Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podívejte se, jak z výšky vypadá seskoková matrace. Oběti požáru v Bohumíně by měly mizivou šanci trefit se

Instruktoři z Firefighter Complex Training zveřejnili fotku, jak vypadá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instruktoři z Firefighter Complex Training zveřejnili fotku, jak vypadá... | foto: Facebook Firefighter Complex Training

Praha Bohumínský žhář předminulý víkend zapálil byt v jedenáctém patře na Karvinsku. Zemřelo jedenáct lidí, pět obětí vyskočilo ve snaze uniknout ohnivému peklu z okna. Nikdo pád z třiceti metrů nepřežil. Přitom chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči nafoukli pod panelovým domem seskokovou matraci. Jenže ani ta by zřejmě nepomohla.

„Jde o velice rizikový prostředek jak pro zachraňované, tak pro zachraňující. Naděje na záchranu by byla minimální,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Dopadové matrace se totiž využívají jen v malých výškách, maximálně do patnácti až dvaceti metrů. 

Hasiči nafukují záchrannou plachtu opravdu jen výjimečně a pouze jako nouzové řešení. „Někdy se používá také při vyjednávání se sebevrahem před jeho skokem jako prevence nebo pro evakuaci předmětů,“ přiblížila Studená.

Požár v 11. patře panelového domu panelového domu v Bohumíně, při kterém 8....

Požárnici se snaží lidi z plamenů zachránit nejčastěji vnitřkem budovy, tak to bylo i v případě požáru v Bohumíně. Nemohli ztrácet čas. Pro skákající je totiž velmi obtížné se do nafouknuté matrace trefit. Většinou jsou velké čtyři a půl metru na čtyři a půl metru. Hasiči popisují, že z výšky třiceti metrů dopadová plocha vypadá jako krabička od sirek.

Na místě zasahoval i vrtulník záchranné služby.
Hasiči zasahují v 11. patře panelového domu v Bohumíně.

„Záleží také na tom, co má skokan na sobě, jak fouká vítr a podobně. To vše může změnit trajektorii letu,“ řekl serveru Lidovky.cz Rudolf Kramář z odboru komunikace Hasičského záchranného sboru ČR. Je tedy otázkou, proč dopadové matrace nejsou větší. „Technika musí stát na rovině, čím větší matrace, tím větší plochu potřebujete. Navíc by pak nafouknutí trvalo déle,“ vysvětlila mluvčí Studená.

Osudová minuta

Samotné nafouknutí seskokové matrace, která byla použita i při zásahu v Bohumíně, trvá přibližně jednu minutu. Ve chvíli, kdy ji hasiči napouští vzduchem z tlakové láhve, už musí být zcela rozložená a stát na rovném povrchu, nejlépe připravená pod okny. 

„Nafouknutou matraci je totiž velmi obtížné přenášet, zejména na větší vzdálenost. Je to samozřejmě i nebezpečné pro hasiče, kteří by se s ní pohybovali pod osobou, jenž na ně může skočit či spadnout,“ upřesnila mluvčí hasičského sboru. Podle výrobců záchranných matrací by měla být umístěna tak, aby skok do ní byl co nejvíce kolmý.

Hasičská technika 8. srpna 2020 u panelového domu v Bohumíně.

Hasičská technika 8. srpna 2020 u panelového domu v Bohumíně.

Ani když se skokan do matrace trefí, nemá ale vyhráno. „Může špatně dopadnout, odrazit se od plochy a podobně,“ uvedla Studená. V 90. letech jeden hasič skok do záchranné matrace nepřežil. „Při výcviku skákal z velmi malé výšky, a přesto po dopadu zemřel,“ popsala Studená. Na připravenou plošinu navíc mohou lidé skákat po jednom. „Po každém skoku se musí plocha znovu dofouknout, což trvá dalších třicet sekund,“ doplnil Kramář.

Uhořela manželka i syn

Policie čtyřiapadesátiletého žháře již obvinila z vraždy a obecného ohrožení. Je ve vazbě a hrozí mu doživotí. Motivem jeho činu mají být rodinné spory, v bytě uhořela jeho manželka, syn s partnerkou i vnuk.

Policisté přivádějí 11. srpna 2020 k jednání u okresního soudu v Karviné muže...

Policisté přivádějí 11. srpna 2020 k jednání u okresního soudu v Karviné obviněného muže (uprostřed).

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...