Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silničáři ušetří desítky milionů

Česko

Již druhý rok v řadě stojí zimní údržba silnic méně, než se očekávalo. Více peněz proto teče do oprav silnic

PRAHA Mnohamilionové úspory na posypových materiálech a pohonných hmotách hlásí čeští silničáři. Málokdo totiž počítal hned se dvěma mírnými zimami v řadě. V některých krajích se zatím dokonce nevyčerpaly ani přebytky soli z loňska.

Výrazné úspory hlásí téměř všechny kraje, které se starají o silnice druhých a třetích tříd. „Letošní úspora činí zatím téměř 24 milionů korun. Loni to bylo přes 49 milionů,“ řekl ekonomický náměstek Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Ivan Točev. Na hospodaření se navíc stále ještě projevují výsledky mimořádně teplé loňské zimy. Například v Královéhradeckém kraji měli silničáři na letošní zimu připraveno více než 20 000 tun soli, přičemž skoro polovinu tvoří přebytky z minulého roku.

„Pokud bude zbytek zimy mírný jako dosud, což předpovídají meteorologové, budou nám dosavadní zásoby stačit. Pokud nám zbudou, použijeme je v následující zimě,“ řekl provozní náměstek královéhradeckých silničářů Josef Lukeš. Podobně jsou na tom jihočeští silničáři. „Loni jsme ušetřili asi 40 milionů, letos by to podle mého odhadu mohla být polovina,“ potvrdil Miloslav Ouředník, ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Ředitelství silnic a dálnic od listopadu do ledna na údržbu silnic prvních tříd a dálnic utratilo asi 415 milionů korun, což je přibližně polovina ve srovnání se zimou před dvěma lety. Podobný výsledek zaznamenalo i v minulém roce, který byl dlouhodobě nejmírnější. Kromě financí přímo ušetřených na posypových materiálech a pohonných hmotách se mírný průběh zimy projeví také na nákladech v další části roku. „Silnice mnohem lépe přezimují, budeme proto moci rychleji zajistit jejich optimální stav. Navíc bude na opravy celkově více peněz,“ dodal Miroslav Němec, ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Krajské správy silnic se také snaží najít využití pro volnou pracovní sílu. Již nyní se tak pracuje na činnostech, které jsou jindy obvyklé pro jarní až letní období. Například čištění příkopů nebo opravy dopravního značení. „Důsledek dvou mírných zim lze na silnicích sledovat již nyní, pokud se při jízdě rozhlédnete. Zbývá mnohem více času i peněz na prořezávky kolem silnic, kterým v minulosti nebylo věnováno tolik pozornosti,“ uvedl dopravní expert Pavel Švagr.

Silničáři ovšem upozorňují i na negativní dopady. „Na jednu stranu sice šetříme na plánované údržbě, na druhou stranu ale máme méně komerčních zakázek,“ vysvětlil Němec. Pro ministerstvo dopravy totiž kraje často smluvně zajišťují údržbu i na silnicích prvních tříd. Tam nyní nevyužijí připravené kapacity, což znamená zvýšené náklady a nižší příjmy.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat