19. srpna 2017 8:08, aktualizováno  14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr v Plzeňském kraji lámal stromy, domácnosti na jihu Čech jsou bez elektřiny

Přichází bouře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přichází bouře | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PLZEŇ/ČESKÉ BUDĚJOVICE Kvůli silnému větru s bouřkami museli hasiči v Plzeňském kraji v pátek večer vyjíždět ke 40 událostem, zejména padlým stromům na silnici. Ke zranění ani ke škodám nedošlo, všechny překážky na vozovkách už jsou odstraněné. V Karlovarském kraji, kde také meteorologové hlásili velmi silné bouřky a vysoký stupeň nebezpečí, bylo zásahů výrazně méně, zjistila v sobotu ráno ČTK od operačních důstojníků hasičů z obou krajů. Kvůli noční bouřce je v Jihočeském kraji několik tisícovek domácností bez elektřiny.

„Bylo toho méně, než se čekalo. Bouřky a vítr se podél hranice oproti prognózám stočily hlavně do jižních Čech,“ uvedli. Nejsilnější vlna přišla v pátek mezi 20:30 až 22:30.

Nejvíce událostí v souvislosti s bouřkami a větrem, celkem 13, bylo na Domažlicku, hlavně v oblasti Bělé, Hostouně, Horšovského Týna a Blížejova. O něco méně jich bylo na Tachovsku, zejména v okolí Stráže, Boru a Tachova. Vichr postihl i Klatovsko, Plzeň sever a Plzeň-jih, naopak na Rokycansku byla hlášená jen jedna událost a v Plzni žádná.

„Něco málo bylo, ale nic, co by se vymykalo běžným situacím,“ uvedl operační důstojník karlovarských hasičů Pavel Kovář.

Bouřka a vítr v sobotu v noci vyvrátily stovky stromů na Šumavě. Polomy zasáhly okolí Stožce. NP Šumava doporučuje turistům, aby se této lokalitě vyhnuli.

Tisícovka domácností bez eletřiny

Kvůli noční bouřce v Jihočeském kraji nadále zůstává několik tisícovek domácností bez elektřiny. Dodávku energie do některých oblastí se během dnešního dnes nepodaří obnovit. ČTK to dnes po poledni řekl mluvčí distribuční společnosti E.ON Vladimír Vácha. Mimo provoz také stále zůstávají některé železniční tratě v regionu. Jde především o elektrifikované úseky. Hasiči v kraji v noci na dnešek řešili přibližně 250 událostí. Šlo především o popadané stromy na vozovky, porušená elektrická vedení a další jevy spojené s bouřkou. ČTK to ráno řekl náměstek ředitele jihočeských hasičů Martin Sviták.

Společnost E.ON stále eviduje 40 poruch na linkách vysokého napětí. Po bouřce byly bez elektřiny například Kaplice nebo Kamenice na Lipou. „Ale ty největší sídelní celky se nám podařilo zprovoznit a postupně pracujeme na dalších. Komplikovaná je situace především na Českokrumlovsku a v oblasti lipenské přehrady. Leží tam na silnicích popadané stromy. Takže tam ty práce půjdou pomaleji,“ řekl Vácha.

Bouřky v noci zasáhly prakticky celý Jihočeský kraj. Omezený provoz na železnici je například nadále v okolí lipenské přehrady, Velešína na Českokrumlovsku nebo na trati České Budějovice - České Velenice.

V noci na dnešek a dnes ráno v terénu zasahovalo téměř devět desítek jednotek hasičů. „Vesměs se jedná o řezání stromů, evidujeme také pády stromů na domy a auta. V případě potrhaných elektrických vedení spolupracujeme s pohotovostními službami v oblasti energetiky,“ řekl Sviták.

Bouřka a silný vítr vyvrátily dnes v noci také stovky stromů na Šumavě. Polomy zasáhly především oblast v okolí Stožce na Prachaticku, kde leží přes cesty spoustu popadaných stromů. Šumavský národní park proto podle svého mluvčího Jana Dvořáka doporučuje návštěvníkům, aby dnes a v neděli nevstupovali na turistické trasy v této oblasti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz