4. února 2019 21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Situace se po víkendovém sněžení vrací do normálu, v noci však přijdou tuhé mrazy

Sníh v Česku komplikuje dopravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh v Česku komplikuje dopravu. | foto: ČTK

Praha Situace po hustém sněžení, které v neděli a v pondělí ráno zasáhlo některé části Česka, se uklidnila. Mimo provoz je jen několik úseků silnic a v Plzeňském kraji tři železniční tratě. Bez proudu večer byly už jen desítky odběrných míst, sítě se podle distribučních firem vrátily do svého zimního normálu. Kladno mohlo už ráno díky zklidnění situace zrušit kalamitní stav, který vyhlásilo v neděli.

Úklid následků sněžení v pondělí pokračoval, například hasiči jen v neděli vyjeli v ČR kvůli tomu k téměř 1200 zásahům, což je sedmkrát více než dlouhodobý denní průměr. Většinou odstraňovali stromy a větve, které polámal sníh, a někde pomáhali shazovat sníh ze střech. Toto nebezpečí podle některých radnic přetrvává a uzavřeny byly kvůli tomu park Michalov a městský hřbitov v Přerově nebo Průhonický park u Prahy.

Meteorologové nově varovali před mrazy, které v noci zasáhnou západní polovinu země. Teploty tam mohou klesnou k minus 12 až minus 15 stupňům Celsia. Bez elektřiny už jsou ale jen desítky domácností, ještě po poledni jich bylo 7 700 a ráno téměř dvojnásobek.

Situace se proti neděli zklidnila i v Kladně, kde byly odpoledne po sněžení už všechny hlavní tahy průjezdné a hromadná doprava fungovala. Z bezpečnostních důvodů byla uzavřena nafukovací hala Brjanská, Tenisový areál SK a zimní stadion, jehož střecha je v havarijním stavu. Sníh z ní ale dopoledne odklidili horolezci.

Pro Prahu stejně jako pro většinu českých krajů platí až do večera výstraha na...
Zasněžené sochy na Pražském hradě.

Ve Středočeském kraji jsou podle dostupných informací kvůli popadaným stromům stále uzavřeny silnice v obcích Solenice a Bohostice na Příbramsku. Dálnice D1, D8 a Pražský okruh byly odpoledne se zvýšenou opatrností sjízdné.

V Ústeckém kraji zůstává po sněžení nesjízdných několik úseků silnic nižší třídy v Krušných horách. Silničáři už sice frézami prorazili cesty kolem Petrovic či Telnice, nesjízdná ale zůstává silnice z Litvínova do Mníšku a z obce Klíny do Českého Jiřetína na Mostecku. Uzavřena je také trasa z Horní Halže na Měděnec, kterou hojně využívají kromě místních obyvatel lyžaři při cestě na Klínovec nebo běžkaři.

V Plzeňském kraji kvůli dalším stromům popadaným pod tíhou sněhu večer uzavřeli tři železniční tratě. Mezi nimi byl i frekventovaný tah z Plzně na Prahu, který se podle webu Českých drah zprovozní o půlnoci. Do stejné doby má být uzavřená také hlavní trať z Plzně přes Klatovy na Železnou Rudu. Tyto mimořádnosti začaly platit před 18:00. Už ve 22:00 by mělo podle webu skončit omezení provozu mezi Domažlicemi a německým Furth im Waldem, které platí už od neděle odpoledne, protože tam stále padají nové stromy. Silnice v kraji byly už večer plně průjezdné.

Všechny nesjízdné úseky se během dne podařilo zprůjezdnit i v dalších regionech. Například v Libereckém kraji je od rána opět průjezdný úsek mezi osadami Odolenovice a Žďárek, který v neděli večer zavál sníh. S opatrností sjízdné jsou i všechny silnice v Olomouckém kraji, kde od neděle napadlo přes deset centimetrů sněhu.

Krajští silničáři ale varovali před sněhovými jazyky v otevřených úsecích a na horách. Tvořit se mohly také na Svitavsku a v okolí Lanškrouna v Pardubickém kraji. Silný vítr byl na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Na jihu Moravy mohou být silnice zledovatělé.

Proud se vrací do domácností

Po víkendovém sněžení zůstávaly v pondělí večer v Česku bez proudu už jen desítky domácností. Ještě po poledni bylo bez elektřiny 7700 odběrných míst a ráno téměř dvojnásobek. Problémy byly hlavně na jihu Čech a na Moravě, vyplývá z vyjádření mluvčích distribučních společností. Stav distribuční sítě se vrátil do normálního zimního stavu, řekly mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová a společnosti E.ON Distribuce Martina Slavíková.

ČEZ kolem 20:00 registroval už jen desítky odběrných míst bez proudu. „Můžou ještě přibývat nějaké poruchy na nízkém napětí, ale už je naprosto běžný stav distribuční soustavy v zimním období,“ řekla Holingerová. Odpoledne měl ČEZ nejvíc poruch hlášeno v Plzeňském a Středočeském kraji a také na Olomoucku.

Závady na vedení odstraňovala také distribuční společnost E.ON, která působí v jižních Čechách a na jižní Moravě. „Všechny poruchy by měly být odstraněny, provoz v síti se vrátil do běžného stavu,“ řekla po 20:00 mluvčí firmy Slavíková. V jižních Čechách firma odpoledne evidovala nejvíce problémů na Prachaticku, Strakonicku a Písecku, na jižní Moravě na Uherskohradišťsku v oblasti nedaleko hranic se Slovenskem.

ČTK

ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!
ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!

Vybírám vhodnou škole pro syna, čas se krátí a já stále váhám.

Najdete na Lidovky.cz