Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silný déšť může na západě Čech zvednout hladiny některých toků

Česko

  11:54
PRAHA - Silný déšť může od pátečního do sobotního večera na západě Čech rozvodnit některé toky. Povodňových stupňů ale hladiny dosáhnou jen ojediněle. Za sobotu může podle předpovědi zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji napršet až 80 litrů vody na metr čtvereční. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Česko zasáhnou bouřky a vydatné deště. foto: Shutterstock

Výstraha meteorologů před velmi vydatným deštěm platí od pátečních 21:00 do sobotních 23:00 pro Karlovarský a Plzeňský kraj a také pro Prachaticko a Strakonicko. Na Chomutovsku a Lounsku platí pro stejnou dobu varování před vydatným deštěm.

Na vodních tocích v místech se silným deštěm lze podle meteorologů očekávat vzestupy hladin.

„Pravděpodobnost dosažení stupňů povodňové aktivity na významných tocích je nízká. Na menších tocích nelze ojediněle vyloučit krátkodobé dosažení prvního stupně povodňové aktivity,“ uvedl ČHMÚ.

Pro dnešní den meteorologové vzhledem k teplému počasí bez srážek zachovali na většině území Česka výstrahu před nebezpečím požárů.

V nižších polohách do 600 metrů nad mořem platí pro Prahu, Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Olomoucky kraj a také pro Vysočinu a Kroměřížsko, Uherskohradišťsko a Zlínsko.

Lidé by tak ještě během dneška neměli rozdělávat oheň v přírodě, odhazovat cigaretové nedopalky na zem a vypalovat trávu.

„Předpokládané srážky v pátek večer a v sobotu spolu s ochlazením sníží nebezpečí vzniku požárů,“ upozornil ČHMÚ.

Autor: