5. října 2017 20:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr odřízl od elektřiny stovky domácností, hasiči v Olomouckém kraji hlásí 30 výjezdů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: ČTK

Silný vítr odřízl od elektřiny stovky domácností hlavně v Ústeckém a Libereckém kraji a na Benešovsku. Poruchy ČEZ hlásí i z Karlovarska a Krnovska. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.„Jedná se o desítky poruch na vedení vysokého a nízkého napětí,“ řekla mluvčí.

V Ústeckém kraji je zasaženo zejména Děčínsko a Ústecko, v Libereckém pak Liberecko a Semilsko. Na Karlovarsku a Krnovsku je podle Holingerové situace klidnější. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení a také ulomené izolátory.

„Do terénu okamžitě vyjíždějí poruchové čety a snaží se dodávky elektřiny obnovit co nejdříve,“ uvedla mluvčí. Firma podle ní spolu s poruchovými četami posílila také dispečink i telefonní centrum ČEZ Distribuce, kam mohou zákazníci volat na linku 800 850 860 hlášení o poruchách.

Celkem tři desítky výjezdů mají na kontě hasiči v Olomouckém kraji kvůli silnému větru, který zasáhl region. Zasahují především u popadaných stromů, větví či u popadaných elektrických drátů. Pomáhali také odstraňovat stromy na železnici. Nejvíce zásahů mají na Olomoucku a Šumpersku. Intenzita větru neustává, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

„Zasahujeme již u třech desítek událostí. V drtivé většině jsou to popadané stromy či dráty elektrického vedení. Zasahujeme také na železnici u Starého Města na Šumpersku, kde stromy popadaly na železniční trať. Ve Šternberku jsme sundávali plachtový stan ze stromu,“ uvedl mluvčí hasičů. Podle informací Českých drah je provoz přerušen mezi Hanušovicemi a Starým Městem, nasazená je náhradní autobusová doprava.

Před silným větrem hlavně na severu Česka varovali meteorologové. Ve středu uvedli, že v nárazech může mít rychlost 70 kilometrů v hodině a na hřebenech Krkonoš mohou poryvy dosáhnout až 125 km/h. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro všechny kraje s výjimkou Jihomoravského a Zlínského.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz