Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Lyžaře tahají na kopec ‚rolbovlaky‘. Vše je plně legální, hájí se skiareály

Česko

  11:33aktualizováno  14:20
Zájemci si počínaje pátečním dopolednem mohou přijet zalyžovat do areálu v Olešnici na Blanensku. Vlek sice kvůli nařízení vlády stojí, v areálu ale spustili „rolbovláček“, kterým lyžaře tahají na svah, v pátek za areál řekl František Jílek. Rolba tahá lidi třeba i ve skiareálu Dolní Morava na úpatí Králického Sněžníku. Tam je zájem o službu velký.

V Dolní Moravě se ve čtvrtek rozjela lanovka, středisko prý opatření neporušuje

Rolbovláček se jménem Bizon jezdí od 10:00 do 17:00, poslední jízda je v 16:45, ale při velkém zájmu i déle. O víkendu se bude jezdit od 9:00. Kapacita je 30 lyžařů či snowboardistů na jednu jízdu. Pokud by byl zájem, v areálu jsou schopni nasadit i druhou rolbu. Jedna jízda vyjde lyžaře na 50 korun.

„Vše je plně legální a nic neporušuje vládní nařízení!“, stojí na webu areálu. Jílek ale uvedl, že už je kontaktovali policisté. Sdělili, že to sice zakázat nemohou, ale že pokud se tam stane nějaký úraz, bude to velmi nepříjemné popotahování.

Jízda na speciálně upraveném laně za rolbou na lyžích či snowboardu ve...
Rolba na sjezdovce skiareálu Olešnice

Počasí pro lyžování na jihu Moravy je podle vlekařů luxusní, nasněžilo a místy drobně sněžilo s přestávkami několik dní. Teploty se pohybují pod bodem mrazu, místy svítí slunce. V Jihomoravském kraji se letos ještě nikde nelyžovalo, v době, kdy areály mohly být otevřeny, k tomu na jihu Moravy nebyly vhodné klimatické podmínky.

Česko má za sebou nejchladnější ráno zimy. Teploty klesly k minus 30, mrznout bude ještě nejméně týden

Také lyžařský areál v Dolní Moravě na Orlickoústecku začal vyvážet lyžaře na laně pomocí rolby. Takzvaný skijöring má alespoň částečně nahradit vleky a lanovku, které jsou kvůli epidemii koronaviru mimo provoz. Od chaty Marcelka se mohou lyžaři nechat vytáhnout přes sjezdovku Kamila, Vyhlídkovou sjezdovkou až k chatě Slaměnka.

„Zájem je značný. Je dobré počasí a lidí přijelo dost,“ řekl jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

Rolby budou vyvážet lyžaře v pravidelných intervalech. Lyžovat se bude od 9:00 do 16:00, dnes a v sobotu provozovatelé plánují i večerní lyžování od 16:30 do 20:00. Za jednu jízdu se platí 150 korun, večer 100 korun.

Středisko ve čtvrtek po delší době opět spustilo lanovou dráhu. Měla sloužit pro pěší turisty, běžkaře nebo zájemce o túry na sněžnicích či skialpech, které přepravovala k východišti běžeckých tratí u chaty Slaměnka. Odpoledne však policie provozovatele přiměla lanovku vypnout.

Areál se hájí právním názorem, že lanová dráha je smluvně v provozu v rámci dopravní obslužnosti jako veřejné služby turistického významu. Podle Palána je lanovka jedinou možností, jak umožnit turistům a především běžkařům přístup k upravovaným běžeckým trasám a turisticky značeným cestám v oblasti Králického Sněžníku. Poukazuje na provoz lanovek města Krupka či lanovou dráhu na Pustevny, které jsou v provozu. Porušit policejní zákaz nechce, bude se ale proti němu právně bránit.

„Podle nás policie jedná nezákonně. Lanovku provozujeme v souladu se všemi opatřeními a nařízeními vlády a na objednávku jako veřejnou službu v dopravě, kde je uvedena i výjimka, pokud se jedná o turistický účel,“ uvedl Palán.

Rolbou tahají na svah lyžaře i jinde, přibývá takových míst například v Jeseníkách. Nahrazují tak lanovky a vleky, které střediska kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru stále nemohou pustit. Rolby se takto rozjely například ve středisku Kopřivná, v Hlubočkách u Olomouce, v Hraběšicích na Šumpersku či ve ski areálu Annaberg.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat