Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škoda že víc bank nevlastní Češi

Česko

Zakázek máme víc než kdy dřív, ale je těžké získat úvěr od banky, uvedl pro Lidové noviny generální ředitel Inekon Group Josef Hušek. „O to víc si ceníme přístupu PPF banky,“ dodává.

* LN Jak silné jsou dopady ekonomické krize na Inekon Group?

Krize se na nás podepsala velmi vydatně. Podepsaných zakázek sice máme víc než kdykoli jindy za naši dvacetiletou historii, ale velké problémy jsou s financováním. Na příkladu Vietnamu vidíte, jak může takový projekt dopadnout. Původně měl investor složit jen 5 procent výše investice, zbytek měly tvořit bankovní úvěry. Jenže přišla krize a investor musel dát ze svého dalších 10 procent.

* LN Rozpracovaných projektů máte více. Proč se povedlo dotáhnout právě ten vietnamský?

Na projektu se podílí, a to bez pojištění od EGAP, vietnamská banka BIDV. To je zcela unikátní přístup. Například projekt cementárny v Egyptě měly profinancovat egyptské polostátní banky, a nakonec se stalo to, že jim úvěrování nebylo povoleno.

* LN Česká exportní banka vám úvěr na vietnamský projekt neposkytnula. Je její přístup k financování českých dodávek do zahraničí opatrnější?

S Českou exportní bankou nyní spolupracujeme na projektu modernizace železničního koridoru v Srbsku. Tady jsou však jiné podmínky, místo projektového financování je tento projekt krytý státní zárukou. Je to tedy z pohledu České exportní banky komfortnější.

* LN Zmínil jste zakázku v Srbsku. Jaké další velké dodávky nyní realizujete?

V každé oblasti něco máme. Například jsme podepsali kontrakt na modernizaci příměstských vlaků v Salzburgu, dodali jsme čtyřicet modernizovaných lokomotiv do Itálie. V oblasti energetiky máme podepsaný půlmiliardový kontrakt na stavbu elektrárny na biomasu.

* LN Jedná se o projekt v Českém Krumlově? Ten také nabírá značné zpoždění oproti plánu...

Právě jsem s investory mluvil a jsou plni optimismu, že se elektrárna bude realizovat.

* LN Předpokládám, že nejste příliš spokojeni s přístupem bank...

Když vezmu přístup jednotlivých bank, tak každá k tomu přistupuje jinak. Pro nás je důležité, že v momentě, kdy EGAP řekne ano, tak banky úvěr poskytnou. Velmi si ceníme přístupu PPF banky, byl fantasticky promptní a pružný. Tím, že je to česká banka, odpadají veškeré dotazy v centrále a podobně.

* LN Dá se říci, že je škoda, že pouze několik menších bank má české vlastníky?

Určitě ano.

Autor: