Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sjízdnost silnic komplikuje čerstvě napadlý sníh, na D1 je kluzká vozovka. Silničáři vyzývají řidiče k opatrnosti

Většinu území Česka od rána trápí na silnicích čerstvě napadlý sníh a ledovky, pracovníci údržby silnic varují před komplikacemi a nabádají řidiče k opatrnosti. Jaká je situace v jednotlivých regionech?

Střední Čechy

Ve středních Čechách v noci na čtvrtek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V terénu jsou všechny sypače, policie už zaznamenala řadu nehod. Sněžení komplikuje veřejnou dopravu v okolí Prahy.

Na dálnici D7 u Buštěhradu na Kladensku ráno boural kamion, dálnice byla dopoledne ve směru na Chomutov uzavřená. Řidič nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky, nikdo nebyl zraněn, řekla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Událost byla hlášena kolem 8:30 na devátém kilometru ve směru na Chomutov. Návěs podle Novákové ležel přes celou dálnici, směr na Slaný byl uzavřený. Provoz se podle Novákové podařilo obnovit před polednem.

Policie ve čtvrtek kvůli počasí zaznamenala větší množství nehod. Nejhorší následky měla srážka dvou aut u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy. Dva lidé při ní zemřeli, další dva jsou zranění. Jeden vůz dostal zřejmě na kluzké vozovce smyk a narazil do druhého. „Lidé by měli jezdit opatrně, protože napadl sníh a klouže to,“ dodala Nováková.

Cestáři ve středních Čechách mají střediska v Kladně, Benešově, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti. Podle dispečera ráno cestáři vyjížděli na silnice v celém kraji, nejpříznivější situace byla u Mnichova Hradiště.

Sněžení bylo ráno hlášeno například i na Pražském okruhu nebo dálnicích D1 a D11. Řidiči by tam měli počítat s horší viditelností.

Pražská integrovaná doprava zaznamenala největší problémy v okolí Štěchovic, Jílového u Prahy a Černošic. Provoz na lince 630 mezi Berounem a Kladnem je přerušen, podobné je to s autobusy z Jílového do Prahy. Ostatní spoje hlásí zpoždění.

Pardubický kraj

Velkou část silnic v Pardubickém kraji pokryl v noci na čtvrtek čerstvý sníh. Většinou je po solení rozbředlý, všechny cesty jsou s opatrností sjízdné, uvedli silničáři. Sněžit by mělo v regionu i během čtvrtka.

Řidiči by měli jet opatrně zvláště v okolí Hlinska, Pardubic a Přelouče. Slabá vrstva sněhu je také na silnicích v Železných horách, kde je omezeno použití posypové soli.

Kluzké silnice způsobily několik nehod a dopravní problémy. Zraněním tří lidí skončil střet dvou osobních aut v obci Orel na Chrudimsku.

Kolony se tvořily u Holic, kde stály kvůli namrzlé silnici kamiony. Uvízlý nákladní vůz způsobil kolony také u nadjezdu Paramo v Pardubicích, které stále trvají. Ve Vysokém Chvojně skončil automobil v plotě, jeden člověk se zranil. V Podůlšanech na Pardubicku sjela dodávka do příkopu a hrozilo, že se převrátí. „V Čankovicích na Chrudimsku likvidujeme následky střetu dvou nákladních automobilů. Jednotky hasičů jsou stále v terénu, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Ve čtvrtek ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, na Hlinecku foukal nárazový vítr. Na většině území sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus čtyřmi a plus jedním stupněm.

Jižní Morava

Policie v Jihomoravském kraji ve čtvrtek dopoledne vyjížděla kvůli hustému sněžení k desítkám nehod, situace se zlepšila až kolem oběda. Většina nehod skončila bez zranění. Sníh komplikoval dopravu i na D1, a to především na Vyškovsku. Mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku je uzavřena silnice pro nákladní vozy. Na policejním webu to uvedl mluvčí Bohumil Malášek. Zpoždění nabíraly i autobusové linky po celém kraji.

Jen od půlnoci do 8:00 měli policisté nahlášeno 36 dopravních nehod. „To je několikanásobně více než v jiné dny. Jedná se především o nehody, kdy řidiči nezvládli jízdu na kluzké a namrzlé vozovce,“ uvedl mluvčí. Do 11:00 přibylo dalších 38 havárií. „Před polednem se situace na silnicích mírně vylepšila. I tak hlásili řidiči nehody a problémy se sjízdností komunikací především z vyšších poloh na Blanensku, Znojemsku, Vyškovsku nebo Tišnovsku,“ uvedl mluvčí.

Většina nehod se podle něj obešla bez zranění, pouze s hmotnou škodou na vozidlech. „Nemalé dopravní potíže způsobila havárie kamionu s vlekem poblíž Měnína. Tam řidič nezvládl smyk a převrácený vlek zablokoval komunikaci,“ uvedl mluvčí.

Značné problémy měli řidiči podle něj na silnicích na Blanensku a Vyškovsku. V ranních hodinách se pak přidalo i Břeclavsko.

Na Vyškovsku je od rána pro nákladní vozy nad 12 tun do odvolání uzavřena silnice mezi Drnovicemi a Podomím. „Vlivem povětrnostních podmínek mají řidiči potíže mezi Pohořelicemi a Mikulovem, zvláště na objízdné trase přes Brod nad Dyjí a Drnholec. Jednoduchá situace není ani na dálnici, především na D1 na Vyškovsku,“ uvedl Malášek.

Vysočina

Dopravu na Vysočině ve čtvrtek zkomplikovalo první významnější sněžení letošní zimy. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Policie evidovala k 7:30 asi 12 nehod, většinu na Třebíčsku a jen s lehkými následky. Sněžit začalo okolo 03:00 na Pelhřimovsku a sněhové přeháňky se postupně posouvají napříč Vysočinou, řekl Dalibor Tomšů z dispečinku krajské správy a údržby silnic. Na kluzkou vozovku a sníh na dálnici D1 upozorňuje řidiče i státní Ředitelství silnic a dálnic.

Upravit silnice vyjelo v kraji nejprve asi 60 sypačů se solí. „Teď se přidávají i inerty. Z Pelhřimovska se sněžení přesunulo na Jemnicko. Šlo to pod úhlem 45 stupňů krajem Vysočina,“ řekl Tomšů. Všechny silnice jsou ale podle něho s opatrností sjízdné. Problematický je třeba úsek sinice I/38 Dlouhá Brtnice - Hladov, kde zůstaly stát kamiony. Sypače tam po 06:00 zamířily už podruhé.

Podle mluvčí policie Dany Čírtkové je tam nyní špatně sjízdný asi desetikilometrový kopcovitý úsek, kde se tvoří kolony kamionů. „Podobné je to i na silnici I/ 23 za Náměští nad Oslavou směrem k Brnu, tam je také docela velké stoupání,“ řekla Čírtková.

Vozovky na Vysočině byly podle Čírtkové kluzké už od pondělního večera, kdy se ale provoz obešel bez nehod. Po ránu jich začalo přibývat. Nejvíc na Třebíčsku, kde policie zvýšila počet týmů, které s řidiči nehody řeší.

„Aby řidiči nemuseli dlouho v tomto počasí na zpracování nehody čekat,“ řekla Čírtkova. Na Třebíčsku se zatím stala asi desítka nehod.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu může být sněžení na Vysočině přechodně i vydatnější a nejvyšší denní teploty nepřekročí nulu. V noci nohou být srážky spíš smíšené, někde s mrznoucími mlhami.Na D1 jsou řidiči varováni před sněžením a kluzkou vozovkou mezi 50. a 120. kilometrem. Přitom okolo 90. kilometru u Humpolce ještě neskončila letošní část modernizace dálnice a auta tam vjíždějí do zúžení.

Královéhradecký kraj

První výraznější sněžení letošní zimy ve čtvrtek od rána zasáhlo Královéhradecký kraj. Policie do dopoledních 10:00 zaznamenala kolem 40 nehod, obešly se bez tragických následků. Na některých kluzkých a zledovatělých silnicích v kraji uvázly kamiony, řekla mluvčí policie Lucie Konečná.

Na silnicích v kraji dopoledne ležela rozsolená sněhová kaše. Hlavní silnici číslo 16 mezi Jičínem a Novou Pakou pokryla ledovka. Ledovka se vytvořila i na silnici mezi Hořicemi a Dvorem Králové nad Labem ve stoupání u obce Třebihošť a na silnici číslo 14 u Lánova na Trutnovsku.

Kamiony kvůli ledovce uvázly u obce Žernov na Náchodsku a na silnici číslo 14 v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. U Předměřic nad Labem zablokovaly od 08:00 do 09:30 dva sražené kamiony hlavní silniční tah z Hradce Králové do Náchoda a Polska.

„Sněžení k nám přišlo z jihu či jihozápadu okolo páté hodiny ráno. S ohledem na postup sněžení vyrážely sypače postupně. Nejdříve v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou a v Plačicích, následně v Nové Pace, Kopidlně, Hořicích, Dobrušce a Rychnově. Vzápětí se přidala ostatní cestmistrovstí,“ řekl ředitel krajské Údržby silnic Jiří Brandejs.

Silničáři dnes na úklid sněhu nasadili na posyp a pluhování 91 nákladních aut. „Nejdříve ošetřili hlavní tahy a na méně frekventované silnice se technika dostala až během dopoledne. Stanovené limity se ale podařilo s rezervou dodržet,“ uvedl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř (ODS).

K prvním výjezdům letošní zimy vyrážely sypače koncem listopadu, kdy silničáři řešili namrzající vozovky a sněžení v horských oblastech kraje.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji místy sněží, pozor by si měli dát motoristé v horských oblastech, sníh ale padá i na Českolipsku. Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a po chemickém ošetření vlhké, místy mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, žádné problémy ale zatím podle policie hlášeny nejsou.

Opatrní by měli být motoristé v horských oblastech a hlavně na silnicích nižších tříd, kde leží ujetá vrstva sněhu. Bez zimní výbavy by do hor neměli vyjíždět, ta je ostatně na 16 silnicích zejména v Jizerských horách a Krkonoších povinná. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, pravidelně se s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy znovu projedou až na jaře.

Teploty v kraji klesají ve čtvrtek ráno až k minus pěti stupňům, přes den mohou podle meteorologů vystoupat maximálně na dva stupně. Na horách ale bude celý den mrznout, ve střediscích toho využívají k zasněžování. Sněhové přeháňky se budou objevovat po celý den.

Plzeňský kraj

Silnice jsou většinou holé nebo mokré po chemickém ošetření. Například na jižním Plzeňsku se na nich místy vytvořila vrstva rozbředlého sněhu, informuje Ředitelství silnic a dálnic. V kraji se stalo také několik dopravních nehod, obešly se většinou s lehkým zraněním, řekla mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

U Dobříva na Rokycansku narazilo osobní auto do sloupu veřejného osvětlení. „Na místě byla ošetřena starší žena s lehčími zraněními a transportována do Rokycanské nemocnice,“ uvedla Svobodová. S lehčími zraněními převezla sanitka do Strakonické nemocnice další ženu, která havarovala u Rábí ve směru na Horažďovice. Auto skončilo mimo vozovku. Nehoda se stala také u Nepomuku, kde auto skončilo v příkopu, starší muž neutrpěl žádná zranění.

Podle mluvčího hasičů Petra Poncara se nehody obešly bez úniku pohonných hmot.

Jihočeský kraj

Na většině jihočeských silnic leží sníh. Úpravu vozovek v noci na čtvrtek zajišťovalo 170 sypačů. Mírné dopravní komplikace byly na Českobudějovicku a Českokrumlovsku, řekl náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Jan Vykouk.

„Řidiči musí počítat s tím, že začala zima a že na řadě míst sněží. Ale s ohledem na to, že je začátek prosince, se nejedná o nijak dramatickou situaci,“ uvedl.

Dodal, že sněžení zhoršilo sjízdnost některých silnic, třeba I/3, která spojuje České Budějovice s rakouskými hranicemi. „Problémy měla některá auta hlavně kolem Kamenného Újezdu a pak u stoupání u Netřebic,“ uvedl.

Podle předpovědi meteorologů bude na jihu Čech celý den zataženo. Během dopoledne by však mělo přestat sněžit.

Olomoucký kraj

U nehod dvou autobusů na Přerovsku zasahovali ve čtvrtek dopoledne hasiči v Olomouckém kraji. V jednom z nich se po sjetí do příkopu zranili tři lidé, druhá nehoda se obešla bez zranění, řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Řadu silnic v Olomouckém kraji pokrýval po dopoledním sněžení rozbředlý sníh. Nyní už jsou většinou mokré, je však potřeba zvýšené opatrnosti, uvádějí správci silnic.

Vážnější nehoda autobusu se stala u Kojetína-Popůvek. „Autobus zde sjel do příkopu. Cestovalo v něm šest lidí, tři se při nárazu zranili. Z vozu jsme je vyprostili s pomocí hydraulických nůžek, kterými jsme odstřihli zadní dveře. Zraněné jsme předali zdravotnické záchranné službě,“ uvedla mluvčí hasičů.

O něco dříve havaroval autobus u Býškovic, i tam sjel do příkopu. „Hasiči kolem něj odkopali zeminu, autobus z příkopu vyprostili a vozidlo poté pokračovalo v jízdě. Nikdo z pěti lidí uvnitř vozu se nezranil,“ doplnila Balážová.

Hasiči zasahovali ve čtvrtek také u nehody osobního auta na Olomoucku, které skončilo mezi Hněvotínem a Lutínem na střeše v příkopu. Vyprostili z něj zraněného člověka, předali ho záchranářům.

Sněhové srážky již v Olomouckém kraji ustávají, silnice jsou většinou po ošetření podle správců silnic holé a mokré. Na Jesenicku je od středních poloh ujetá zledovatělá vrstva krytá posypem.

Karlovarský kraj

Silnice v Karlovarském kraji jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Hlavní tahy jsou chemicky ošetřené se zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách ale mohou kvůli silnému větru vznikat sněhové jazyky, upozorňují silničáři. Vozovky mohou ale klouzat kvůli námraze kdekoli. Sněhové přeháňky pokračovaly i ráno, některé silnice už siličáři uzavřeli.

Meteorologové varovali ve středu před před silným sněžením s větrem, který může vytvářet závěje. Přes noc ale napadlo jen několik centimetrů sněhu a teploty se nad ránem pohybují na většině území Karlovarského kraje jen těsně pod nulou. Jen na horách jsou teploty okolo minus čtyř stupňů Celsia.

Kvůli vytrvalému sněžení byly ráno uzavřeny silnice Jindřichovice - Háj a Přebuz - Rolava. Jde o méně frekventované silnice s otevřenými úseky. Už ve středu silničáři na žádost policie zavřeli silnici z Šemnice na Andělskou Horu.

Moravskoslezský kraj

Většina silnic v Moravskoslezském kraji je ve čtvrtek sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Na Bruntálsku se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky. Na několika místech silnice zablokovaly uvízlé kamiony. Na silnici I/56 mezi Ostravicí a Bílou je stále zákaz vjezdu pro vozidla nad 12 tun. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie.

Dopravní komplikace mohou řidiče překvapit na dálnici D48. „Na kilometru na trase Frýdek Místek - Český Těšín leží sníh na vozovce, odstavená nákladní vozidla jsou na krajnici, prozatím je silnice sjízdná se zvýšenou opatrností,“ řekla.

Dodala, že silnice I/57 v obci Vrchy byla dokonce pro nákladní dopravu na nějakou dobu úplně zastavena. Zablokovalo ji tam šest kamionů. Před 07:00 se silničářům podařilo komunikaci opět zprůjezdnit.

Ústecký kraj

Některé silnice v Ústeckém kraji jsou kvůli vydatnému sněžení nesjízdné. Podle policejního webu je uzavřená silnice mezi Chomutovem a hraničním přechodem v obci Hora Svatého Šebestiána, kromě toho, že sněží, tam také fouká silný vítr. Místy nesjízdný je levý jízdní pruh na dálnici D8. Na 75 kilometru ve směru na Německo kamiony zablokovaly oba jízdní pruhy, na 60 kilometru ve směru na Prahu je hlášená nehoda kamionu a osobního auta.

Nesjízdný je v obou směrech i úsek z Loučné pod Klínovcem do Kovářské na Chomutovsku. Kvůli ledovce by si měli dát řidiči pozor také mezi obcemi Brocno na Litoměřicku a Chudolazy na Mělnicku. Komunikace se v zimě neudržuje.

„Máme venku vešekerou techniku, to je asi 80 vozů,“ řekl  dispečer ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Autobus naboural do zaparkovaných vozidel ve Varnsdorfu na Děčínsku v ulici T. G. Masaryka, silnice je průjezdná s opatrností. U Otvic na Chomutovsku sjelo auto do příkopu. Další auto je ve škarpě u obce Brozany nad Ohří na Litoměřicku.

Stromy a větve, které bránily provozu na některých vozovkách v regionu, dnes v noci odklízeli hasiči. Šlo o komunikace na Lounsku, Děčínsku, Teplicku, Mostecku a Ústecku, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

Na většině území regionu se bude během dne vyskytovat občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus jedním až plus dvěma stupni Celsia, na horách od minus pěti do minus dvou stupňů Celsia. Meteorologové ráno a dopoledne očekávají nárazy větru kolem 65 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině. Budou se tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji jsou ve čtvrtek ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Mnohde na nich leží rozbředlý sníh, na Kroměřížsku jsou po chemickém ošetření většinou mokré. Ve vyšších polohách musejí řidiči zpravidla počítat s uježděnou vrstvou sněhu krytou posypem. Vyplývá to z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD).Velmi obezřetní by měli být motoristé při jízdě po silnici II/487 mezi Huslenkami a Velkými Karlovicemi na Vsetínsku. Vyskytuje se na ní ledovka, silničáři vozovku ošetřují. Nesjízdná je kvůli ledovce silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Přes zimu ji silničáři neudržují.

Ve Zlínském kraji je ve čtvrtek ráno zataženo, místy sněží a vane slabý vítr. Teploty se v regionu ráno pohybovaly od minus tří do plus jednoho stupně Celsia.

Denní teplotní maxima by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měla ve Zlínském kraji dosáhnout minus dvou až plus jednoho stupně Celsia. Meteorologové očekávají proměnlivou oblačnost, zpočátku na většině území, během dne místy sněhové přeháňky, zejména na severu kraje.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...