30. března 2015 17:45, aktualizováno  19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vítr trhal střechy, stoupaly hladiny řek. Po Strahově létalo polystyrenové zateplení

Silný vítr utrhl 30. března odpoledne část střechy Domova pro seniory Anavita v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silný vítr utrhl 30. března odpoledne část střechy Domova pro seniory Anavita v... | foto: ČTK

PRAHA Po větrné noci a deštích, které ráno zvedly některé toky, silný vítr v Čechách a na Moravě komplikoval dopravu a dělal škody i odpoledne. Strhával střechy a vyvracel stromy. Hasiči museli vyjíždět k desítkám případů.

Například v Šanově na Znojemsku museli odpoledne evakuovat čtyři desítky lidí z Domova pro seniory, vítr tam odnesl část střechy. Podobný zásah absolvovali v noci hasiči ve Sloupu v Čechách vítr na Českolipsku, i tam vítr odnesl kus střechy z domova důchodců. Podobné počasí bude i v úterý.

Taková normální pracovní směna

Posted by Kuba Ďureje on 30. březen 2015

Noční srážky byly extrémní, podle Českého hydrometeorologického ústavu napršelo až 70 milimetrů za 12 hodin. Dopoledne se situace uklidnila, ale meteorologové vydali novou výstrahu na vzestupy hladin, velmi silný vítr i sněžení. Podobný scénář jako dnešek může mít i úterý. Zpočátku budou srážky ve vyšších polohách i sněhové, později přejdou do deště. Vítr by měl ještě zesílit, v nárazech může na Šumavě dosahovat rychlosti až přes sto kilometrů v hodině.

Noční deště a tající sníh zvedly ráno hladiny řek na Šumavě, v Krkonoších či Jizerských horách. Nejvíce se rozvodnila Otava v Sušici a Labe u Vestřevi. Otava v Sušici ráno asi na hodinu dosáhla třetího povodňového stupně, na druhé povodňové stupně stouply hladiny Otavy v Rejštejně, Křemelné ve Stodůlkách a Vydry v Modravě. Dopoledne řeky klesaly a nyní jsou již bez povodňových stupňů.

Silný vítr způsobil 30. března pád plechové střechy dvoupodlažního obytného...

Silný vítr způsobil 30. března pád plechové střechy dvoupodlažního obytného domu na Slezském náměstí v Bílovci na Novojičínsku.

POČASÍ V PRAZE

  • Silný vítr lámal v pondělí v Praze stromy a větve, shazoval tašky ze střech a v mateřské školce v Liboci utrhl kus střechy i s hromosvodem
  • Hasiči od rána vyjeli kvůli větrnému počasí k desítkám případů, přičemž více jich bylo mezi 12:30 a 15:30. 
  • Kvůli větru, který může i v úterý dosáhnout až 90 kilometrů v hodině, doporučila Petra Fišerová z Lesů hlavního města lidem nevstupovat do parků a lesů. Hrozit tam budou pády stromů a větví. 
  • Hasiči v pondělí odstraňovali následky silného větru po celé Praze, nejčastěji to ale bylo ve Vršovicích a na Vinohradech. Vedle stromů popadaných na silnice řešili i spadlé plechy a billboardy
  • Ve Vršovicích například spadla výloha i s dřevěným rámem na auto, v Nuslích pak v pozdním odpoledni vítr uvolnil kus střechy na čtyřpodlažním domě.

Uklidnila se už i situace na tocích v hradeckém kraji, odpoledne trval první povodňový stupeň jen na Labi pod krkonošskou přehradou Labská a druhý stupeň byl při setrvalé hladině na Labi v Brodu pod Dvorem Králové. Divoká Orlice byla odpoledne bez povodňových stupňů. Vodohospodáři v posledních hodinách také upustili přehradu Les Království, odtok zvýšili i na přehradě Labská a na přehradě Pastviny na Divoké Orlici.

V Lomu u Tachova odnesl vítr plechovou střechu z bytovky. Část střechy odlétla asi 100 metrů daleko, poškodila dvě osobní auta a lehce i další budovy. Hasiči evakuovali z budovy 26 lidí všech věkových kategorií. Ve Sloupu v Čechách vítr na Českolipsku utrhl po půlnoci část střechy z jedné budovy domova důchodců, který sídlí v areálu barokního zámku. Hasiči ve spolupráci s personálem museli evakuovat 20 seniorů. Podle ředitele domova důchodců ve Sloupu Zdeňka Vlka si oprava střechy vyžádá zhruba půl milionu korun.Popadané stromy odpoledne omezily provoz na dvou tratích.

Silný vítr způsobil také pád plechové střechy dvoupodlažního obytného domu na Slezském náměstí v Bílovci na Novojičínsku. Vítr působil problémy i v dalších částech regionu, především v Ostravě. V Praze silný vítr lámal stromy a větve, shazoval tašky ze střech a v mateřské školce v Liboci utrhl kus střechy i s hromosvodem.

Lidovky.cz, ČTK