Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sjezd zelených, to jsou čajovny, bezmasá jídla a basketbalové koše

Česko

  15:47
BRNO - Sjezd, na který je povolený vstup psům i nemluvňatům. Zelení zasedají pod basketbalovými koši, stravují se jídly vytvořenými svými kolegy nebo ve školní kuchyni a velká část z nich spí ve školním internátě.

Sjezd zelených v Brně - Kateřina Jacques foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Čtěte více o sjezdu zelených

Sněmování zelených odbourává klasické představy o jednání parlamentní strany. Hala brněnské Morendy není hotelem ani kongresovým centrem. Prošlapané linoleum, okna, která představu o ideální tepelné izolaci dávno nesplňují.

Strohost haly však doplňují moderní technické prostředky. Strana svůj sjezd přenáší on-line, rychle zveřejňuje materiály. Pryč je i klasické sčítání výsledků hlasování, které nahradilo bezdrátové hlasovací zařízení. Většina delegátů (mimochodem, většina opustila typickou "oblekovou" konvenci) má na stolech počítače. Vytištěné materiály jsou na recyklovaném papíru.

Sjezd zelených v Brně

Úspory a také deklarované ekologické smýšlení strany potvrzuje i výzva delegátům: Náklady na cestu vám uhradíme, ale domluvte se a jeďte z krajů společně. A "ekologicky". V okolí skutečně nestojí drahá zaparkovaná auta s "náhodou" zajímavými značkami, mnozí přijeli vlaky a tramvajemi či přišli pěšky.

Také občerstvení si zajišťují zelení "po svém". K mání jsou bezmasá jídla s celozrnným pečivem i zákusky připravené v "biokvalitě" v ekologické restauraci Rebio. A s ohledem na ty, kteří nejedí maso, objednali pořadatelé v nedaleké školní jídelně dva druhy obědů: bezmasé menu v podobě zeleninového rizota nebo masové se smaženým řízkem. Někteří ze zhruba tří stovek delegátů ale dali přednost klasickým restauracím v okolí.

Sjezd zelených v Brně - Ondřej Liška

"Ekologičnost" se nevyhnula ani nápojům: Přímo v rohu haly stojí čajovna s třemi desítkami druhů sypaných čajů, vedle ní dokonce koberec, kde si mohou zájemci sednout a čaj popít. V nabídce jsou také ekologické mošty z Hostětína v Bílých Karpatech. Moštárnu pomohli vytvořit právě někteří z členů zelených a jim blízké nadace a sdružení. Na to, jestli přišlo nebo přijde i na vystavené vodní dýmky, nebo jsou jen dekorací, krčí přítomní s úsměvem rameny. Kuřáci, jichž je ve straně podle složení delegátů zřejmě minimum, musejí před vstup do haly.

Několik delegátů (či přesněji delegátek) si přivezlo své malé děti. Je mezi nimi i Martin Bursík s Kateřinou Jacques. A mnozí jejich straničtí kolegové se těší, že si nemluvňata mohou pochovat a pak to s úsměvem popisují. Mezi zelenými lze potkat i několik budoucích maminek. A několik dětí v kočárcích doplňují dva psi, které si další straníci dovedli.

Sjezd zelených v Brně - ODSuňte Andera

Pokud jde o samotnou budovu, zelení ji zčásti přebarvili. Stěny polepili zelenými plakáty s logy strany, ty nahradily i reklamy, které běžně na sportovišti září. Podlahu haly pokryly zelené koberce, takže po palubovce není ani stopy a v kombinaci s bílými stoly a skládacími židličkami připomínají stranické barvy. Jen ty basketbalové koše nad hlavami zůstaly. Ostatně, i hosté sledují jednání nikoli z čestných míst, ale převážně z tvrdých lavic a sklápěcích sedadel ochozů a tribun Morendy.

A netypický bude i závěr: místopředseda strany Martin Ander slíbil, že na závěr si budou moci kandidáti pořídit biovína jako netradiční vzpomínku na jejich mikulášské zasedání. Ven půjdou po dlaždicích, které budou sjezd připomínat zřejmě nejdéle - někdo na několik z nich přes noc nastříkal nápis: "ODSuňte Andera" a symbol recyklace.

Šlechta nezklamal očekávání

Očekávání delegátů, že vnese do brněnského jednání Strany zelených trochu humoru, nezklamal Jan Šlechta z Prahy. Proslavil se na teplickém sjezdu, když v podroušeném stavu kritizoval vedení Martina Bursíka a vyzýval zelené, aby uspořádali sjezd na Luční boudě. Protože v Brně nemají delegáti možnost vystoupit v diskusi, rozhodl se Šlechta kandidovat do předsednictva, a získat tak sedm minut na svou "řeč".

V proslovu reagoval na programový dokument ODS Vize 2020 s tím, že on myslí na vnoučata a "odtajní" Vizi 2050. Největší aplaus však získal, když vysvětlil, proč kandiduje. Připomenul, že delegáti dosud do nového vedení nezvolili žádného Pražana. "Vznikla zde brněnsko-unionistická koalice. Jsem Pražák odkojený Vltavou, nechci tam nic kácet, ale alespoň můžu vynášet informace," popsal své plány.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat