30. října 2018 7:18, aktualizováno  12:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr v Česku komplikuje provoz na železnici, tisíce lidí jsou bez proudu

Hasiči odstraňují stromy, které spadly při silném větru na železniční trať... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči odstraňují stromy, které spadly při silném větru na železniční trať... | foto: ČTK

Praha Silný vítr, který v noci na úterý zasáhl téměř celou republiku, lámal hlavně stromy a větve, na několika místech poškodil střechy. Kvůli popadaným stromům stále zůstává přerušen provoz na několika železničních tratích. Problémy byly i na silnicích. Bez proudu bylo v 11:00 podle ČEZ zhruba 30 000 domácností. Hasiči evidují od pondělního večera stovky výjezdů. Brno kvůli nebezpečí padajících větví uzavřelo všechny hřbitovy ve městě. Výstraha před silným větrem trvá na většině území do odpoledne, na východě země až do večera.

ČEZ eviduje asi 80 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. „Podařilo se nám obnovit dodávky elektřiny ve středních Čechách na Kolínsku i Kutnohorsku, na Českolipsku, ve Šluknovském výběžku a opravili jsme většinu poruch na Děčínsku. Situace se zde pomalu stabilizovala. Klid je stále v západních Čechách,“ sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Mnoho práce mají pracovníci poruchových čet v obtížném terénu na Pardubicku a Královéhradecku. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji navíc stále silně fouká. „Na řadě míst stále padají stromy a je to pro naše pracovníky nebezpečné,“ dodala mluvčí.

Na Vysočině hasiči od pondělního večera zasahovali více než dvěstěkrát, nejčastěji zřejmě na Havlíčkobrodsku. V Pardubickém kraji měli výjezdů přes 150. Vítr na několika místech poškodil i střechy. Například ve Věži na Havlíčkobrodsku utrhl střechu z rodinného domu, její část skončila na vozovce. Zajistit poškozenou střechu hasiči pomáhali i v Jihlavě ve Znojemské ulici. Kvůli uvolněným střechám zasahovali hasiči v Olomouci, a to v Jílové, Lafayettově a Hlušovické ulici.

Vítr znovu poškodil zámecký park ve Statiňanech. Škody utrpěl již při větrném počasí před týdnem, předtím i na konci září. Vloni park poškodila vichřice Herwart. V Hlinsku na Chrudimsku v úterý hasiči likvidovali strom, který spadl na dráty elektrického vedení, ale i následný požár stromu od jiskřícího vedení.

V Libereckém kraji bylo nejvíce zasaženo Frýdlantsko, hlavně u Raspenavy. Ve středních Čechách je na tom nejhůře okres Kutná Hora. Hasiči v Královéhradeckém kraji měli nejvíce práce na Hradecku, Rychnovsku a Trutnovsku.

V Brumově-Bylnici na Zlínsku spadl strom na projíždějící automobil, řidiče museli ošetřit záchranáři. Strom spadl na auto také na Blanensku, posádka vyvázla bez zranění. Na Brněnsku narazil do spadlého stromu motorkář, který skončil v nemocnici.

Kvůli popadaným stromům je stále přerušen provoz na několika úsecích železnice. Vlaky nejezdí na tratích Frýdlant v Čechách - Černousy, Svitavy - Polička a Mosty u Jablunkova - Návsí. Časně ráno bylo zablokovaných tratí mnohem více, hasiči ale už stromy z kolejí odstranili a provoz byl na řadě míst obnoven.

Silný vítr zasáhl i další evropské státy. V Itálii si bouře od neděle vyžádaly nejméně osm mrtvých a desítky raněných. V Jižních Tyrolech (severoitalský region Tridentsko-Horní Adiže) strom vyvrácený větrem spadl na dobrovolného hasiče a zabil ho. Další oběti hlásí italská média z okolí Říma a Neapole. S lokálními záplavami se potýká jižní Rakousko. Ve spolkové zemi Korutany se ocitlo 10 000 domácností bez proudu. Podle hasičů vítr strhl části střechy pevnosti Hohensalzburg v Salcburku a areál byl uzavřen.

Vlna extrémního počasí se v noci na úterý přehnala i přes značnou část Francie, bez elektřiny je 195 000 domácností. Korsiku zasáhla vichřice s nárazy větru o rychlosti až 180 kilometrů v hodině, úřady na ostrově registrují deset zraněných.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ S NÁSTUPNÍM BONUSEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 37 000 Kč