Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Škody se sčítají až po válce.‘ Odškodňovací zákon je podle Hamáčka třeba řešit až po epidemii

Zleva Jan Chvojka, Petr Dolínek, předseda strany Jan Hamáček, Roman Onderka a Alena Gajdůšková na tiskové konferenci poslaneckého klubu ČSSD před jednáním Sněmovny. foto: ČTK

PRAHA - Doba na možnou přípravu odškodňovacího zákona, k jehož vytvoření v úterý vybídla vládu opoziční TOP 09, bude podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) až po konci epidemie nemoci covid-19. Hamáček v úterý ve Sněmovně zdůraznil, že krizový zákon je napsán na to, aby řešil situaci především při povodních a podobných přírodních katastrofách. Hovoří tak o náhradě materiální škody, nikoliv o odškodnění například za uzavření restaurace, dodal.
  9:02

Odškodňovací zákon by podle představ TOP 09 přinesl jistotu všem, koho postihla vládní opatření proti koronaviru. Požadavek strana odvozuje od obdobného, který upravoval nároky postižených povodněmi. „Škody se sčítají až po válce. Nejprve by bylo dobré, abychom tu epidemii zvládli, potom spočítat škody a říci, co s tím budeme dělat,“ uvedl Hamáček. Aktuálně nepovažuje psaní odškodňovacího zákona za rozumné. „Jsme uprostřed problému,“ dodal.

Krizový zákon podle právníků vnitra řeší materiální odškodnění, řekl Hamáček. „Krizové zákony jsou psané na to jediné, s čím z hlediska katastrof má ČR zkušenost, a to jsou povodně. Pokud jsou povodně a máte bagr a hasiči vám ho zabaví a budou stavět hráz, stát zaplatí, že ho použil. A pokud ho utopí, tak vám koupí nový. Ale rozhodně se během povodní nikdy neřešilo, že by byli odškodňováni ti, co museli zavřít nějakou restauraci,“ zdůraznil Hamáček.

Vnitro je podle Hamáčka připraveno po krizi diskutovat o odškodnění. „Ale až ve chvíli, kdy bude jasné, jaké budou celkové škody a co to bude znamenat pro Českou republiku. Asi se shodneme i s opozicí, že cílem rekonstrukčního procesu po epidemii není, abychom Českou republiku dohnali do státního bankrotu,“ uvedl.

Autor:

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...