12. března 2012 7:00, aktualizováno  7:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Škárka nese soudu 'štěnici'. Zda je na ní i nahrávka, neví

Jaroslav Škárka u soudu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Škárka u soudu. | foto: ČTK

PRAHA Když Jaroslav Škárka soudu oznámil, že má nahrávku předávání peněz od Víta Bárty, šéfovi poslanců Věcí veřejných selhal hlas a byl v šoku. Možný klíčový důkaz v kauze Bártovy obálky ale obestírají pochybnosti.

Soudce ale se zásadním důkazem příliš spokojený nebyl, Škárka totiž dodal jen jeho kopii na přenosném disku. Zařízení, na kterém byl záznam původně pořízen, donese  soudci bývalý člen VV dnes.

Uplácení, nebo půjčka?

Obžaloba viní faktického šéfa nejmenší vládní strany z korupce. Bývalé člence VV Kristýně Kočí měl dát Bárta půl milionu korun za loajalitu a za to, že proti němu nebude kriticky vystupovat.

Škárka, který podle spisu dostal 170 tisíc korun, si prý chtěl původně peníze nechat a oznámil to až poté, co se o vše začala zajímat média. Proto si vysloužil obvinění z přijetí úplatku také on.

„Přístroj dodám, takže bude dohledatelné, co a kdy na něm bylo pořízené,“ řekl poslanec v neděli serveru Lidovky.cz.

Jenže pochybnosti Škárka příliš nerozptýlil. K důkazu, který podle něj pomoci rozhodnout o vině Víta Bárty, přistoupil lehkomyslně. „Ještě jsem se nedíval, jestli tam ta nahrávka je, nebo není. Nicméně to, co jsem soudci už dal, je kopie, tam žádný rozdíl není,“ vysvětlil Škárka.

Není jasné, co se na nahrávce doopravdy odehrává, Škárka se k ní totiž zatím nechce blíže vyjadřovat. Není také jisté, zda k ní soud vůbec přihlédne jako k důkazu. „Je to na posouzení soudce,“ říká Škárka, který s důkazem vyrukoval až ve chvíli, kdy s pomocí nahrávky konfrontoval tvrzení poslance VV Michala Babáka.

S informací o existenci dosud nezveřejněné nahrávky překvapil soud Škárka minulý týden. Bývalý poslanec VV si měl nahrát předání peněz od Víta Bárty v jeho bytě. Záznam je prý ale porušen, protože v Bártově pracovně, kde se měla transakce odehrát, byly rušičky.

O KAUZE ČTĚTE ZDE:

Kopii nahrávky přinesl Škárka na flash disku, obhájce Víta Bárty ale namítal, že bez nahrávacího zařízení je jako důkaz nepoužitelná. Škárka tedy slíbil, že nahrávací zařízení dodá do pondělka, měl ho mít totiž uschovaný ve svém bytě v Plzni.

Aféra úplatků ve VV je úniky záznamů z různých schůzek proslulá. S nahrávkou přišel minulý týden i detektiv spolupracující s ABL Pavel Pertlíček. Zachycuje prý jeho schůzku s asistentem poslance Stanislava Humla, jenž údajně požadoval svědectví proti Bártovi.

„Když už se mě pan obhájce ptal, jestli mě někdo ovlivňoval... tak tady ji máte,“ prohlásil u soudu Petrlíček, spojovaný dříve s tajným sledováním komunálních politiků v Praze.

Jedenáct měsíců s Bártovými obálkami

Jednání Obvodního soudu na Praze 5, které vede předseda trestního senátu Jan Šott, má pokračovat opět 4. dubna.

V kauze údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné není jasné, zda stranický předseda poslaneckého klubu a exministr dopravy Vít Bárta svým stranickým kolegům půjčoval, nebo je podplácel.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY – PÉČE O ZÁKAZNÍKY s NJ!

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 58 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz