Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sjezdovky trápí rychlí lyžaři

Česko

Čeští záchranáři doporučují používat přilby * Ve Švýcarsku omezují rychlost

ČESKÉ BUDĚJOVICE „Dobrý den, sjezdovková kontrola. Jste si vědom toho, že jste překročil maximální povolenou rychlost?“ I když by dnes podobnou větu brali zřejmě čeští vyznavači zimních sportů jako špatný vtip, možná není daleko doba, kdy si na ni budou muset zvyknout.

Některé evropské lyžařské areály totiž kvůli stále rostoucímu počtu úrazů při jízdě na lyžích či snowboardech zavádějí na sjezdovkách podobná omezení rychlosti, jaká platí na silnicích. Například ve švýcarském Gstaadu se už lyžař na čtyřech svazích nesmí řítit rychlostí vyšší než 30 km/hod., jinak ho zastaví speciální hlídka.

„V první řadě ale lyžaře jen poučí, že jezdí příliš rychle. O pokutách uvažujeme pouze u těch lyžařů, kteří si opakovaně nedají říci,“ řekl rakouským novinám ředitel turistické centrály v Gstaadu Roger Seifritz. Opatření se týká i snowboardistů.

Lyže, zejména carvingové, jsou totiž čím dál tím rychlejší a i méně zdatný lyžař na nich může dosáhnout zrychlení, o kterém se jeho předchůdcům ani nesnilo. Zároveň ale stejně jako na silnicích přibývá úrazů, způsobených právě tím, že rychlost při sjezdu neodpovídá schopnostem lyžařů a podmínkám na sjezdovce. „I průměrní lyžaři se dnes mohou pohybovat rychlostí okolo padesáti kilometrů v hodině,“ řekl LN náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Zdatní lyžaři přitom mohou být sobě i ostatním lyžařům méně nebezpeční i při vyšších rychlostech než naopak lidé, kteří mají s lyžemi potíže i při velmi pomalé jízdě. „Švýcaři zřejmě chtějí všechno dokonale změřit a zvážit. Jenže to u měření souvislosti mezi rychlou jízdou a lyžařskými nehodami dost dobře nejde,“ podotkl Klepš.

Na druhou stranu se přiklání k mnohem širší osvětě, která by lyžaře vedla k nepřeceňování sil a ohleduplnosti k ostatním sjezdařům. Základní pravidla pro bezpečný pohyb na sjezdovkách, stanovená Mezinárodní lyžařskou federací (FIS), dnes visí prakticky ve všech lyžařských areálech. Přesto se všechna horská střediska v Evropě potýkají s razantním nárůstem úrazovosti. V Rakousku se loni při lyžování zranilo 60 000 lidí, což je více než při dopravních nehodách. „Když nepočítám loňskou extrémně slabou zimu, předloni jsme v Krkonoších zasahovali u 2870 úrazů, což byl oproti předešlému roku třináctiprocentní nárůst. Letos zasahujeme v průměru u třiceti až čtyřiceti zraněných lyžařů denně,“ dodal Klepš.

Podobně vysokou míru úrazovosti při lyžování eviduje horská služba i na dalších českých horách. Zatímco ale k omezení rychlosti na sjezdovkách jsou čeští horští záchranáři spíše skeptičtí, povinnost nosit přilbu by zavedli okamžitě. „A to minimálně u dětí do patnácti let a u dětských lyžařských kurzů,“ prohlásil Klepš. Přilby pro děti jsou povinné například v Itálii.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...