7. června 2019 7:31, aktualizováno  9:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný déšť v noci napáchal škody. Rozvodněné řeky stále mohou ohrožovat západ Moravy

Do Česka dorazily silné bouřky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka dorazily silné bouřky. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Silné bouřky provázené přívalovým deštěm ještě Česko úplně neopustily. Až do pátečních 6:30 je v platnosti výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro většinu Olomouckého a část Jihomoravského kraje. Stejné varování se týká také Kralicka a Kroměřížska.

Na jihu Čech je po čtvrtečních deštích stále rozvodněná Blanice. U Podedvorského Mlýna na Prachaticku platí druhý stupeň povodňové aktivity, vyplývá z vodohospodářského informačního portáluministerstva zemědělství.

Přes Jihomoravský a Olomoucký kraj postupuje k východu až severovýchodu velmi zvolna pás velmi silných bouřek. Stále je proto riziko rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst, například sklepů.

07.června 2019 v 07:27, příspěvek archivován: 07.června 2019 v 07:42

Noc byla pro pražské hasiče klidná. Po půlnoci zasahovali u jediného případu. Celkový počet událostí na území hl.m. Prahy spojených s bouřkou a deštěm je 50.

Varování meteorologů platí do pátečních 6:30 pro celý Olomoucký kraj s výjimkou okresů Lipník nad Bečvou a hranice. Stejné varování je v platnosti také pro Králíky v Pardubickém kraji, Kroměřížsko a východ Jihomoravského kraje.

Ve čtvrtek večer zvedl silný déšť hladiny řek zejména na Vimpersku. Přes noc se situace zklidnila, a v pátek kolem 5:30 platil druhý povodňový stupeň už jen na Blanici u Podedvorského Mlýna na Prachaticku. Prvního, tedy nejnižšího povodňového stupně dosahovala ráno Blanice v Bavorově a u Blanického mlýna na Prachaticku. První stupeň platil i na teplé Vltavě v Lenoře.

Aktuální informace o rozvodněných řekách lze sledovat zde.

Škody napáchané bouřkou

Přívalový déšť v noci na pátek zatopil rodinný dům v obci Bílsko na Strakonicku. Hasiči z něj museli evakuovat dva lidi, kterým starosta nabídl náhradní ubytování. Na řece Blanici voda na dvou místech překonala první stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

„V souvislosti s bouřkou zasahovali hasiči v Jihočeském kraji u téměř čtyř desítek událostí. Především se jednalo o období od čtvrtečních 19:00 do půlnoci. Nejčastěji jsme museli čerpat vodu ze sklepů,“ řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Bouřka a přívalové deště zasáhly ve čtvrtek vpodvečer a v noci prakticky celý kraj. Hasiči kvůli tomu mimo jiné čerpali vodu z ucpaných kanálů nebo odklízeli bahno ze silnic. V Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku navíc vyprošťovali dva lidi, kteří s autem uvízli ve vodní laguně.

Silné bouřky zasáhly i Prahu a památník na Vítkově.
Hasiči zatím vyjížděli na více než 20 míst, většinou odčerpávají vodu ze sklepů...

Kvůli vydatným jednorázovým srážkám stoupla i hladina řek. Nejvíce se to projevilo na Blanici, kde měřící stanice na Prachaticku Blanický mlýn a Podedvory po ránu evidují první stupeň povodňové aktivity. Na obou místech už hladina klesá. V Podedvorech navíc na pár hodin po půlnoci výška vody překonala i druhý stupeň povodňové aktivity.

Přívalový déšť, který začal ve čtvrtek kolem 20:30, zasáhl v Plzeňském kraji pouze oblast Chrástu a Dýšiny u Plzně. Hasiči tam čerpali vodu na 19 místech, hlavně za sklepů rodinných a bytových domů. Zatopené byly také zahrady, propustky v kanalizaci a mezi příkopy, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Několik událostí řešili profesionální i dobrovolní hasiči také v nedalekých Smědčicích, v Kyšicích na návsi a dále na Rokycansku podél říčky Klabavy, kam přitekla rychlá voda právě z Chrástu. Ucpané propustky zprůchodňovali v Rokycanech, Strašicích a Radnicích.

Zatopené garáže

Jihomoravským hasičům v noci na pátek kvůli silné bouřce přibylo výjezdů, v souvislosti s počasím jich evidují kolem čtyřiceti. Voda v Brně-Bystrci zatopila i podzemní garáže, bylo v nich přes metr vody. Parkovalo tam v tu chvíli patnáct aut. Řekl to mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

První výjezd kvůli bouřce hasiči evidují v pátek v 1:46, zhruba do 7:00 zasahovali u 37 událostí. Nejčastěji vyjížděli v Brně a na Brněnsku, několik případů však evidují na Vyškovsku a Blanensku. Veskrze jde o události související s čerpání vody, řešili však i několik popadaných stromů.

„Nejvíce jednotek zasahuje ještě nyní (7:15) v Brně v ulici Jakuba Obrovského, kde voda zatopila několik objektů včetně prodejny, kotelny bytového domu, skladu firmy a dvou podzemních garáží. V nich bylo asi 15 vozů, bylo tam přes metr vody,“ uvedl Mikoška.

Voda však zatopila i části ulic, hasiči vyjížděli například k zatopené Jedovnické či Hradecké ulici v Brně.

Počasí v Jihomoravském kraji v pátek bude podle Českého hydrometeorologického ústavu zpočátku ovlivňovat studená fronta postupující k severovýchodu. Za ní se přechodně rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu od jihu. Zpočátku bude oblačno, ojediněle přeháňky, postupně má ale oblačnost ubývat. Nejvyšší odpolední teploty se mají pohybovat mezi 2427 stupni Celsia.

Přes 300 zásahů po celé ČR

Hasiči měli kvůli čtvrtečním bouřkám v Česku více než 300 zásahů. Nejvíce v Praze, Středočeském, Jihočeském a Jihomoravském kraji. Většinou odčerpávali vodu ze sklepů, kanálů a komunikací, odklízeli naplavené bahno a odstraňovali popadané stromy. V pátek o tom informovala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Především na východě země odstraňování následků stále pokračuje. „Od rána již zásahů ubývá, nicméně na mnoha místech, kde byla v noci situace nejsložitější, jsou hasiči ještě stále v terénu a práce budou pokračovat i během dopoledne,“ uvedla mluvčí.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.