Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sklad v Libuši chytl od sváření

Česko

  10:01
PRAHA - Neopatrnost při sváření mohla za nedělní požár skladu v areálu asijské tržnice v Libuši. Oheň, který zaměstnal téměř všechny pražské hasiče, včetně několika dobrovolných sborů, napáchal škody za čtyři miliony korun.
Horší než oheň v tržnici by byl podle hasičů požár v obchodním domě. I kvůli vysoké koncentraci lidí.

Horší než oheň v tržnici by byl podle hasičů požár v obchodním domě. I kvůli vysoké koncentraci lidí. foto: Lidové noviny

„Při sváření kovové konstrukce chytla její polystyrenová výplň. Případ se bude řešit v přestupkovém řízení, protože požár nebyl založen úmyslně,“ řekla mluvčí pražských policistů Eva Brožová. Podle mluvčího pražských hasičů Víta Pernici majitelé skladu, který lehl popelem, nejspíše žádné požární předpisy neporušili. Hasiči se na kontroly v asijských tržnicích zaměřují především před Vánoci, v době největších prodejů pyrotechnického zboží.

Podle Pernici většinou nezjistí žádná vážná pochybení. „Obchodníci samozřejmě s kontrolou zhruba kolem Vánoc počítají. Co se tam děje jindy, nevíme a nemáme kapacitu na to, abychom kontroly prováděli každý měsíc,“ uvedl mluvčí.

Horší než oheň v tržnici by ale podle hasičů byl požár v obchodním domě či nákupním centru. Velká koncentrace lidí a často několik nadzemních a podzemních podlaží představují při požáru mnohem větší nebezpečí než otevřená tržnice. „Za posledních pět let se ale situace jak v obchodních domech, tak ve velkých hotelích výrazně zlepšila. Z hlediska požární bezpečnosti začínají být tato zařízení na špičkové evropské úrovni. Když jedeme k nějakému ohni například v hotelu, přijíždíme často k už prázdné budově. Lidé již stojí na chodníku.

Ještě před deseti lety bychom za stejné situace museli lidi sami evakuovat,“ pochválil Pernica management takových podniků. Kontroly také méně narážejí například na nákupní vozíky zaparkované u nouzových východů. „Kdybychom ale měli zkontrolovat každou provozovnu v Praze, potřebovali bychom na to 140 let,“ říká Pernica s nadsázkou. Hasiči se proto zaměřují především na místa, kde se schází nejvíce lidí.

Největší potíž představují pro pražské hasiče neukáznění řidiči. Na většině starších sídlišť totiž hasičský jeřáb neprojede kolem parkujících aut. Minimální průjezdná šířka, kterou ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích, je přitom tři metry. „Čas od času vezmeme hasičské auto, domluvíme se starostou dané městské části asistenci strážníků a odtahových služeb a vyrazíme do terénu. Tam, kde naše auto neprojede, odtahujeme. Takové akce provádíme na různých sídlištích, například na Velké Ohradě,“ vysvětlil Vít Pernica.

To, že se tato metoda osvědčila, dokazuje případ parkoviště u výškových budov na Pankráci. „Při jedné objížďce se tam lidé naučili parkovat, jenže v tom nepřestali ani po otevření silnice. Stačilo dvakrát všechny odtáhnout a už tam nestojí nikdo,“ upozornil mluvčí. Hasiči při parkování apelují především na samotné řidiče a také místní obyvatele, aby na špatně zaparkovaná auta upozorňovali strážníky nebo policii.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!