Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sitta popřel tunelování papírny Neograph. Firma prý pro něj byla posvátná

Vladimír Sitta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Sitta | foto: ČTK

PRAHA Někdejší obchodní ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta mladší ve čtvrtek u soudu popřel obžalobu z tunelování firmy. Zdůraznil, že Neograph pro něj byl „posvátnou rodinnou společností“.

Shodně jako jeho rovněž obžalovaný otec chápe trestní stíhání jako mstu za to, že u zakázky pro pražský dopravní podnik upozornil na vyvádění peněz k lobbistovi Ivu Rittigovi. Jednání, které je Sittovi vytýkáno, bylo podle něj v souladu se zákonem a vycházelo ze švarc systému, který v Neographu prosadil spolumajitel firmy a Rittigův pozdější spoluobviněný Jan Janků.

Sitta věří, že jeho stíhání souvisí s kauzou údajně předražených jízdenek vyráběných Neographem. Podle něj i podle kriminalistů posílala firma provizi 17 haléřů z každé jízdenky společnosti Cokeville Assets sídlící na Britských Panenských ostrovech, peníze prý končily u Rittiga. Obvinění z praní špinavých peněz si v této věci vedle lobbisty a jeho právníků vyslechl i Janků.

„Nikomu jinému se nedá věřit“

„V létě 2009 jsem se s pomocí otce dostal k písemným důkazům. Na podzim 2009 jsem začal komunikovat s policií i s Bezpečnostní informační službou s tím, že chci věc řešit, protože z ní nemám dobrý pocit,“ popsal Sitta. Protikorupční policie ho prý nakonec přesvědčila, ať komunikuje jen s ní, protože „nikomu jinému se nedá věřit“.

Obžaloba tvrdí, že Sitta založil v prosinci 2009 firmu Avium Partners v úmyslu získat majetkový prospěch na úkor Neographu. Firma prý Neographu vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí. Sitta uvedl, že společnost založil na základě iniciativy Janků, který mu snížil mzdu v Neographu na polovinu s tím, že zbytek peněz mu poplyne ze zprostředkovatelské smlouvy. „Plnění nebylo fiktivní, ale reálné. Vždy to byl konkrétní, hmatatelný produkt. Vše jsem realizoval osobně,“ zdůraznil.

„Jsem cenný insider“

Janků prý vyžadoval, aby činnost Sitty v Avium Partners zůstala skryta. „Přistoupil jsem na to i proto, že policie mě žádala, ať v Neographu vystupuji neutrálně a ať z něj neodcházím, protože jsem pro ně cenný insider,“ popsal. Práci v Avium Partners prý ale nezastíral a vědělo o ní několik zaměstnanců Neographu včetně sekretářky Janků.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová Sittovi vytýká i uzavření zprostředkovatelských smluv s klienty Neographu, společnostmi Prompt a Lighthouse. I ty prý ale podle Sitty souvisely s jeho dohodou s Janků. „Rámcové smlouvy s firmami Prompt a LightGate byly podepsány ve stejný den, kdy mi byla snížena mzda,“ řekl.

Trestní stíhání mu prý bylo o problematiku zprostředkovatelských smluv rozšířeno tři pracovní dny poté, co jako svědek vypovídal v kauze jízdenek proti čerstvě obviněnému Rittigovi. Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová, která v případu Sittových jako zmocněnkyně zastupuje nové vedení Neographu, podle něj využila situace a kladla mu při výslechu otázky ohledně firmy Prompt. O smlouvě s LightGate jí prý tehdy řekl sám, předtím o ní údajně nevěděla. Čtyřiatřicetiletý Sitta podle obžaloby způsobil Neographu celkovou škodu ve výši 8,2 milionu korun. Za zneužití postavení v obchodním styku mu hrozí až deset let vězení.

Konspirační příběh jízdenek

Sitta mladší pak za Janků údajně přišel s tím, že jestli nedostane 40 milionů korun, zveřejní „konspirační příběh“ ohledně jízdenek. „Poměrně mě to překvapilo, protože oba Sittové o provizní smlouvě s Cokeville Assets celou dobu věděli,“ popsal Janků svou verzi událostí.

„Zpětně je mi ten tlak na mou osobu jasný - chtěli, abych z firmy jako akcionář zmizel, pokud možno bez jakéhokoliv odstupného. Důkazem toho může být, že mě bez mého vědomí odvolali z funkce předsedy představenstva,“ řekl s tím, že soud následně vyhověl jeho žádosti o jmenování nového představenstva, což mu v prosinci 2011 umožnilo firmu převzít.

Sitta senior na výpověď Janků zareagoval tak, že nechal do soudního spisu založit jako důkaz odposlechy z kauzy jízdenek. Ty podle něj dokládají, že převzetí Neographu bylo součástí „širšího komplexu aktivit“ Rittiga a jeho advokátů z MSB Legal. Janků se k jakýmkoliv otázkám souvisejícím s jízdenkami předem odmítl vyjádřit.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?