Podle spisu obžalovaní v letech 2008 až 2014 podepsali smlouvy na poradenství s firmami, které Škodě JS měly pomoci uspět na ukrajinském trhu při dodávkách technologií do čtyř tamních jaderných elektráren.
Ve skutečnosti ale bylo podle žalobce smyslem těchto smluv vyvést ze Škody JS peníze.
Firmy podle obžaloby Škodě JS nepomohly, přesto dostaly procenta ze zakázek. Obžalovaní způsobili škodu za víc než 279 milionů korun a o dalších víc než 55 milionů korun krátili daně, uvedl státní zástupce při víc než dvouhodinovém čtení obžaloby.
Obžalobě čelí bývalý generální ředitel Miroslav Fiala, bývalí obchodní ředitelé, manažeři a členové představenstva Jiří Demiš, Milan Kohout, Peter Ľuptáčik a Miloslav Provod.
Podle obžaloby se různou měrou podíleli v několika případech v průběhu let na vyvedení peněz ze Škody JS do zahraničních obchodních společností se sídly v Panamě, Dominice, na Kypru a ve Velké Británii.
Tyto firmy měly pomoci Škodě JS podpořit a zprostředkovat kontrakty na Ukrajině, obvinění ale podle žalobce věděli, že firmy jim nemohou dodat prospěšné dokumenty a zajistit náležité plnění smluv.
„Peníze vyplacené těmto firmám navíc obžalovaní zanesli do nákladů firmy, čímž stát přišel na daních celkem o víc než 55 milionů korun,“ uvedl státní zástupce.
Bývalý ředitel prodeje obvinění odmítl
Až na bývalého ředitele Fialu se soudu účastnili všichni obžalovaní. Jiří Demiš, jemuž žalobce připisuje podíl na způsobení škod za víc než 90 milionů korun, jakoukoliv vinu a způsobení škody rozhodně odmítl.
Ve Škodě JS pracoval jako ředitel pro prodej a marketing, z firmy odešel na konci roku 2009. Smlouvy na poradenské služby podle něj jednomyslně řádně schválilo představenstvo firmy. Spolupráci se zprostředkovatelskou firmou Bradcrest z Panamy, kterou z pozice své funkce spolupodepsal, považuje za prospěšnou a úspěšnou.
Ukrajina byla podle Demiše pro Škodu JS zcela klíčový trh, obchodní zájmy a dobré kontakty tam měly i konkurenční ruské firmy. „Potřebovali jsme proto někoho, kdo se bude orientovat na tamním trhu, na tamním poli,“ řekl Demiš u soudu.
Smlouvu se zprostředkovatelem proto považoval za smysluplnou, potřebnou a užitečnou. Obžaloba ale tvrdí, že dokumenty, které Bradcrest Škodě JS poskytla, neobsahovaly nic užitečného či využitelného.
Demiš s tím nesouhlasil. Uvedl například, že obžaloba vychází z dokumentů, které jsou špatně přeložené. Překladatel z ruštiny si spletl nabídku s objednávkou a nepochopil dokument zákazníka, uvedl Demiš.
Firma se připojila s nárokem na náhradu škody
Škoda JS podle něj dostala od zprostředkovatelské firmy například dokumenty elektrárny, jaké zboží bude potřebovat v budoucnu nakoupit, jaké zboží s dlouhou dobou dodávky bude potřebovat a podobně. „To bylo pro Škodu JS zcela určitě potřebné a užitečné,“ zdůraznil Demiš.
Zástupce poškozené Škody JS u soudu uvedl, že se firma z procesní opatrnosti v případě uznání viny obžalovaných připojuje s nárokem na náhradu škody. Zároveň ale řekl, že služby poradenských firem Škoda JS využívala a využívá a že byly na Ukrajině potřebné a nutné.
První razii v Plzni iniciovali Švýcaři
Na sklonku roku 2014 provedli ve firmě razii policisté. Došli si pro listiny, jejichž zajištění si vyžádaly švýcarské justiční orgány. Švýcarský soud loni odsoudil v nepřítomnosti ukrajinského oligarchu a bývalého poslance Mykolu Martynenka za praní špinavých peněz.
Martynenko podle soudu za úplatek zprostředkoval společnosti Škoda JS kontrakty s ukrajinským státním provozovatelem jaderných elektráren, firmou Energoatom. Martynenko, který zasedal v ukrajinském parlamentu za stranu Lidová fronta někdejšího premiéra Arsenije Jaceňuka, by si měl ve vězení odpykat roční trest, zbylých 16 měsíců mu soud uložil podmínečně. Proti rozsudku se odvolal.
Podle soudu Martynenko a další muž skrze švýcarskou banku a firmu registrovanou v Panamě „vyprali“ úplatky ve výši 2,8 milionů eur (téměř 75 milionů Kč). Peníze získal podle švýcarského soudu Martynenko za to, že společnosti Škoda JS zprostředkoval bez výběrového řízení zakázky s ukrajinským státním provozovatelem jaderných elektráren, firmou Energoatom.