Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silničáři letos ušetří miliony

Česko

  7:59
PRAHA - Díky extrémně mírné zimě zaznamenali silničáři v posledních měsících značné úspory na materiálu i na mzdách pro cestáře. V průběhu tohoto roku proto budou investovat výrazně více prostředků do oprav silnic.

Dálnice D1. foto: Igor Šefr ČTK

„Roční náklady na zimní údržbu jsou v průměru 2,5 miliardy korun, letos by to mohlo být o stovky milionů korun méně,“ uvedl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr. Fond se prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stará o dálnice, rychlostní silnice a silnice prvních tříd.

 Ušetřené peníze by se měly vrátit zpět do dopravy, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí. „Peníze nepůjdou nikam jinam než na zkvalitnění silnic,“ potvrdil Švagr. Úspory nyní podle něho plynou především z nižších nákladů na mzdy a pohonné hmoty.

 Mnohamilionové částky se ušetří také na posypových materiálech. To se ale zcela projeví až během příští zimy, protože silničáři jsou předzásobeni a peníze za materiál tak už z velké části utratili.

 Ředitelství silnic a dálnic jen za listopad a prosinec na posypových materiálech oproti loňsku ušetřilo přes 200 milionů korun. „Spotřebovali jsme asi jen třetinu materiálu oproti předchozím zimám,“ řekl provozní ředitel ŘSD Otakar Vacín.

Ušetřené miliony hlásí také kraje, které se starají o silnice druhých a třetích tříd. „Úspora za listopad a prosinec byla oproti loňskému roku 28 milionů korun. V lednu to odhaduji na částku kolem 15 milionů,“ uvedl Miloslav Ouředník, ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

 Dobrý výsledek přitom nevychází jen z porovnání s loňskou náročnou zimou. „I oproti běžnému průměru se určitě jedná o významné úspory,“ dodal Ouředník. To potvrzuje i Správa a údržba silnic Pardubického kraje. „Lednové náklady se blíží letnímu měsíci,“ řekl ředitel pardubických silničářů Miroslav Němec. Cestáři jsou na tom podle jeho slov podobně jako hasiči, když nehoří. Pardubický kraj tak zatím ušetřil kolem dvaceti milionů. Peníze by měly především pomoci při odstraňování následků loňských povodní na silnicích a mostech.

 Zatímco loni nezbýval čas a peníze ani na běžnou údržbu, letos silničáři volné kapacity využívají na čištění nebo prořezávání okolí silnic.

 „Určitě je to pozitivní zpráva. Rozdíl mohou řidiči vidět na vlastní oči již nyní,“ dodal Švagr. Zatím se nedá přesně odhadnout, kolik ještě silničářům vydělá ušetřený posypový materiál. To záleží především na zbytku letošní zimy. Meteorologové přitom předpovídají nadprůměrné teploty ještě nejméně po zbytek února a na počátku března. Silničáři se nicméně shodují, že české silnice jakékoli ušetřené peníze hravě pohltí.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat