Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
16. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skalpel, prosím. Kupuji 10 g sněhu, už mám svého dealera, zapsal si Dbalý

Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý | foto: Reprofoto

PRAHA Ve velkém užíval kokain a přitom pracoval jako lékař a operoval. Zápisky Vladimíra Dbalého prozrazují, že v době, kdy kupoval drogu po deseti gramech, se minimálně dvakrát ocitl na operačním sále a potenciálně tak mohl ohrozit zdraví pacientů. Na rozdíl od obvinění z korupce však v tomto ohledu může zůstat klidný, postih od lékařské komory mu nehrozí.

Server Lidovky.cz již o Dbalého kokainových úletech informoval. Až z kompletního zápisníku bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce, s nímž se nyní podrobně seznámil, je však patrné, že v době užívání drogy mohl ohrozit zdraví pacientů. Lze z něj také přesně vyčíst, kdy kokain poprvé zkusil.

PSALI JSME

„Pavel D. - přináší pro mě zajímavou obchodní nabídku a poprvé v životě od něj dostávám (dárek k Vánocům) 2 g kvalitního kokainu (opatrně vyzkouším),“ zaznamenal 14. prosince 2010. O den později zmiňuje první nesmělý pokus během binge, jak lékař anglickým termínem nazýval pitku. „Bowling bar v Řepích, předvánoční večírek neurochirurgie: řádný binge, poprvé zkouším malé množství kokainu. Doma taxíkem až ráno v 8:00,“ píše se v zápisníku.

Droga před poradou

Hned o dva dny později však přitvrdil. „17. prosince 2010 - Poprvé shot koksu (Trip celkem příjemný, mluvím určitě jistěji),“ poznamenal si. Drogu však neužil večer na párty, ale přímo v nemocnici před poradou s primáři. Co víc, tehdejší šéf Homolky nevyřizoval pouze manažerské záležitosti, ale také operoval či asistoval na operačním sále, k čemuž se v zápisníku sám přiznává. Stejně jako k tomu, že kokain pravidelně šňupal během pracovní doby.

„27. ledna 2011 na sále (asistence na Vinohradech, sám jsem naposledy operoval 8.4. 2010) nepříliš uspokojivá operace,“ napsal si. Jen o den později již nakoupil kokain ve velkém. „28. ledna 2011 - Pavel D. přináší sníh za 8 K,“ píše.

Droga lékaři navíc pomalu začala přerůstat přes hlavu a zjevně si to sám uvědomoval. „Celé dopoledne interminentně sníh (začínám být v pěkném průseru a odnesu to dříve či později),“ strachuje se v poznámce z 31. ledna 2011. A o měsíc a půl později přidal další poznámku na toto téma. „14. března 2011 - přijíždí spojka od Pavla D., od které kupuji 10 g sněhu za 20 K (je to v prdeli - už mám svého dealera). Zbytek odpoledne pod sněhem.“

Stále přitom zjevně operoval. „7. února 2011 - krátce před odchodem na sál M. informačně+moo za reexpo,“ napsal k setkání se svým náměstkem a dalším obviněným Michalem Toběrný, který mu podle zápisku přinesl úplatek, pro nějž Dbalý používal anglický výraz moo.

Grafika ke kauze Homolka

Grafika ke kauze Homolka

V dubnu měl přitom podle svého zápisníku v plánu provést ještě jeden zákrok domluvený přes manželku Dbalého, nakonec k němu ale nedošlo. „Ruším operaci karpálu,“ zapsal si 27. dubna 2011.

Ve stejný den pak Dbalý zřejmě o chlup unikl autonehodě. „Meet v restauraci Břevnovský šenk se Standou A. a Michalem - slušný neplánovaný binge. Zpět jedu sám, totální okno, někde scratch pravého boku, tohle špatně skončí,“ předpovídá v poznámkách.

Ruším konference

Užívání drogy se podle zápisníku podepisovalo i na jeho profesním životě. „Telefonicky ruším celý svůj odpolední program. Jedu jen na krátké setkání do restaurace na Vypichu s Pavlem D., od nějž kupuji 10 g sněhu (20 K) a jedu domů. Rušící tendence mám stále častěji a nic se kvůli tomu neděje,“ zapsal si k 22. březnu 2011.

Pavel D. pracuje jako prodejce zdravotnické techniky, připouští, že se s tehdejším ředitelem Homolky několikrát pracovně setkal, odmítá však, že by mu drogu dodával. „To je úplná blbost, jak já bych přišel ke kokainu. Znali jsme se pouze oficiálně. Měl jsem ale pocit, že ze mě chce vytáhnout informace, co bychom byli schopni dodat,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie Nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Poznámky Dbalého však mluví jinak: kokain podle nich naopak od obchodníka kupoval ve velkém. „Pavel D. přináší 20 gr, já musím zvolnit,“ napsal 9. června 2011. Nemocnice Na Homolce se již dříve odmítla k věci vyjádřit a potvrdit, či vyvrátit informace o tom, zda Dbalý v době užívání drogy operoval. Neučinila tak ani Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde šéf Homolky držel čas od času takzvané příslužby, během nichž byl v případě akutního zákroku k dispozici.

„Po dobu jeho působení nebyly u jeho osoby zaznamenány projevy návykových látek. Jeho pracovní výkon lékaře lze označit za standardní a bezproblémový,“ uvedl pouze mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. Podle lékařské komory jsou návykové látky u lékařů v obecné rovině problém, v případě Dbalého je podle jejího mluvčího Michala Sojky nemožné zjistit, zda jeho výkon droga ovlivnila.

Mohl být výkonnější

„U kokainu na rozdíl od alkoholu to nemusí být vidět na první pohled. Mohl být možná trochu výkonnější, ale nemusí to být poznat. Možná byl trochu excitovaný, popotahoval kvůli propálené nosní přepážce,“ řekl Sojka serveru Lidovky.cz.

Stavovská organizace se podle něj navíc věcí nechystá zabývat. „My to řešit nemůžeme, protože je to z hlediska disciplinárního řádu promlčené. Navíc si nikdo nestěžoval. Kdyby si to nezapsal, asi by si toho nikdo nevšiml. Šlo také o to, jestli si šňupl a šel operovat,“ upozorňuje mluvčí.

Zda byl Dbalý pro pacienty rizikem, nelze jednoznačně určit ani podle drogového experta Ivana Doudy z organizace Drop In. „Znám lidi dlouhodobě na kokainu, sice byli podrážděnější, ale fungovali. Zřejmě to u něj oslabilo sebekontrolu, kokain dává pocit, že se člověku nemůže nic stát. Pokud by ho užíval dál, spadl by do paranoie,“ míní Douda.

Lékař užívající kokain je však podle něj riskantní v mnoha ohledech. „Může být podráždění, agresivní, podezřívavý. Stav při během operování by se musel zjistit opravdu přesně,“ varuje odborník. Dbalého kokainová jízda skončila nejpozději loni v červnu, kdy ho zadrželi kriminalisté kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů, později k ní přibylo obvinění kvůli manipulaci s tendrem na nákup gama nože.

A právě nákupy kokainu ve velkém společně s luxusním zbožím, vzácnými známkami či exotickými dovolenými mohou být vodítkem, že bral bývalý elitní lékař a manažer úplatky. Z běžného platu by si na ně podle kriminalistů totiž nikdy nemohl vydělat. Klíčovým důkazem, s nímž policisté pracují, jsou právě Dbalého poznámky. Lékař ale tvrdí, že jde o pouhou fikci. 

Co jste si přečetli v minulých dílech

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.