Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Škody na veřejném majetku? Nejméně 12 miliard korun, řekl Grolich. Na soukromém to podle něj bude ještě více

Tornádem poničené Hodonínsko. foto:  Petr Topič, MAFRA

Brno - Škody po bouřkách na jižní Moravě budou na veřejném majetku nejméně 12 miliard korun, na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší. V neděli to řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Bouřky s tornádem ve čtvrtek večer zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko a poničily 1200 domů, sedm desítek z nich se bude muset strhnout.
  12:27aktualizováno  15:59

Grolich uvedl jako příklad veřejného majetku zničenou střední školu v Hodoníně, na níž je škoda ve stovkách milionů korun. Veřejný majetek podle něj zahrnuje majetek obcí, kraje, ale také například elektrifikaci. Elektrické dráty jsou poškozené. „Škody na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší,“ zdůraznil Grolich.

Do majetku kraje nebo obcí patří například školy, domovy seniorů, nemocnice, ale také obytné domy a podobně. Například v Hodoníně bouřka poničila krajský domov seniorů.Hejtman řekl, že vláda bude částku na poškozený majetek žádat u Státního evropského fondu solidarit. „Podle pravidel tam částka pro kraj musí být vyšší než 11,6 miliardy korun a my potvrzujeme, že tato výše určitě nastane. My těch 12 miliard přeskočíme. Přesné vyčíslení ale ještě nemáme,“ uvedl Grolich.

Hejtman také řekl, že domů k demolici bude víc než 70. Obce budou podle něj dál procházet statici, aby policisté mohli označit nemovitosti, kam je nebezpečné vkročit. „Já jsem přesvědčen, že domů se bude bourat víc,“ uvedl. Kromě objektů, které označí za nebezpečné statik, podle něj budou i případy, kdy lidé budou bourat domy, jejichž zbourání sice statik nenařídil, ale oni sami si budou chtít postavit nový. „Někteří lidé ty domy prostě začali demolovat, živelně, což je prostě problém hlavně z hlediska toho bezpečí, a částečně i formální,“ řekl v neděli Grolich v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Hejtman podle vyjádření pro Českou televizi očekává, že současný stav nebezpečí vyhlášený na 30 dní bude nutné prodloužit.

Škody už začaly na místě vyčíslovat také pojišťovny. Generali Česká pojišťovna v neděli uvedla, že škody jejích klientů přesáhnou jednu miliardu korun. „Další dny ukáží, zda a jak toto číslo poroste. Škody nejen na jižní Moravě, ale i v dalších lokalitách v Česku jsou skutečně masivní,“ uvedl provozní ředitel pojišťovny Jiří Doubravský. Pojišťovna očekává kolem 15 000 pojistných událostí způsobených extrémními bouřkami v uplynulém týdnu. 

Zatím vyplatila klientům 18 milionů korun a vyřešila 22 procent nahlášených škod. Přes 200 pojistných události dosud stihla dořešit Kooperativa. Tato pojišťovna zatím vyplatila pojistné za 1,5 milionu korun. V současnosti pojišťovna eviduje přes 2800 škod za 250 milionů korun. Nejvíce škod, 1120, způsobilo krupobití, a vichřice, kde je to 890 škod. Další nárůst počtu hlášení o škodách očekává Kooperativa v příštích dnech.

Bouřky ve čtvrtek večer a v noci na pátek zasáhly velkou část republiky. Na jižní Moravě si vyžádaly nejen rozsáhlé materiální škody, ale také pět obětí a desítky zraněných.

Autor:

Mohlo by vás zajímat