13. ledna 2017 13:50, aktualizováno  14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silničáři vyhlásili v západních Čechách kalamitu. Mezi Plzní a Karlovými Vary

Silný vítr od rána 13. ledna zaměstnává hasiče v Karlovarském kraji, přibývá i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silný vítr od rána 13. ledna zaměstnává hasiče v Karlovarském kraji, přibývá i... | foto: ČTK

PLZEŇ Silničáři vyhlásili kalamitní stav pro úsek silnice 20 mezi Karlovými Vary a Plzní. Kvůli sněhu a extrémnímu větru není sjízdný. Nelze ho objet a řidiči se musí vracet. Vítr a sníh řidičům způsobují problémy i ve zbytku republiky.

Silný vítr od rána zaměstnává hasiče v Karlovarském kraji a přibývá i nehod způsobených větrným počasím. Od časného rána hasiči v Karlovarském kraji vyjížděli k více než třem desítkám událostí, většinou jde o stromy spadlé na silnice, informoval o tom mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Na Chebsku vítr převrátil kamion. Na horách má vítr sílu orkánu, tedy rychlost nad 118 kilometrů za hodinu. Policisté doporučují řidičům, aby vůbec nevyjížděli. Energetici řeší od rána v obou krajích poruchy na elektrickém vedení.

„Policisté doporučují řidičům v Karlovarském kraji nevyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. Na několika místech po celém kraji jsou uzavřené silnice z důvodu popadaných stromů. Popadané stromy jsou v současné době například na silnici z Kraslic na Sokolov, ve Staré Roli, na silnici z Bečova na Krásno, na výjezdu z Karlových Varů na Prahu a na dalších místech po celém kraji,“ informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Zcela uzavřená je od nočních hodin silnice z Božího Daru na Klínovec. Prakticky neprůjezdné jsou i obě silnice z Karlovarského kraje na Plzeň.


Silný nárazový vítr komplikuje jízdu i na silnicích v Plzeňském kraji. Upozorňují na něj silničáři v celém regionu, zejména na Tachovsku na dálnici D5, kde hovoří o vichřici. Na některých silnicích se lokálně tvoří i náledí a sněhové jazyky. Z těchto důvodů je podle policejní mluvčí Martiny Korandové uzavřena silnice I/20 od Štipoklas po Bezvěrov v okrese Plzeň-sever.

Několik úseků dalších silnic bylo uzavřeno, než se je podařilo silničářům zprovoznit, řekl to dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Desítky výjezdů mají kvůli nehodám a polámaným stromům hasiči. Podle mluvčí krajských hasičů Pavly Jakoubkové zasahovali hasiči od 5:30 do 9:00 u zhruba 40 událostí, z toho 40 procent byly dopravní nehody.

Správa a údržba silnic Ústeckého kraje nedoporučuje vyjíždět do oblasti Krušných hor na Chomutovsku. Fouká tam extrémně silný vítr, řekl to mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř. Podle aktuálních informací jsou zatím uzavřené dva úseky silnic.

Uzavřená je silnice 223 v obcích Výsluní a Křimov. Silnice je neprůjezdná, jsou na ní zapadlá auta. Sněhové jazyky uzavřely podle policejního webu také více než šestikilometrový úsek silnice číslo 22314 mezi Kláštercem nad Ohří a Měděncem. Silnice je nesjízdná, na místo míří silničáři.

Na mnoha místech v Pardubickém kraji zůstává na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, na menších komunikacích ve vyšších polohách i uježděný. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné, informují silničáři.

Opatrně by měli jet motoristé zvláště v oblasti Lanškrouna, Svitav, Hlinska, Poličky a Žamberka, místy se tvoří sněhové jazyky. Závěje vznikají i v Železných horách. Na Svitavsku mohou vozovky namrzat.

Na některých vozovkách Jihočeského kraje se po ránu tvoří náledí. Platí to především pro silnice všech tříd na Českokrumlovsku. Teploty v regionu se po ránu drží kolem nula stupňů Celsia a někde sněží nebo prší se sněhem. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku jihočeské správy a údržby silnic. Na jihočeských vozovkách se po ránu stalo několik nehod. Při jedné z nich u Úsilného na Českobudějovicku se při srážce dvou osobních vozu jedna osoba zranila.

Sněhové přeháňky jsou na Táborsku. Déšť se sněhem se potom vyskytuje na Českokrumlovsku Jindřichohradecku a Písecku. Všechny vozovky v kraji jsou podle silničářů nadále sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na dálnici D3 si řidiči musí dát pozor, protože na ní leží zbytky rozbředlého sněhu.

V Jihomoravském kraji jsou komunikace nižších tříd po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Leží na nich místy rozbředlý sníh. Na webu o tom informuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Silnice I. třídy jsou sjízdné bez omezení, což platí i pro dálnice.

Stále platí uzavírka pro nákladní auta těžší 12 tun, a to mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku. Především lesní úseky jsou pokryté novou vrstvou sněhu krytou posypem.

V Královéhradeckém kraji v noci napadl další sníh, všechny silnice byly v pátek ráno s opatrnostní sjízdné. Na hlavních tazích ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření, inertně udržované úseky silničáři pluhovali a ošetřovali posypem.

Teploty se časně ráno pohybovaly na většině území kraje kolem bodu mrazu, z některých oblastí bylo hlášené sněžení a nárazový vítr. V nižších polohách se objevil déšť se sněhem, silničáři upozorňovali na vlivem srážek sníženou dohlednost.

Na některých silnicích ve Zlínském kraji se v pátek ráno vlivem silného větru tvoří sněhové jazyky. Viditelnost místy snižují sněhové přeháňky. Cesty druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá ujetý sníh, silnice v ostatních částech kraje jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sjízdné jsou však jen se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji je oblačno až zataženo. Teplota se ráno pohybovala od minus tří do plus dvou stupňů Celsia, odpoledne podle meteorologů stoupne nejvýše na plus čtyři stupně Celsia. Podle předpovědi bude převážně oblačno a ojediněle bude sněžit nebo padat déšť se sněhem.

V Libereckém kraji je pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů proto dál zůstává uzavřena silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska, která je neprůjezdná od čtvrteční půlnoci. O jejím případném otevření se bude rozhodovat v noci podle aktuální situace, řekl dnes ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic na starost.

Doporučená alternativní trasa do Polska pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35. Průjezdná zůstává pro kamiony i silnice 13 přes Mníšek, Frýdlant a Habartice. Uzavřená je podle Šéna pro nákladní dopravu nad šest tun i silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. Silnice se nesolí a pro nákladní vozy je za současného počasí nesjízdná.

Náledí hrozí v nížinách celé České republiky

V celé České republice v polohách do 600 metrů nad mořem hrozí až do sobotního rána náledí. Ve vyšších polohách a na horách se pak mohou až do nedělního večera tvořit sněhové jazyky. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V nížinách dnes vystoupaly teploty na jeden až pět stupňů Celsia, což způsobilo mimo jiné odtávání sněhu a narušení ledové vrstvy.

Ve vyšších polohách a na horách bude do nedělního večera foukat čerstvý, postupně mírný nárazový vítr, při němž se budou z prachového sněhu vytvářet sněhové jazyky. „Nižší pravděpodobnost předpokládáme zejména v sobotu přes den na horách na severu a severovýchodě území,“ dodali meteorologové.

Výstraha před náledím platí od dnešních 17:00 do sobotních 09:00. Výstraha před sněhovými jazyky platí pro polohy nad 600 metrů nad mořem pro kraj Karlovarský a některé části krajů Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského, a to od dnešních 15:00 do nedělních 18:00.

Hasiči odstraňují padlé stromy
Hasiči odstraňují padlé stromy
ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz