnostní informační služby (BIS) více reportovat. Nový ředitel BIS Michal Koudelka představil své plány na webu BIS.

„Bezpečnostní informační služba maximum, aby náš stát a jeho občany ochránila před nebezpečím teroristických útoků,” napsal Koudelka.

Mezi kroky BIS, které by měly vést k eliminaci možných útoků, by mělo patřit mimo jiné i rozšíření zpravodajských týmů. „Rozhodnutí vlády posílit náš rozpočet mi v této souvislosti umožňuje preferovat nábor nových, perspektivních lidí a položit důraz na rozšíření a posílení zpravodajských operačních týmů. Velkou pozornost hodlám věnovat mezinárodní součinnosti, která je pro boj s terorismem nezastupitelná a klíčová,” sdělil Koudelka.

BIS podle jeho slov v současné chvíli spolupracuje s okolo 70 službami, zejména ze zemí NATO a Evropské unie.

Ochrana internetu

„Nepolevíme ani v ochraně strategických ekonomických zájmů státu a v oblasti kontrašpionáže. Dobře vím, že některé cizí zpravodajské služby chtějí ovlivňovat náš veřejný život a politickou scénu, chtějí získat špičkové technologie a výsledky vědeckého výzkumu,” doplnil Koudelka.

Velkou výzvou je podle něj také zapojení BIS do ochrany internetových sítí proti kyberšpionážním kampaním a útokům.

Koudelka chce s prací BIS více seznamovat veřejnost. „Jsme placeni daňovými poplatníky, kteří mají právo vědět - alespoň obecně a ve srozumitelných konturách - jak pracujeme a jaké jsou naše výsledky. Bez podpory veřejnosti se v mnoha případech neobejdeme,“ napsal Koudelka.

Prioritou je ochrana našeho státu a jeho občanů před nebezpečím teroristických útoků

Vážený čtenáři těchto řádků, dovolte mi, abych se k Vám - v kontextu prvních dnů v roli ředitele BIS - obrátil s několika slovy o představách a cílech mé práce, prioritně motivované bezpečnostními riziky současného neklidného světa. Chci celou naši veřejnost ujistit, že pod mým vedením - stejně jako za mého předchůdce Jiřího Langa - udělá Bezpečnostní informační služba maximum, aby náš stát a jeho občany ochránila před nebezpečím teroristických útoků.

Rozhodnutí vlády posílit náš rozpočet mi v této souvislosti umožňuje preferovat nábor nových, perspektivních lidí a položit důraz na rozšíření a posílení zpravodajských operačních týmů. Velkou pozornost hodlám věnovat mezinárodní součinnosti, která je pro boj s terorismem nezastupitelná a klíčová. Vláda nám schválila spolupráci se 106 službami 67 zemí světa. Poměrně časté jsou naše kontakty s asi 70 službami, zejména zemí NATO a Evropské unie. V loňském roce jsme od zahraničních partnerů přijali více než 8100 zpráv a na oplátku jsme jim předali téměř 1500 depeší a dokumentů. V intenzivních mezinárodních kontaktech budeme pokračovat. Pokud mluvím o zahraničí, ani v nejmenším nepodceňuji význam kvalitních kontaktů s naší policií, rozvědkou a vojenským zpravodajstvím. Jsou stejně důležité a nelze bez nich fungovat.

Nepolevíme ani v ochraně strategických ekonomických zájmů státu a v oblasti kontrašpionáže. Dobře vím, že některé cizí zpravodajské služby chtějí ovlivňovat náš veřejný život a politickou scénu, chtějí získat špičkové technologie a výsledky vědeckého výzkumu. Velkou výzvou je i zapojení BIS do ochrany před zranitelností internetových sítí, kde přibývají kyberšpionážní kampaně a útoky.

K prioritám, které považuji za velmi důležité, řadím i oboustranný vztah mezi BIS a veřejností. Jsem přesvědčen o tom, že tradiční rozpor mezi samotnou povahou práce tajné služby a zájmem veřejnosti je třeba - pokud to jde - odstraňovat a nikoliv prohlubovat. Jsme placeni daňovými poplatníky, kteří mají právo vědět - alespoň obecně a ve srozumitelných konturách - jak pracujeme a jaké jsou naše výsledky. Bez podpory veřejnosti se v mnoha případech neobejdeme. Nic nám také nebrání mluvit o hrozbách, kterým je současný svět vystaven a naznačovat jejich eliminaci. O tom všem chci na stránkách www.bis.cz čas od času hovořit.

Plk. Ing. Michal Koudelka

Lidovky.cz
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

J. Řezníček To bude zase šašo. 15:14 18.8.2016
V. Grycz začal bych na Hradě. 14:15 18.8.2016