Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sjezd VV? Bártu drží John a spol. stranou

Česko

  15:30
HRADEC KRÁLOVÉ - Sjezd Věcí veřejných v královéhradeckém hotelu Černigov, který pamatuje třeba i úplně poslední sjezd Unie svobody, je komorní. Také proto, že se véčkaři snaží držet neoficiálního lídra Víta Bártu mimo mediální pozornost.

Radek John při projevu na sjezdu Věcí veřejných. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Vít Bárta již nestojí s vedením strany v popředí, ale postává nenápadně u baru a na oficiálních výstupech před novináři nefiguruje. VV totiž podle kuloárních informací zvoliy strategii upozadění Bárty, který je dlouhodobě označován za faktického lídra strany. I tak si ale exministr dopravy našel čas na sólo rozhovor pro kamery České televize.

Čtěte také


Místo Bárty se do médií prezentují zejména členové nového předsednictva. Předseda Radek John se tváří průbojně, po boku mu stojí místopředsedkyně Karolína Peake a Bártova manželka Kateřina Klasnová.

Bez hostů
Na konferenci véčkařů třeba nepromluví kromě člena rakouské FDP Borka Severy žádný významný host, tak jak je zvykem na setkáních stranických obrů typu ODS nebo ČSSD. Do centra Královéhradeckého kraje tak aspoň dorazili všichni významní členové strany. Jejich styl a četnost proslovů se ovšem od poslední ideové konference velmi změnil.

Jak probíhá sjezd


V dopolední části konference jednali véčka za zavřenými dveřmi. Debata prý nebyla vůbec vypjatá. Podle účastníků byli všichni optimističtí a u projevů tleskali.

Důstojná vládní pozice
Uvolněná atmosféra je znát i v kuloárech a véčkaři jsou obecně dobře naladěni a pauzy využívají k občerstvení v lobby hotelu. Už poměrně smířeně hovoří o tom, že jejich dny ve vládě jsou zřejmě sečtené. Chtějí prý ale vyjednávat a hlavně stojí o "důstojnou pozici".

"Nechci sedět v této koaliční vládě, nechci mít nic společného s touto vládou," říká otevřeně i předseda John. Ten ve svém projevu kladl důraz na to, že VV musí jít přes skandály dál a prosazovat svůj program. Jeho vystoupení bylo moderátorské, až si nejeden posluchač vzpomněl na jeho televizní kariéru. Po projevech kandidátů do vedení strany sobotní část konference končí.

Mohlo by vás zajímat