1. ledna 2018 9:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silvestr a novoroční oslavy doprovodilo 195 požárů

Hasiči zasahují v Krnově na Bruntálsku, kde hoří budova bývalé textilky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči zasahují v Krnově na Bruntálsku, kde hoří budova bývalé textilky... | foto: ČTK

PRAHA Na Silvestra a během novoročních oslav hasiči v Česku zasahovali u 195 požárů. Na prvních šest hodin nového roku připadá 124 z nich, nejčastěji hořelo v této době v Praze, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Oheň většinou způsobila zábavní pyrotechnika. Hasičský záchranný sbor to dnes uvedl na svém webu. Průměrně čeští hasiči vyjíždějí ke 49 požárům za den.

V posledních čtyřech hodinách starého roku a prvních šesti nového hasiči zaznamenali 149 požárů. To je víc než loňských 113 výjezdů k požárům, v roce 2016 jich ale bylo 174.

Nejrušnější byly pro hasiče stejně jako v jiné roky první hodiny nového roku. V první půlhodině po půlnoci vyjížděli k 26 požárům, k 1:00 hasiči evidují 52 požárů, o hodinu později jich bylo už 99 a do 3:00 zaznamenali celkem 110 požárů. „V případě novoročních požárů se nejčastěji jedná o požáry košů na odpadky, plastových kontejnerů, travních porostů a keřů. Od zábavní pyrotechniky může dojít také k zapálení věcí na balkonech či odstavených automobilů na parkovištích,“ uvedla mluvčí hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Příčinou požárů byla podle hasičů ve většině případů lidská neopatrnost a zanedbání bezpečnostních předpisů při manipulaci se zábavní pyrotechnikou.

Za samotný Silvestr do půlnoci hasiči vyjížděli k 71 požárům s předběžnou škodou 2,6 milionu korun. Pět lidí bylo zraněno. V posledních čtyřech hodinách před půlnocí hasiči zaznamenali 25 požárů.

Výjezdů k mimořádným událostem včetně ohně měli hasiči v prvních šesti hodinách nového roku celkem 183. Nejklidněji měli hasiči v této době v Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Naopak v Praze hasiči zasahovali u 33 případů.

01.ledna 2018 v 06:48, příspěvek archivován: 01.ledna 2018 v 09:40

Silvestrovské oslavy v Praze byly pro hasiče klidnější, stejně jako v posledních pěti letech. Hasiči zasahovali u 33 případů. Celkem bylo evidováno 29 požárů, které byly způsobeny zábavní pyrotechnikou. Počet odpovídá trendu z posledních pěti let. https://t.co/ly8GkNDEPd https://t.co/tT0OqZtGVN

ČTK