Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Tvoří se sněhové jazyky

Česko

  7:41aktualizováno  15:34
PRAHA - Ve Středočeském kraji dejte pozor na dálnicích D4, D5, D6. Na řadě míst v Jihočeském kraji fouká nárazový vítr a na Prachaticku jsou sněhové přeháňky. Na silnicích nižších tříd na Vysočině může ležet vrstva zledovatělého sněhu nebo se tam tvoří sněhové jazyky. Stejně tak na východě Čech. Na Plzeňsku trvá kalamitní stav.

Silnice na Karlovarsku jsou pokryté sněhem. Silničáři nabádají řidiče k opatrnosti. foto: ČTK

Středočeský kraj

Na silnicích ve Středočeském kraji leží mnohde nová neošetřená vrstva sněhu, a to například i na dálnici D4 a D6. Nový sníh potrápí řidiče i na silnicích druhých a třetích tříd na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Příbramsku, Rakovnicku a Praze-západ.

Na řade míst v kraji stále sněží, někde řidičům cestu komplikuje silný vítr, a to například na Pražském okruhu, plzeňské dálnici D5, na Benešovsku a Příbramsku.

Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou podle silničářů všechny silnice nižších tříd a i většina silnic první třídy a dálnice. Na Pražském okruhu a dálnici D5 leží rozbředlý sníh po ošetření inertním posypem.

Jihočeský kraj

Všechny jihočeské vozovky jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na vozovkách nižších tříd na Písecku leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Teploty se po ránu většinou drží pod bodem mrazu. Na Churáňově je například minus sedm stupňů Celsia. Většina vozovek v kraji je po chemickém ošetření mokrá nebo holá a vlhká.

Podle předpovědi meteorologů bude přes den občas sněžit. Teploty zůstanou nepatrně pod hodnotou nula stupňů Celsia. K večeru se proto na vozovkách může tvořit náledí.

Karlovarský kraj

Všechny silnice v Karlovarském kraji by měly v sobotu již sjízdné. Policie nemá podle mluvčí Zuzany Týřové informace o žádné uzavřené komunikaci ani o dopravních nehodách. Západní Čechy se s extrémním počasím potýkaly v pátek, kdy silný vítr navál na komunikace závěje a cestářům se na několik hodin nedařilo udržet průjezdný ani hlavní tah mezi Plzní a Karlovými Vary.

Ujetá vrstva sněhu krytá posypem je na například na silnicích na Karlovarsku, na Sokolovsku a Chebsku je podle silničářů na komunikacích rozbředlý a rozježděný sníh po chemickém ošetření. Se sněhem na vozovce musejí v některých úsecích počítat řidiči na dálnici D6 na Chebsku a Sokolovsku. Viditelnost na silnicích místy zhoršují sněhové srážky.

Video z pátečního Božího Daru.

Silničářům se už podařilo zprovoznit uzavřenou silnici I/25, kterou museli dopoledne kvůli sněhovým jazykům, závějím a uvízlým autům zavřít od Abertamské křižovatky na Boží Dar, zavřený byl i přechod do Německa. Silnice je už od Jáchymova na státní hranici průjezdná. Je sice pod sněhem, ale provozuschopná, řekla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Vysočina

Na většině míst v regionu lehce mrzne. Vyplývá to z informací dispečinku správy a údržby silnic na Vysočině.

Sněhové jazyky se tvoří na komunikacích nižších tříd na Pelhřimovsku a Žďársku. Na Třebíčsku zase mohou řidiči narazit na vozovky, kde se nachází zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Teploty dosahují na Vysočině minus pět stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů bude v sobotu oblačno a zataženo s občasným sněžením.

Východní Čechy

Na silnicích ve vyšších polohách Královéhradeckého a Pardubického kraje se vlivem nárazového větru tvoří sněhové jazyky a závěje.

Hlavní silniční tahy jsou převážně mokré po chemickém ošetření, na inertně udržovaných silnicích ve vyšších polohách zůstává vrstva sněhu. Silničáři pokračují v pluhování a provádějí také posyp nebezpečných úseků. Například na menších cestách na Rychnovsku je zledovatělá vrstva sněhu.

V Pardubickém kraji hasiči v noci pomáhali několika řidičům, kteří se kvůli počasí dostali do potíží. Zasahovali například u osobního vozu v závěji v Rychnově na Moravě na Svitavsku, u Žichlínku na Orlickoústecku krátce před 4:00 vyprošťovali zapadlý sypač.

Na východě Čech bylo v sobotu ráno převážně několik stupňů pod bodem mrazu a polojasno. Meteorologové předpovídají, že se během dne zatáhne, na většině území má začít sněžit. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem bodu mrazu.

Plzeňský kraj

Na severním Plzeňsku stále trvá kalamitní stav, který silničáři vyhlásili v pátek, neboť za silného větru nebylo možné udržet silnice kolem hlavního tahu z Plzně na Karlovy Vary průjezdné. Během noci se tam podařilo zprovoznit všechny i vedlejší zaváté silnice. Ve vyšších polohách kraje musejí řidiči stále počítat s možností sněhových jazyků, vrstvy sněhu či náledí, řekl v sobotu dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

„Oproti pátku je situace nesrovnatelně lepší, přesto panují zimní podmínky a řidiči s tím musejí počítat,“ upozornil. V kraji je dál nejhorší situace na severním Plzeňsku a na Tachovsku.

Sněhové jazyky na silnicích se mohou dál tvořit na severním Plzeňsku a Tachovsku, ale také v otevřených úsecích ve vyšších polohách Šumavy či Českého lesa. Místy je na silnicích také ledovka. „Teploty se drží většinou kolem jednoho dvou stupňů pod nulou, jezdíme a sype se solí i drtí,“ řekl Slapnička.

Ústecký kraj

Silničáři v Ústeckém kraji odklízí čerstvě napadaný sníh. Několik úseků silnic v Krušných horách je zavřených. Řidiči musí počítat i s ledovkou.Policie nabádá k opatrnosti, nehodu řeší na Ústecku. Kluzké jsou také chodníky.

Pluhy křižují komunikaci hlavně v Krušných horách. Nesjízdné jsou tři úseky na Chomutovsku, z toho jeden silničáři přes zimu neudržují. Potíž budou v sobotu tak mít lyžaři, kteří budou chtít jet směrem od Klášterce nad Ohří do střediska Klínovec.

Na Teplicku je dočasně uzavřena trasa z Mikulova na Moldavu. Čerstvý sníh je také na hlavní silnici D7 od Chomutova ke státní hranici s Německem. Ve stoupání tam mají problémy od začátku týdne kamiony.

Meteorologové předpovídají pro Ústecký kraj sněžení a čerstvý vítr na horách, tam se také mohou tvořit sněhové jazyky a počítat musí motoristé i některých oblastech také s náledím.

Liberecký kraj

Pro kamiony stále zavřená silnice do Polska přes Harrachov. Osobní vozy místem projedou. Řidiči musí počítat se zbytky sněhu na silnicích a závějemi. V sobotu to sdělil Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic na starost.

Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů zůstává uzavřena silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska. „Chtěli jsme zprůjezdnit úsek přes noc, ale kvůli čerstvému sněhu to nešlo,“ uvedl Šén. Podle něj jsou další silnice v regionu s opatrností sjízdné.

Při cestě do zimních středisek motoristé musí počítat dnes znovu se sněhovými jazyky. Meteorologové pro Liberecký kraj předpovídají sněžení a vítr na horách. Teploty ve vyšších polohách mohou klesnout k pěti stupňům pod nulou.

Moravskoslezský kraj

Řidiči by měli být opatrní ve středních a hlavně ve vyšších polohách.Na silnicích tam může být buď ujetá vrstva sněhu pokrytá inertním posypem, nebo zbytky rozbředlého sněhu po pluhování. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré. V sobotu to řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Simona Součková.

„Pokud v kraji sněžilo, tak opravdu jenom nepatrně. Nejvíce, dva až tři centimetry sněhu, napadly v Beskydech,“ řekla Součková. Teploty se v kraji pohybují většinou nad nulou, mírně pod nulou je jenom v horách.

Pro kamiony nadále zůstává uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat