22. ledna 2018 10:36, aktualizováno  17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár hotelu v Praze: policisté prověřují případ jako trestný čin, škoda přesáhne 20 milionů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vnitřek pražského hotelu Eurostars David, v němž v sobotu hořelo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vnitřek pražského hotelu Eurostars David, v němž v sobotu hořelo. | foto: Policie ČR

PRAHA Škoda, kterou v sobotu večer způsobil tragický požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici, přesáhne podle odhadu hasičů 20 milionů korun. Policie případ prověřuje pro trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Požár nepřežili čtyři cizinci.

Jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka zemřeli na místě ještě před příjezdem záchranářů. Dvě ženy později podlehly zraněním v nemocnici. Policisté v pondělí oznámili, že jednou z nich je dvacetiletá Němka. Totožnost čtvrté oběti zatím nebyla potvrzena. V nemocnicích zůstávají dva zranění.

Policie sice začala požár prověřovat pro podezření z trestného činu, nikdo ale zatím nebyl obviněn. Kriminalisté v dalších dnech potvrdí nebo vyvrátí, zda byl trestný čin skutečně spáchán.

Oheň se šířil do vyšších pater po dřevěném obložení kolem schodiště. Na závěry vyšetřovatelů o příčinách se čeká. První informace hovořila o závadě na klimatizaci, ve hře jsou ale všechny možnosti. Vyšetřovatel nechal vypracovat několik znaleckých posudků z oborů elektro a chemie. Chce také zprávu od vyšetřovatele hasičů. Podle právního zástupce vlastníka hotelu Václava Vlka měl hotel předpisy požární bezpečnosti v pořádku.

Hasiči zasahují v pražském hotelu Eurostars David, v němž vypukl požár.
Evakuace zachráněných hostů, kteří unikli před požárem hotelu v pražském centru.

Záchranáři vyšetřili 34 lidí, které hasiči vyvedli z hořící budovy. V nemocnicích skončilo osm lidí, z toho čtyři museli lékaři na místě neštěstí oživovat. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřely na udušení kouřem dvě přivezené ženy. Jedna v sobotu večer a druhá v neděli ráno. Dva lehce zranění byli o víkendu propuštěni. Jeden zraněný člověk zůstává ve vinohradské nemocnici, jeho stav mluvčí nemocnice neupřesnila. Těžce zraněný člověk je v motolské nemocnici.

Mluvčí Motola Pavlína Damková v pondělí řekla, že do nemocnice byli po požáru dovezeni dva muži, přičemž jeden byl v neděli propuštěn do domácího ošetření, druhý zůstává v nemocnici ve vážném stavu. Ústřední vojenská nemocnice v Praze přijala po požáru jednoho pacienta, který se nadýchal zplodin. Po ošetření v ní zůstal na pozorování a v neděli byl propuštěn.

Hotel patřil Italovi, v roce 2006 ho zrekonstruoval

Hasiči i další složky integrovaného záchranného systému si za zvládnutí mimořádně náročného zásahu už o víkendu vysloužili slova chvály od svých nadřízených, vedení magistrátu i Prahy 2. „Ve složitých podmínkách hasiči odvedli velmi dobrou práci,“ uvedl v pondělí generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. Podle něj budou hasiči dál zásah hodnotit. Řešit budou mimo jiné to, zda provozovatel hotelu dodržel všechny předpisy, což je předmětem vyšetřování.

Čtyřhvězdičkový hotel Eurostars David patří k řetězci Eurostars Hotel Company, která je jednou ze tří značek španělské hotelové skupiny Hotusa. V roce 2006 prošel kompletní rekonstrukcí. V Praze má řetězec ještě další dva hotely, a to pětihvězdičkový Eurostars Thalia na Národní a tříhvězdičkový Exe City Park v Opletalově ulici.

Budovu vlastní společnost SIRA Praha, kterou ovládá devětasedmdesátiletý Ital Tarcisio Persegona. Celková pořizovací cena hotelu ke konci roku 2006 činila 196 milionů korun, vyplývá z údajů v Obchodním rejstříku a Katastru nemovitostí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse