Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko má zájem o ekonomické vztahy s Tchaj-wanem, řekli ústavní činitelé. Vystrčila Zeman nepozval

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Lány (Kladensko) Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na úterní schůzce v Lánech ústavní činitelé. Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Zeman vzkázal Číně, že kroky jednotlivců nemohou narušit úsilí ČR o budování přátelských vztahů.K jejich rozvoji má přispět setkání mezivládní komise.

Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Nejvyšší ústavní činitelé podle společného prohlášení potvrdili, že Česká republika beze změny provádí svoji politiku jedné Číny a trvá na standardní diplomatické komunikaci. „Rozvoj vztahů s Čínou v souladu s prohlášením o strategickém partnerství z roku 2016 a na základě vzájemného respektu, výhodnosti a úctě ke svrchovanosti druhé strany je v zájmu ČR, a cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan nelze pokládat za jakoukoli změnu v této politice,“ uvedli.

V textu zároveň poznamenali, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o další prohloubení přínosu ekonomických, vědecko-výzkumných či kulturních vztahů s Tchaj-wanem. Tento zájem o hlubší přínos nepovažují „za zásah do diplomatických styků s Pekingem“.

Vystrčil na Tchaj-wan odcestoval na konci srpna, jeho návštěva vzbudila silný ohlas nejenom v Česku. Proti návštěvě druhého nejvyššího ústavního představitele České republiky ostře protestovala Čína. Její ministr zahraničí Wang I Vystrčilovi vyhrožoval, že ho Peking za porušení politiky jedné Číny donutí zaplatit vysokou cenu. Předsedy Senátu se naopak zastaly například Německo, Francie či Spojené státy.

S cestou, kterou chtěl původně uskutečnit bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), zbylí ústavní činitelé nesouhlasili a Vystrčilovi ji nedoporučili. Zeman se proto rozhodl Vystrčila nezvat na porady k české zahraniční politice.

Ústavní činitelé se dnes sešli na schůzce k otázkám české zahraniční politiky. Poradu svolal prezident Zeman, zúčastnil se jí premiér Andrej Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Výzva k odpovědnosti

Nejvyšší ústavní činitelé vyzvali české občany k odpovědnému přístupu v souvislosti s koronavirovou pandemií, která je podle nich vážná. 

Jedním z hlavních je podle nich další oslabování důvěry mezi klíčovými hráči a rostoucí tlak na reformy mezinárodních institucí.

Mnohostranná, ale i regionální a přeshraniční spolupráce bude podle ústavních činitelů i v době po koronavirové pandemii důležitou součástí mezinárodních vztahů. Musí proto zohlednit zkušenosti z krizové doby. Mezi ně podle státníků patří například rostoucí napětí mezi solidaritou a národním zájmem.

Otevřenost ekonomiky a zakotvení ve společenství zemí sdílejících hodnoty svobody, demokracie, lidských práv a právního státu považují ústavní činitelé za základ dosavadní prosperity České republiky. Podporují zvyšování odolnosti ČR v klíčových oblastech s důrazem na zajištění bezpečnosti země mimo jiné v oblastech nastavení globálních dodavatelských řetězců a obecně ekonomických vztahů.

„Nejvyšší ústavní činitelé považují zvyšování odolnosti za koncept, který umožňuje snižovat rizika vyplývající z otevřenosti ekonomiky a měl by být uplatněn i v rámci společné obchodní politiky EU. Nejvyšší ústavní činitelé konstatují, že tento aspekt má také geopolitický rozměr a vyžaduje posilování spolupráce zemí sdílejících stejné hodnoty, především v rámci EU a NATO, ale také s dalšími podobně hodnotově založenými partnery,“ uvedli politici v dokumentu.

Nejvyšší politici zároveň zdůraznili důležitost veřejných investic a efektivního vynakládání veřejných prostředků z evropského fondu obnovy. Česko by podle nich mělo usilovat o využití všech možných nástrojů k maximálnímu zmírnění dopadů pandemie na obyvatele, zejména na nízkopříjmové skupiny, seniory či čerstvé absolvetny škol. Krize je podle ústavních činitelů v mnoha ohledech příležitostí a šancí pro zefektivní spolupráce s dalšími zeměmi.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...