Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Téměř všichni nakažení mají omikron. Skandinávská podvarianta už má také své zastoupení

Zaměstnanci Skansky se testují na koronavirus v rámci povinného testování ve firmách. (17. ledna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nová s omikronem nepříbuzná podvarianta BA.2, která dominuje v Dánsku a ve Švédsku, se objevila ve 173 případech. Prozatím nejsou data o tom, že by způsobovala těžší průběh nebo nakažení častěji potřebovali hospitalizaci, informoval SZÚ.
  16:45

Varianta BA.2 byla poprvé popsána 6. prosince, původně jako subvarianta linie jihoafrického omikronu, která nyní v Česku dominuje. Poslední poznatky podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ukazují, že příbuzné nejsou.

Podíl z celkového počtu sekvencí v průběhu času v Česku

Zdroj: Emma B. Hodcroft. 2021. "CoVariants: SARS-CoV-2 Mutations and Variants of Interest." https://covariants.org/

Definitivně potvrzený celogenomovou sekvenací je jeden případ BA.2 na Ostravsku, 173 podezření na výskyt podvarianty ukázala vyšetření diskriminačním PCR testem. Ze zkoumaného objemu vzorků jsou to podle SZÚ asi čtyři procenta. Budou dál vyšetřeny sekvenací.

Po nákaze omikronem mají lidé podle dosavadních studií lehčí průběh onemocnění oproti dříve dominantním variantám. Na podrobnější závěry ohledně varianty BA.2 je podle ředitelky SZÚ Barbory Mackové zatím příliš brzy a je třeba vyhodnotit více dat, nicméně se zatím nejeví jako nebezpečnější než omikron.

„Ačkoli varianta BA.2 přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění nebo v počtech hospitalizovaných v přímé souvislosti právě s touto variantou,“ uvedla Macková.

Nakažených přibývá, hospitalizovaní nikoliv

Počty nově potvrzených případů nákazy covidem v Česku po prosincovém poklesu od začátku ledna zase rostou. V úterý 18. ledna byl zaznamenán nejvyšší denní nárůst případů za celou dobu epidemie, a to téměř 28 500. Důvodem nárůstu je právě šíření nakažlivější varianty omikron.

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva navíc nezahrnuje případy opakované nákazy u již dříve pozitivně testovaného člověka. V posledních týdnech jich výrazně přibývá. V neděli bylo opakovaně nakažených 3 545, tedy čtyřikrát více než před týdnem.

Povinné testování ve firmách

Od pondělí 17. ledna se musí dvakrát týdně povinně testovat všichni zaměstnanci firem, kteří dochází na pracoviště, a to i lidé očkovaní či po prodělání nemoci. V případě pozitivního antigenního testu odchází pracovník na pět dní do karantény, v níž může, ale nemusí podstoupit ověřovací PCR test, pokud bude negativní, smí se hned vrátit do práce.

Povinně se testují i žáci základních a středních škol, a to antigenními testy jednou týdně vždy v pondělí. Pokud je žák pozitivní, musí následně ještě na ověřovací PCR test. Školy mohou využít k pravidelnému testování rovnou i přesnější PCR testy, na výsledek však škola čeká několik hodin a žáci musí do té doby zůstat s nasazenými respirátory.

Za poslední týden hodnotila Národní referenční laboratoř SZÚ data z 83 685 provedených testů diskriminačních PCR z 90 laboratoří. Vzorky byly odebrané v týdnu od 16. do 23. ledna.

Celogenomovou sekvenací, podrobnějším vyšetřením, které trvá zhruba dva týdny, bylo od začátku epidemie vyšetřeno více než 24 600 vzorků. Za poslední měsíc přibylo dalších 1 514.

Počty nově hospitalizovaných podle stupně očkování

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat