Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. listopadu 2017 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mimořádný sjezd ČSSD bude v únoru. Novým šéfem nestraník nebude

Návrh Chovance na volbu nestraníka neprošel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh Chovance na volbu nestraníka neprošel. | foto: ČTK

PRAHA Mimořádný sjezd ČSSD by se měl místo původně avizovaného dubna konat už 18. února, navrhlo v pátek předsednictvo strany. Po zasedání vedení ČSSD to novinářům řekl úřadující předseda sociální demokracie Milan Chovanec. Volba nebude přímá, ale jako v minulosti budou hlasovat o předsedovi a místopředsedech delegáti sjezdu. Novým šéfem ČSSD nebude některý ze současných nestraníků.

Předsednictvo také schválilo vyrovnaný rozpočet strany na příští rok, výdaje a příjmy dosáhnou na 137 milionů korun, uvedl Chovanec. Zdůraznil, že strana dostojí všem svým závazkům.

Chovanec navrhl, aby se sjezd konal 18. února. Původně Chovanec s volebním lídrem Lubomírem Zaorálkem mluvili o 7. dubnu, předsednictvo ale vyslyšelo volání straníků po dřívějším termínu mimo jiné kvůli přípravě na komunální volby v příštím roce. Termín potvrdí ústřední výkonný výbor strany, který se sejde 19. listopadu také v Hradci Králové. Strana tím ušetří za nájem, obvykle se výbor scházel v hotelu na pražském Žižkově.

Návrh na přímou volbu předsedy, s kterým přišel Chovanec, vedení strany nepřijalo. Sjezd by se tak měl konat 18. února a hlasovat na něm budou delegáti, podobně jako letos v březnu v Brně. „Přímá volba nebyla zatím vyzkoušena, jsme v situaci, kdy členská základna opravdu volá po rychlém sjezdu a tento názor převládl,“ řekl Chovanec. Přímou volbu tak podle Chovance bude moci ČSSD zvolit někdy v budoucnu ve stabilnější době.

čssd nechce ve vedení sněmovny kandidáta ano

Předsednictvo ČSSD podle úřadujícího předsedy strany Milana Chovance nechá na rozhodnutí poslaneckého klubu, koho podpoří při volbě předsedy Sněmovny. Chovanec ale dnes naznačil, že kvůli právu šéfa dolní komory nominovat předsedu vlády by tuto funkci neměl zastávat kandidát ANO. Pak by mohla očekávaná menšinová vláda předsedy tohoto hnutí Andreje Babiše vládnout bez důvěry Sněmovny několik měsíců, uvedl Chovanec po jednání předsednictva strany. Na funkci předsedy kandidují Radek Vondráček z ANO a předseda ODS Petr Fiala.

Předsednictvo také schválilo vyrovnaný rozpočet na příští rok. „S příjmy a výdaji na úrovni 137 milionů korun, který půjde ke schválení ústředního výkonného výboru. ČSSD je připravena dostát všem svým závazkům, je stranou stabilizovanou a má finančně dost prostředků, aby mohla fungovat v příštích měsících a letech,“ uvedl Chovanec. Loni skončilo hospodaření ČSSD ve ztrátě 180,2 milionu korun. Výnosy činily 190,3 milionu korun, náklady pak 370,5 milionu.

Novým předsedou ČSSD zatím nebude moci být nestraník

Podle statutárního místopředsedy Milana Chovance nebude moci být novým předsedou ČSSD některý ze současných nestraníků. Stanovy by kvůli tomu totiž bylo možné změnit nejdříve na únorovém sjezdu sociálních demokratů a změnu následně zaregistrovat na ministerstvu vnitra. Chovanec to v pátek řekl novinářům po jednání předsednictva strany.

„Není možné, aby se stanovy aplikovaly přímo na sjezdu,“ uvedl Chovanec, který po rezignaci Bohuslava Sobotky stranu vede. Nového předsedu si podle něj vyberou delegáti sjezdu, přímá volba uplatněna nebude. K této formě výběru by podle Chovance měla strana přistoupit až „ve stabilnější době“.

Chovanec také uvedl, že mandáty členů dosavadního vedení strany skončí až na sjezdu, ačkoli někteří regionální představitelé požadovali jejich registraci po nejhorším výsledku ČSSD ve sněmovních volbách. Chovanec neprozradil, zda se o funkci ve vedení strany bude znovu ucházet. Uvedl jen, že jeho úkolem je dovést stranu do únorového sjezdu.

Altnerův stín nad ČSSD

Sociální demokracie ve sněmovních volbách obhajovala 20,45 procenta hlasů, ale získala jen 7,27 procenta. Drtivý propad nezastavilo ani červnové rozdělení funkcí ve straně mezi Chovance a Zaorálka.

Loni skončilo hospodaření ČSSD ve ztrátě 180,2 milionu korun. Výnosy činily 190,3 milionu korun, náklady pak 370,5 milionu. Ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec v březnu novinářům řekl, že bez půjčky, kterou si sociální demokraté vzali po rozsudku, podle něhož mají svému někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit 338 milionů korun, by ztráta činila jen 61,9 milionu korun.

Altnerovi loni na jaře soud přiznal téměř 338 milionů korun v soudním sporu s ČSSD, kterou dříve zastupoval ve sporu o Lidový dům. ČSSD si vzala úvěr, ale i přes právní moc rozsudku odmítala zaplatit a podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Bývalý advokát loni v listopadu zemřel. ČSSD se s dědici pokoušela neúspěšně domluvit na vyrovnání. „Kauza Altner je v současné době takzvaně u ledu. Musíme vyčkat, kdo je dědicem pana Altnera a zároveň je tam ještě dovolání,“ řekl Chovanec. Z úvěru se tak v současnosti nečerpá, řekl.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!