Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škodě klesl zisk o třetinu, přestože prodala více aut

Česko

PRAHA Zlé časy doléhají i na největší tuzemskou automobilku. Škodě Auto meziročně klesl čistý zisk o třetinu na loňských 10,8 miliardy korun. Tržby klesly o 9,8 procenta na 200,2 miliardy Kč. Škoda přitom loni prodala rekordních 674 500 aut, což byl růst o více než sedm procent. Hospodářské výsledky včera zveřejnila sama firma.

Automobilka zároveň oznámila, že chce v roce 2011 začít vyrábět nový vůz, který bude menší než stávající Fabia.

„Rok 2008 byl pro společnost Škoda Auto velmi obtížný. Pouze negativní vývoj české koruny vůči všem relevantním měnám, zejména euru a americkému dolaru, zatížil náš provozní výsledek v porovnání s rokem 2007 částkou 6,3 miliardy korun,“ řekl člen představenstva za oblast ekonomiky Holger Kintscher. Firma by podle něj i přes dopady finanční krize dosáhla loni lepšího výsledku než v roce 2007, kdyby se česká koruna udržela na průměrné úrovni roku 2007. Vyhlídky firmy na letošní rok prý nadále zůstávají nejisté a zatížené značnými riziky. „Čeká nás krajně složité období,“ podotkl Kintscher. Škoda Auto letos spoléhá na některé novinky, jež uvede na světové trhy. První z nich je lehký terénní vůz Škoda Yeti, který automobilka představila na autosalonu v Ženevě, v druhé polovině roku pak má k zákazníkům dorazit i Superb Combi. Zástupci automobilky již včera naznačili plánovanou cenu Yetiho, v Německu má být při zavedení na trh nižší než 20 000 eur (540 000 korun).

Podle analytika Cyrrusu Jana Procházky byly první tři čtvrtiny minulého roku pro Škodu mimořádně dobré. „Postupem celého roku se táhne jednoznačný tlak na snižování ziskových marží a v posledním kvartále roku se díky výprodejním akciím rozjel v maximální míře,“ prohlásil.

Do budoucna automobilka podle Procházky nemůže stavět jen na podpoře formou šrotovného. „Škoda má jednu mimořádnou výhodu ve faktu, že i když na její vozy vybraní spotřebitelé již nedosáhnou, tak část skupiny, která kupovala Passaty a Audi, bude muset přehodnotit své rozpočty a zasedne do Octavií a Superbů,“ dodal.

***

Automobilka vyvíjí minivůz

Pro rok 2011 plánuje Škoda Auto výrobu nového vozu, který má být menší než Fabia. „Jeho vývoj již v současné době probíhá,“ řekl předseda představenstva Reinhard Jung. Podrobnosti nesdělil.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!