Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Simulovaný let k Marsu začíná

Česko

Dosud nejdelší experiment zaměřený na dlouhodobý pobyt lidí v izolaci dnes startuje v Rusku

V ruské metropoli dneškem startuje pokus s názvem MARS 500. Šestici jeho účastníků čeká rok a půl dlouhý pobyt v uzavřeném prostoru.

MOSKVA/PRAHA Na Mars se nikdy nepodívají – toho se možná dočkají až jejich vnoučata. Dostali ale příležitost vyzkoušet si, jaké by to bylo. Tři Rusové, dva Evropané a jeden Číňan budou ode dneška představovat posádku simulovaného letu na rudou planetu.

Cílem experimentu je v laboratorních podmínkách prověřit fyzickou i psychickou odolnost astronautů při dlouhodobém pobytu v kosmu. Pořádá ho moskevský Ústav biomedicínských problémů Ruské akademie věd ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou, podílejí se na něm i čeští vědci.

Novým domovem „kosmonautů“ se stane čtveřice hermeticky uzavřených modulů. Program má kopírovat dnešní představy o tom, jak bude vypadat skutečná cesta k rudé planetě: samotný let potrvá přibližně 250 dní, pobyt na Marsu měsíc. Součástí pokusu proto bude i přesun tří členů posádky do výsadkového modulu a výstup dvou z nich na povrch planety ve skafandru.

Obytné prostory jsou ovšem komfortnější než ve skutečné kosmické lodi. Každý účastník má svoji kajutu vybavenou nábytkem, celý komplex má objem 550 krychlových metrů. Někteří účastníci předchozího kratšího experimentu s názvem Mars 105, který se odehrál vloni, si například stěžovali na krátké postele. Tato vada ovšem byla spolu s dalšími odstraněna.

Pokusu, který potrvá ode dneška do listopadu příštího roku, se účastní ruský inženýr Alexej Siťov a lékaři Alexandr Smolejevskij se Suchrobem Kamolovem. Evropu zastupují Francouz Romain Charles a Ital kolumbijského původu Diego Urbina, šestici doplňuje Číňan Wang Jü. Stejně jako v předchozím experimentu i tentokrát budou hlavní náplní posádky úkoly zaměřené na výzkum psychiky a vzájemných vztahů, ale také imunity, biochemie nebo šíření mikrobů. V jejich plnění se budou střídat v osmihodinových směnách, ostatní zatím mohou spát nebo mít osobní volno.

Zpestřením bude turnaj v šachu s bývalým mistrem světa Anatolijem Karpovem. Méně příjemným vytržením z každodenní rutiny budou občasné simulace poplachů.

Strava se nebude příliš lišit od jídelníčku dnešních astronautů na Mezinárodní kosmické stanici. Doplní ji ale jahody, rajčata a další zelenina, kterou posádka vypěstuje v malém skleníku. Vodou se ve vesmíru musí šetřit, proto se účastníci smí sprchovat jen jednou za deset dní. Zároveň budou prověřovat možnosti recyklace tekutin.

Během experimentu se počítá s rádiovým spojením s řídicím střediskem. Zpočátku s ním posádka bude moci komunikovat každých 90 minut nejvýše půl hodiny. „Tak často to ale půjde jen prvních 35 dní. Pak začneme spojení omezovat a opožďovat, aby odpovídalo cestě rádiového signálu na trase Země–Mars,“ říká hlavní psycholog projektu Vadim Gušin. V konečné fázi bude zpoždění mezi otázkou a odpovědí činit čtyřicet minut.

Sociomapy z Česka Na přípravě některých experimentů se podílejí i čeští experti ze společnosti QED GROUP ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a z Psychologického ústavu AV ČR. Společnost vypracovala speciální metodu tzv. sociomapování pro sledování a vyhodnocování aktivit posádky a vzájemných vztahů.

Účastníci budou na počítači každé dva týdny vyplňovat speciální dotazníky. „S jejich pomocí modelujeme sociomapy – schémata znázorňující vztahy ve skupině a jejich pravděpodobný vývoj. Do jisté míry můžeme předpovědět i blížící se konflikt,“ říká Tomáš Srb ze společnosti QED GROUP.

Skutečná cesta na Mars se podle realistických odhadů neuskuteční dřív než v polovině 30. let. Přesto se odborníci otázkami spojenými s dlouhodobým pobytem v kosmu zabývají už dlouhá léta. Několik pokusů na toto téma proběhlo také u nás, například v roce 1988 experiment Štola, který trval tři týdny.

Další informace o cestě na Mars najdete v sobotní příloze Orientace

PŘEDCHOZÍ POKUSY

* v moskevském Ústavu biomedicínských problémů Ruské akademie věd už proběhlo několik kratších experimentů * listopad 2007: dvoutýdenní simulace, která sloužila především k testování technického zařízení a operačních postupů * 31. března 2009: čtyři ruští a dva evropští členové posádky zahájili 105 dnů trvající experiment * 18. května 2010: představena posádka pro pokus trvající 520 dnů * 3. června 2010: zahájení dosud nejdelšího experimentu, který potrvá do listopadu 2011

Obrázek

CESTA K MARSU NANEČISTO

Experiment MARS 500 potrvá do listopadu příštího roku. Jeho účastníci prožijí simulovanou cestu na Mars, přistání a návrat na Zemi.

1/ Pracovní modul délka 24 m, průměr 3,9 m Obsahuje skladiště, tělocvičnu, vědeckou laboratoř a miniskleník.

2/ Maketa výsadkového modulu pro přistání délka 6,2 m, průměr 3,6 m prostor pro tři členy posádky, včetně kuchyně, obytného prostoru a WC 1

3/ Hlavní obytný modul délka 20 m, průměr 3,6 m Uvnitř modulu jsou samostatné kajuty pro posádku, každá o ploše 3 m2. Dále kuchyňka a jídelna, společenská a odpočinková místnost, kajuta s řídicím pultem, velitelské stanoviště, trenažér pro přiblížení a spojení výsadkové kosmické lodi a dvě WC. Na obou koncích válce jsou hermeticky uzavíratelné vstupní a výstupní otvory s poklopem.

4/ Lékařský modul délka 12 m, průměr 3,2 m Slouží pro technickolékařské pokusy. Uvnitř jsou dvě místa na spaní, speciální vyšetřovací lékařská aparatura, pracovní místo lékaře a inženýra, velký monitor pro zobrazování lékařských dat, minikuchyňka, WC, hygienické vybavení, zásoby pitné vody, systém analýzy plynů v atmosféře, systém regenerace ovzduší, klimatizace.

5/ Simulátor povrchu Marsu Načervenalá kopule má připomínat oblohu planety.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč