Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Široký oblouk

Česko

Obočí je jednou z dominant obličeje. Málokterá žena si to uvědomuje a některé se k němu chovají přímo macešsky

Cos to zase provedla?“ Zděšený pohled mé matky mě během dospívání pronásledoval dosti často. Mé experimenty se vzhledem se jí evidentně nezamlouvaly. Ostatně jako všem maminkám (nebo alespoň velké většině) dospívajících dcer. Tentokrát platilo matčino zdvižené obočí právě mému obočí – přišla jsem domů s chybějící vnější třetinou oblouku. S kamarádkami nám totiž přišla moc dlouhá – tedy nejen ta má. Má matka-lékařka dostala obavy, že trpím poruchou štítné žlázy, jež se projevuje právě padáním obočí.

Když jsem se nedávno v redakci zeptala svých kolegyň na téma „já a experimenty s obočím v pubertě“, zjistila jsem, že podobně jako já dopadly víceméně všechny: jedna si ostříhala obočí nůžkami a vytrhala ne vnější třetinu, ale rovnou třetiny dvě, takže jí zbylo pouze pár chlupů nad očima. Její obočí navíc začalo dorůstat dost nepravidelně. Jiná si ho vytrhala do úzoulinké čárky `a la 70. léta, což i dnes v očích nás ostatních vzbudilo nevěřícný úžas, potažmo děs. Další si ho nebojácně dokázala celé opálit zapalovačem a pro jistotu namalovat celé znovu. A jiná se svěřila do péče „kosmetičce“ – coby pihatá zrzka se ráno na vyučování objevila s obočím černým jako uhel. „Brečela skoro měsíc, než jí barva vybledla,“ vzpomínala i dnes se zlomyslně pobaveným výrazem v očích moje kolegyně Linda.

Experimenty s obočím se zkrátka nevyplácejí. A ví to každá žena, která odrostla pubertě. A tuto větu by zajisté potvrdily všechny ženy, jež si kdysi v souladu s dobovou módou trhaly obočí do tenké čárky a dnes se musejí spoléhat na tužku na obočí, barvu či permanentní make-up. „Kořínek obočí se v pozdějším věku neregeneruje, v tom případě stojí za to zvolit permanentní make-up. Ale žena musí být opatrná, aby si vybrala kvalitní salon,“ upozorňuje kosmetička Kateřina Hillebrandová z Kosmetického salonu Lancôme Paris, kde provádějí barvení obočí a samozřejmě úpravu obočí, jež je zahrnuta ve všech typech ošetření pleti. „Nejdůležitější je přirozenost – i v líčení, ale zejména právě v úpravě obočí. Dokonce by se dalo říci, že čím tlustší tvar obočí máte, tím je to dnes pro vás lepší. I když obočí se nějakým způsobem vždy upravit musí,“ dodává Kateřina Hillebrandová, oblečená v bílé uniformě kosmetiček salonu, když mi ukazuje novinku značky Lancôme, právě tužku na obočí. „Máme ji ve třech úžasných a přirozených barvách, a navíc se nemusí ořezávat.“

„To nejlepší, co se svým obočím může žena udělat, je objednat se ke kosmetičce,“ pronesla Anastasia Soare, jež upravuje obočí celebritám jako Oprah Winfreyové nebo Jennifer Lopezové, „a zároveň zahodit pinzetu.“ Kateřina Hillebrandová souhlasí: „Naše klientky nechávají úpravu obočí na nás, což je dobře. Často vodí i své dospívající dcery, abychom jim obočí upravili. Tvar si pak udržují mladé slečny samy doma.“

A největší chyba, kterou ženy dělají? Podle kosmetiček je jí to, že si obočí vytrhávají od vnitřního koutku oka k vnější straně; mělo by to být přesně naopak. „Obočí roste v řadách a žena by měla vytrhávat jednu řadu po druhé. Jakmile udělá chybu a vytrhne jiný chloupek, hned se změní celý výraz obličeje. A to není dobře,“ varuje kosmetička Hillebrandová, „také by se mělo myslet na to, že každý obličej je nepravidelný. Stejně tak i obočí. Proto není dobré odstraňovat nesouměrnosti, ale naopak je nechat. Třeba i štětičky na jedné straně u nosu dodají obličeji zajímavý výraz.“ Obě obočí jsou totiž sestry, ne dvojčata – řečeno poetickým jazykem kosmetického světa.

Pro tuto sezonu je také zcela out vytrhávat si obočí u kořene nosu, což donedávna bylo naprostou nezbytností pro většinu žen. Modelky na přehlídkách Dior měly tlusté černé a superdlouhé obočí, jež sice nepůsobilo příliš přirozeně, ale nový trend je nastolen. Ostatně pro Dior líčí jedna z nejznámějších vizážistek světa Pat MacGrath. „Vytrhávejte jen zhruba centimetr nad nosem, pokud vám obočí srůstá, jinak ne. A nechávejte ho co nejdelší i u vnějšího koutku oka. Poučka s osami u nosu, nad okem a u vnějšího koutku (naleznete ji téměř na všech internetových stránkách s radami, co udělat s obočím) dnes už neplatí,“ dodává Kateřina Hillebrandová.

Americká modelka s tlustým obočím Hilllary Rhoda se stala tváří kosmetické značky Estée Lauder. Když se jí redaktorka Vogue zeptala, proč má takový úspěch, odpověděla bez dlouhého přemýšlení: „Protože jsem si nikdy netrhala obočí. A mám ho jako herečka Brooke Shields.“ Nechte se inspirovat.