Když státní zástupce loni v květnu odložil kauzu údajného sledování zaměstnanců Generální inspekce bezpečnostních sborů, mohlo se zdát, že je případ u konce. Jenže i po více než roce od oficiálního ukončení kauzy přetrvávají obavy, zdali inspektory skutečně někdo neodposlouchával.
„Prosadila jsem, že případ znovu otevřeme a od nového šéfa generální inspekce (Michal Murín; pozn. red.) budu chtít znát vysvětlení,“ uvedla pro server Lidovky.cz poslankyně a bývalá novinářka Jana Lorencová (ANO) a také členka Stálé komise pro kontrolu činnosti inspekce. V ní se Lorencová snažila kauzu znovu otevřít hned několikrát, kolegové ji ale přehlasovali.
Nicméně v pozvánce na úterní jednání už bod figuruje a ke kauze Meraki, pojmenované podle sledovacího softwaru, bude před poslanci vypovídat i nový šéf inspekce Murín, jehož podřízení mají vyšetřovat trestné činy policistů, celníků či příslušníků vězeňské služby.(více čtěte ZDE).
Na skandál s možným odposloucháváním inspektorů GIBS jako první upozornily Lidové noviny. Ve služebních telefonech měli někteří pracovníci inspekce nainstalovaný softwaru Meraki, a to aniž by to věděli. Systém umí monitorovat telefonní hovory, kopírovat sms zprávy a zvládne dokonce i prostorový odposlech. Vedení inspekce se ovšem bránilo, že nainstalovaný program sloužil pouze pro ochranu před nežádoucími systémy či krádeží dat, třeba v případě odcizení telefonu.
„Instalovaná bezplatná a funkčně omezená verze Cisco Meraki poskytovala pouze evidenci mobilního zařízení, technických dat a umožňovala jednorázové vymazání dat, včetně obnovení továrních nastavení. Tato verze neposkytla administrátorovi, ani nikomu dalšímu, možnost sledovat odchozí, ani příchozí hovory a SMS, číst uživatelská data a přistupovat k obsahu paměťové karty, sledovat obrazovku ani klávesnici mobilního telefonu, vzdáleně pracovat s mobilním telefonem a jeho aplikacemi,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová. To vše se podle ní navíc mohlo dít jen a pouze za „vědomého souhlasu samotného uživatele“ konkrétního telefonu.
Uzavřená kapitola
Co konkrétně má být předmětem jednání, zdali se například v kauze objevily nějaké novinky, ale členové komise podle svých slov netuší. Ostatně za znovuotevření údajného sledování zaměstnanců inspekce se Lorencové dostalo spíše nepochopení.
„Paní kolegyně Lorencová už několikrát zvěstovala, že má v rukách nové materiály, které by bylo dobré probrat za přítomnosti ředitele inspekce. Od něj i zaměstnanců už přitom vysvětlení dostala, ale údajně má nové informace, tak ať je sdělí. Prozatím tak ale neučinila,“ uvedl před jednáním na dotaz serveru Lidovky.cz předseda stálé komise Václav Klučka (ČSSD). Lorencová podle jeho slov ani nepřiblížila, jaké novinky chce na komisi probírat.
Shodit ze stolu
Dřívější vysvětlení od vedení inspekce přitom stačilo nejen poslanecké komisi pro kontrolu inspekce, ale i státnímu zastupitelství, které případ prověřovalo a v březnu loňského roku věc odložilo. To ale Lorencové nestačí.
„Nepovažuji to za úplně nutné. Je to technická záležitost a zádrhel jsem v tom nespatřoval,“ pochybuje o účelnosti jejího návrhu poslanec Martin Lank (Úsvit).
Před odposlechy by se měl chránit každý, tvrdí bezpečnostní expert |
Podobně se k tomu vyjádřil i jeho kolega Ivan Gabal (KDU-ČSL), který už dříve celou záležitost označil za bezvýznamnou. „K celé věci jsme zpovídali IT odborníky i minulé vedení inspekce včetně zaměstnanců. Byla to prkotina a vše se vysvětlilo. Pokud nebudou předložena nová fakta, shodíme to ze stolu,“ uvedl pro server Lidovky.cz Gabal.
Podle předsedy komise Klučky se jednalo o zkušební provoz systému. „Ten naprosto vylučoval možnost jakýchkoli odposlechů čehokoli. Je to systém, který se běžně využívá,“ doplnil ještě s tím, že situaci po několika jednáních uzavřeli. Nikdo prý software nechtěl zneužít ve svůj prospěch. Lorencová však má v ruce znalecký posudek, podle kterého mohl systém telefony skutečně odposlouchávat.