Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skandál nevadí, děkanem ostravské medicíny se znovu stane Arnošt Martínek

Česko

  13:35
Ostrava - Děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity se stane znovu Arnošt Martínek, a to navzdory pochybnostem o tom, zda byly v minulosti v pořádku přijímací zkoušky na lékařskou fakultu. Rektor Ostravské univerzity (OU) Jan Lata jmenuje Martínka, jehož navrhl akademický senát, ve čtvrtek. Lata ve středu zdůraznil, že děkan odstoupí, prokáže-li se, že v minulosti opravdu při přijímání studentů pochybil. Podle Laty k pochybení došlo. Vedení fakulty to ale odmítá.

Ostravská univerzita. foto: Wikimedia/Hons084

V lednu okolnosti přijetí desítky studentů prověří pracovníci Národního akreditačního úřadu.

Martínek fakultu vedl od roku 2016, v létě ale rezignoval. Právě za jeho působení údajně docházelo k manipulaci s výsledky přijímacích zkoušek a na fakultu byli podle Laty přijímáni studenti, kteří neudělali zkoušky. Odvolali se a děkan nakonec rozhodl o jejich přijetí. Lata uvedl, že Martínka nyní jmenovat musí, protože musí respektovat rozhodnutí akademického senátu. Pokud ne, musí k tomu mít důvod.

Rektor odloží jmenování děkana Lékařské fakulty v Ostravě, chce prošetřit machinace okolo přijímaček

„Není důvod záležitost odkládat, jmenuji děkanem Arnošta Martínka. Pokud Národní akreditační úřad zjistí pochybení děkana, Martínek odstoupí,“ uvedl Lata. On sám tvrdí, že pochybení se stala. Martínek ale tvrdí, že postupoval stejně, jako jeho předchůdci. Opírá se o názor právníků, kteří tvrdí, že přijmout neúspěšné uchazeče mohl. Podle Laty se to týkalo desítky studentů, kteří přijímací zkoušky nezvládli často o jediný bod. Odvolali se a děkan nakonec rozhodl o jejich přijetí.

„Byli přijati nad rámec plánovaného počtu studentů. Takže se ani nedá říct, že na úkor někoho jiného,“ dodal rektor. Podle něj někteří už studium ukončili. Další vykazují dobré studijní výsledky.

Studenti v Ostravě podezírají děkana z cíleného rozkladu lékařské fakulty. Žádají o pomoc vládu

Lékařská fakulta se dlouhodobě potýká s problémy. V létě se dostala do situace, kdy ji po rozhodnutí soudu ovládali dva děkani. Kromě děkana Martínka i děkan Pavel Zonča, který byl z funkce odvolán před dvěma lety, ale uspěl u soudu se svými výhradami a mohl se do funkce vrátit. Několik týdnů se fakulta potýkala s personálními problémy a dvojvládím, Martínek nakonec na funkci rezignoval, Zončovi vypršel mandát. Vyhlášeny byly nové volby a akademický senát fakulty ze dvou kandidátů na děkana upřednostnil Martínka. Jeho jmenování oddálily právě problémy s přijímáním studentů.

Mluvčí fakulty Hana Hanke ČTK už dříve řekla, že vedení fakulty považuje informace o údajné manipulaci s přijímacím řízením za tendenční s cílem poškodit jméno fakulty i univerzity. „Kategoricky odmítáme, že by přijímání studentů na Lékařskou fakultu OU probíhalo jakkoliv nestandardně,“ uvedla mluvčí. Podle ní byli studenti vždy přijati v souladu se zákonem o vysokých školách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!