10. srpna 2012 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šinágl se stížností neuspěl. Bude dál stíhán

Jan Šinágl u brněnského krajského soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Šinágl u brněnského krajského soudu. | foto: ČTK

PRAHA Známý aktivista Jan Šinágl neuspěl se stížností, kterou podal proti zahájení trestního stíhání vůči jeho osobě. Před soud půjde kvůli obvinění z popírání nacistických zločinů, které mu policie doručila kvůli dvěma článkům na jeho internetových stránkách.

Žalobce Petr Bláha z Krajského státního zastupitelství v Praze označil Šináglovu stížnost jako nedůvodnou a zamítl ji. Ve svém rozhodnutí se především odvolává na vyjádření Ústavu pro studium totalitních režimů, který Šináglovy výroky v článcích zpochybňuje.

"Krok pana žalobce mě překvapil. Když jsem s ním mluvil, měl jsem pocit, že by se tohoto případu rád zbavil. Myslel jsem, že má tolik rozumu, že to odpinkne a bude klid. Pro mě je to další důkaz, že tu existují nějaké tlaky a zájmy," řekl LN Šinágl.

Kdo je Jan Šinágl

Aktivista se profiluje jako demokrat, nezávislý publicista a člen předsednictva Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Je znám provokativními akcemi. Třeba v roce 2009 ho sněmovní ochranka vyvedla z návštěvnické galerie – při jednání o tzv. Janotově balíčku rozhazoval protestní letáky.

Známý aktivista byl obviněn z trestného činu popírání, schvalování a ospravedlňování genocidia po tom, co na svých internetových stránkách zveřejnil dva články. V příspěvcích měl zpochybňovat zločiny nacistů proti českému národu na území Protektorátu Čechy a Morava v období heydrichiády. V případě, že by byl odsouzen, by mohl jít až na tři roky do vězení.

V článcích například píše o tom, že k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha došlo proti vůli domácího odboje a že v "očích průměrného Čecha“ narušili atentátníci pohodlnou kolaboraci. Počet obětí této éry je také podle něho menší než počet obětí poválečných českých represí vůči sudetským Němcům a obětí komunistického teroru v 50. letech.

Upozornila na něj Vondráčková

Trestní oznámení kvůli článkům na Šinágla podala zpěvačka Helena Vondráčková, její manžel Martin Michal a někdejší poslanec Bohuslav Hubálek. Aktivista se domnívá, že na něj populární dvojice trestní oznámení podala kvůli tomu, že se zastával Marty Kubišové. S tou se manželé soudili kvůli zrušenému turné skupiny Golden Kids.

PSALI JSME:

Michal s Vondráčkovou se s aktivistou u soudu pře i kvůli dalším článkům, ve kterých údajně dvojici pomlouvá. Další žalobu pak na Šinágla připravují. Ten se na webu věnuje třeba i Michalově finanční situaci.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!