Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Situace v Unipetrolu se uklidnila. Hasiči tam ale zůstanou ještě ‚desítky hodin‘

Česko

  8:21aktualizováno  13:29
LITVÍNOV - Situace v chemičce Unipetrol, kde od čtvrtečního rána hoří propylenová jednotka, se zklidňuje, akutní nebezpečí nehrozí. Hasiči nechávají dohořet zbytky látek. Policie kolem 13:00 částečně zprovoznila silnici I/27 z Mostu do Litvínova, řidiči mají k dispozici i další dříve uzavřené silnice. Rozsáhlý požár zasáhl chemičku ve čtvrtek ráno, předcházel mu výbuch.

Chemičkou před devátou ráno otřásl výbuch, po němž začal hořet propylen, vyplývá z informací mluvčích hasičů, policie a Unipetrolu. foto: ČTK

„Řidiči tak mohou jet z Mostu do Litvínova přes začátek obce Záluží, kde na kruhovém objezdu odbočí směrem na obec Dolní Jiřetín a přes Horní Jitřetín mohou pokračovat do Litvínova. Totéž platí pro motoristy cestující v opačném směru,“ řekla ČTK Světláková s tím, že druhý úsek, který vede uprostřed chemičky, zůstává i nadále uzavřen.

Hasiči ještě ve čtvrtek večer definitivně uhasili jedno z ohnisek požárů. „V tuto chvíli tam zůstává jeden požár menšího rozsahu na potrubí, které právě vede k fléře, kde se řízeně spaluje ten zbylý plyn. Tam to hasiči kontrolují,“ řekl Duda. Podle litvínovské radnice bude dál pokračovat řízené vyhoření. „Nebezpečí havárie na potrubí ethylenovodu nehrozí,“ doplnila litvínovská radnice s tím, že zásah hasičů potrvá ještě desítky hodin. Ve čtvrtek na místě zasahovalo 43 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje, teď jich na místě zůstává už jen několik.

Škodliviny do ovzduší neunikly. „Prováděná kontinuální měření stavu ovzduší neprokázala nebezpečné koncentrace škodlivých látek,“ doplnila litvínovská radnice.

Minimální režim

Silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem zůstává i nadále uzavřená. V areálu továrny jsou jen zaměstnanci, kteří zabezpečují udržovací provoz. „V petrochemické části byly odstaveny veškeré výrobní jednotky. Rafinérie běží na minimální režim. Musí tady být zaměstnanci, kteří udržují minimální provoz a režim celého areálu,“ doplnil Duda.

Jaké škody požár způsobil, společnost zatím netuší. Až po definitivním uhašení místo prohlédnou experti. „Předpokládáme, že odhad budeme mít na začátku příštího týdne,“ dodal Duda.

Požárem se bude zabývat i Bezpečnostní rada Ústeckého kraje. „Míru zavinění nebo případné nedbalosti nyní prošetřují kompetentní orgány, vyhodnocením se pak budeme zabývat na bezpečnostní radě kraje. Pokud se nějaké pochybení za strany vlastníka polypropylenové jednotky prokáže, zaujmeme k tomu samozřejmě nekompromisní stanovisko,“ napsal v prohlášení hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat