10. listopadu 2012 10:22, aktualizováno  20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Liberecku hoří od pátku tisíce tun textilu z Německa

Požár (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár (ilustrační foto) | foto: ČTK

LIBERECKO Zřejmě celý víkend bude hořet skládka odpadu v Bulovce na Liberecku. V plechovém skladu hoří asi 2 500 až 3 000 tun textilu, zřejmě kdysi dovezeného z Německa. Starosta nedalekého Frýdlantu Dan Ramzer (ODS) řekl, že ekologicky nejlepší bude nechat skládku řízeně dohořet. Obec už požádala svých 882 obyvatel, aby do konce víkendu raději neotvírali okna. Skládka bude podle hasičů hořet asi do neděle.

Od pátku hoří v areálu bývalého zemědělského podniku v osadě Arnoltice, který si před lety pronajala firma Nisa Recykling. "Oheň vypukl před 16:00, bylo to hrozně rychlé," řekla starostka Bulovky Romana Šidlová.

Zasedl krizový štáb
Nechtěla spekulovat o tom, zda skládku někdo zapálil. Vzhledem k rychlosti, s jakou se oheň rozhořel, to podle ní ale není vyloučené. "To bude ale muset ukázat vyšetřování," dodala. Večer dala na web obce doporučení obyvatelům, aby raději vůbec nevětrali.

V hale bylo po vypuknutí požáru okolo 1000 stupňů Celsia a hasiči pociťovali sálavé teplo i na dvacetimetrovou vzdálenost. Dovnitř napadaly při požáru ocelové nosníky a technika se dovnitř nedostane. Hala o velikosti zhruba 60 krát 20 metrů byla podle hasičů zarovnána balíky s textilem do výše pěti až šesti metrů. Hasiči místo hlídají, a po sobotní poradě krizového štábu dokonce zkusí ohni pomoci. "V průběhu dne se pokusí uvolnit stěny bývalého seníku, aby byl lepší přístup vzduchu a lépe to hořelo," uvedl v sobotu ráno Ramzer. Dodal, že teplota požářistě je pro podobné řešení příznivá. O incidentu už bylo podle něj informováno i sousední Polsko.

ČTĚTE TAKÉ

Na skládky odpadu dovezeného na Frýdlantsko z Německa upozornili lidé už v roce 2005. Inspektoři životního prostředí objevili na několika místech 3 062 tun plastů a 5 375 tun textilu většinou v soukromých skladech v bývalých zemědělských areálech.

Na Liberecku likvidovali hasiči požár uskladněného odpadu také v červenci 2007. V Dolní Řasnici ho tehdy zapálil neznámý žhář, další skládka hořela o dva roky později v nedalekých Černousích. Už před třemi lety se inspektoři životního prostředí obávali, aby také v Arnolticích někdo odpad nezapálil.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!