Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místopředseda KSČM: Naše téma rozkrádání financí si levou zadní přisvojil miliardářův fanklub

Josef Skála | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Skála | foto: ksčm, Praha 8

PRAHA KSČM se musí vrátit ke svým kořenům. Je chyba, že si strana nechá od ANO Andreje Babiše krást tak bytostně levicová témata, jako je rozkrádání státního majetku. V rozhovoru pro Lidovky.cz tak na výsledek voleb a prohru komunistů reaguje místopředseda KSČM Josef Skála

Skála, který již dříve prohlásil, že v roce 1968 nadšeně vítal sovětské vojáky, vidí jako problém levice její neschopnost ubránit si svá témata. Podle něj v české politice chybí vůle dotlačit někoho k plnění svých slibů.

Lidovky.cz: Jak si vysvětlujete výsledek voleb?
Kdyby tyto volby byly opravdu o krajských tématech a o tom, jak se s nimi různé politické subjekty v krajích vyrovnaly, tak by je z principu nemohl vyhrát Andrej Babiš z ANO, protože jejich role v krajích byla marginální.

Došlo totiž na slova těch z nás, kdo jsme říkali, že tentokrát to bude ještě více o celkovém obraze politických subjektů a hlavně jejich schopnosti promluvit z duše sílícímu rozladění, rozčarování, kritickým náladám a obavám, ale někdy i vzteku. Stalo se to, co si česká levice nedá za rámeček, včetně nás, kdy respektovaným a nejviditelnějším mluvčím vlády se stal osobně Andrej Babiš. To je důvod k zamyšlení.

Lidovky.cz: Myslíte si, že nejvíce voličů vám přebralo právě ANO?
Samozřejmě. Když se podíváte na statistiky v jednotlivých krajích, tak někde je to jak „básníkovi kapka rosy“, když si srovnáte, kde komu přibylo, a kde naopak ubylo. Když to hodně zjednoduším, tak Andrej Babiš luxoval především elektorát náš a sociální demokracie, zatímco hlasy ODS a zčásti i Top 09 zůstaly více stabilnější, respektive nebyly tak otřeseny.

Lidovky.cz: Co by tedy měla KSČM změnit, aby se tento trend v dalších volbách neopakoval?
To je problém napříč zemí a můj názor je, že si bez boje necháváme uloupit bytostně levicová témata a mrzí mě, že tak levicové téma, jako je masivní rozkrádání veřejných financí a parazitní rabování veřejných statků a rozpočtů si levou zadní přisvojil miliardářův fanklub. Jediná cesta jak to napravit, je převzít znovu iniciativu v nastolování a interpelaci těchto otázek a nenechat si ujíždět kritická témata a odevzdávat je bez boje někomu jinému, ale stát se znovu radikálními ve smyslu, že se zaměříme na kořen věci.

Miloslav Ransdorf a Josef Skála během diskuze s občany.
Hlasovací lístek do urny vhazuje Josef Skála, který s Filipem boj o...

Když Andrej Babiš tyto otázky nastoluje, tak levice, která ví co chce, musí být také schopná chytit za ruku toho, kdo nastoluje vaše témata a dotlačit jej k tomu, aby v praxi svá slova realizoval. Pokud tomu tak nebude, bude se on sám svlékat do naha. A to se v české politice neděje.

Lidovky.cz: Takže jestli tomu správně rozumím, tak se tady bavíme o takovém návratu ke kořenům?
Tak by se také dalo říct. Ale byl bych nerad, aby to bylo chápáno tak, že někdo vytáhne obraz Stalina a půjde do ulic, takhle to není. Musíme se vrátit k levicovým tématům a jejich radikální kvalifikované a věcné interpretaci očima 21. století. Takhle ta otázka stojí a obě dvě levicové parlamentní strany mají v tomto ohledu dluh a byly za to ve volbách vytrestány.

Lidovky.cz: Měl by předseda KSČM Vojtěch Filip vyvodit z výsledku voleb nějaké důsledky?
Já vám odpovím jinak. Za rok budou sněmovní volby a chceme-li vytvořit nějakou záruku toho, aby tento trend nepokračoval, tak se musíme zamyslet nad tím, jak bude vypadat náš program, a také koho a proč budeme nominovat. To musí být lidé, kteří mají dostatečnou erudici a srdce za něco bojovat a ne kuňkat banality.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...