Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silný vítr zkomplikuje dopravu. Bude tvořit sněhové jazyky a závěje

Česko

  11:58
PRAHA - Řidičům budou od dnešního večera až do nedělního poledne komplikovat život sněhové jazyky, varovali meteorologové. Zvedá se vítr, který bude mít v nárazech na horách až sílu vichřice. Na východě Čech a na horách budou hrozit závěje.

Počasí vítr foto: Reprofoto

Během neděle a noci na pondělí napadne na většině území čtyři až deset centimetrů nového sněhu, v Čechách se při ojedinělých mrznoucích srážkách bude tvořit ledovka. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.

Silná námraza a vítr mohou lámat větve stromů, ohýbat stožáry, trhat dráty elektrických vedení a komunikačních rozvodů a narušit dodávky elektřiny.

Sněhové jazyky lze očekávat na severu a východě Čech a na Moravě od 400 metrů nad mořem. Závěje se budou vyskytovat v Pardubickém kraji a na Vysočině od 600 metrů nad mořem, na horách na severu země od 1000 metrů nad mořem. Doporučuje se proto zimní výbava a při cestách do hor i sněhové řetězy.

Nevydávejte se na hřebeny hor

Vítr bude nejsilnější v druhé polovině noci na neděli, kdy na hřebenech Jeseníků dosáhne v nárazech rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, v ostatních horských oblastech na severu a také na Českomoravské vrchovině až 90 kilometrů za hodinu.

Na horách je proto třeba omezit horské túry a nevydávat se do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat