Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Podívejte se, jak z výšky vypadá seskoková matrace. Oběti požáru v Bohumíně by měly mizivou šanci trefit se

Bohumínský žhář předminulý víkend zapálil byt v jedenáctém patře na Karvinsku. Zemřelo jedenáct lidí, pět obětí vyskočilo ve snaze uniknout ohnivému peklu z okna. Nikdo pád z třiceti metrů nepřežil. Přitom chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči nafoukli pod panelovým domem seskokovou matraci. Jenže ani ta by zřejmě nepomohla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Spálený 19.8.2020 2:27

Pád z 30 metrů trvá 2,5 sekundy a rychlost při dopadu je 90 km/h. Ničivost dopadu je přímo úměrná výšce. 30 metrů se považuje za hraniční výšku prakticky nulové možnosti přežití pádu. 11 lidí by na matraci s dofukováním skákalo minimálně 6 minut.

P. Skřivan 21.8.2020 21:14

Jinými slovy, pokud hasiči mají ve výškové budově omezené možnosti, pak má mít výšková budova nějaké řešení pro tyto případy. Kdyby ti lidé měli např. možnost vylézt z okna a slézt po stupačkách dolů, kde by poslední tři metry seskočili, tak by se zachránili. Pořizovací cena stupaček by moc velká nebyla. Nepochybuji, že se dá vymyslet i něco lepšího. Otázka zní, co dělají hasiči v rámci prevence, že nějaké řešení nepožadují. Proč ? Když ušetřím výškovou budovou za cenu pozemku, tak bych měl mít na dobrá protipožární opatření.

S. Krejcar 25.8.2020 19:40

Ano, ale to moc není věcí hasičů ale vzdělanců v oboru stavebnictví a výškových budov. Ono to co jde nafilmovat ve Skleněném pekle - v praxi a skutečnosti moc nefunguje. Jsou lidé, jež mají na to aby bydleli a využívali pohodlí big towerů ve všech světových městech. Jak se zmněnila tedy uniková zabezpečení v těchto budovách 21.století ? Domy o tisíci patrech jsou sice vize budoucnosti, ale člověk s nízkým IQ je už realitou dneška. Výšková technika výtahy a žebříky nikde na světě nejsou schopny obsáhnout towerové výšky. Pravdou je, že současné výtahové šachty jsou možným šiřitelem požáru díky komínovému efektu a to v řádu minut.

S. Krejcar 25.8.2020 19:43

Život jde dál a s ním i vývoj techniky a záchranných způsobů a prostřdků. To co bylo nemožné v socialistickém stavebnictví je dnes díky sjednocené Evropě blíže k realizaci.

S. Krejcar 25.8.2020 19:50

Už v třicátých letech minulého století Voskovec a Werich ve filmu HEJ RUP podobnou situaci řešili. Ale to co jde ve filmu ve skutečnosti dělat nelze. ;-D

J. Kostelanský 18.8.2020 20:50

Nemohol už niekto vymyslieť niečo na spôsob sklzavky, ktoré sa používajú pri haváriách lietadiel? Ešte lepšie riešenie by boli "valce" či "tunely", ktorými sa pri rekonštrukcii domov "posielajú" dolu sutiny. Len samozrejme nafukovacie.

Len tak mimochodom, radšej by som pri požiaru výškového domu skákal to tej "malej" matrace ako na holý betón či asfalt... :-)

J. Stejskal 20.8.2020 12:40

Ta věc je dávno vymyšlená a jmenuje se "evakuační rukáv". Podmínkou použití ovšem je, aby vysokozdvižná plošina, na níž je jeho horní konec uchycen, mohla bezpečně dosáhnout až k místu, kde jsou zachraňovaní, aby na ni mohli přelézt a rukávem se spustit na zem.

J. Stejskal 20.8.2020 12:46

Tady je na stránce nějaký popis i video z cvičného použití:

https://budejcka.drbna.cz/z-kraje/ceskobudejovicko/15419-video-tobogan-ktery-zachrani-zivot.html

V. Kolman 21.8.2020 4:35

Četl jsem v "dávnověku" článek o podobném záchranném rukávu, vedoucím ale uvnitř domu v šachtě, kde byly v každém patře vstupní dveře. Vždy jeden "rukáv" byl nahoře o něco širší a dolním užším koncem dole zasahoval do širšího konce následujícího dolního rukávu. Od nejvyššího patra až do přízemí. Rychlost řízeného pádu se regulovala v těsném rukávu oddalováním loktů od těla. No a aby rukáv neshořel pří šlehnutí plamenu do šachty, byl vyroben z AZBESTU.

Prodávám, jak jsem před dávnými časy "koupil". Myšlenka dobrá, ale dnes neuskutečnitelná hlavně kvůli tomu AZBESTU. Kupodivu i v době, kdy asbest ještě nebyl "taková zlý - ošklivý - nepěkná věc", se tento nápad neujal.

S. Krejcar 25.8.2020 19:48

Evakuační rukáv lze použít jen a pouze pokud je součástí konstrukce pláště případně pokud výšková technika je schopná do výškových pater budovy bezpečně dosáhnozt. Výška dopravních Jumbo letadel je v porovnání s panelovou výstavbou a towerovou developerskou výstavbou zanedbatelná a spíše k smíchu. !

P. Nemec 18.8.2020 19:53

Zkuste se postavit do cca třetiny fotbalového hřiště a podívat se na branku, ta má výšku 2,5 metru... pochybuju že vám bude připadat jako krabička od sirek. Ta fotka hrubě zkresluje. Ale tím nechci popřít, že trefit to je velký zázrak

D. Černý 19.8.2020 23:46

Trefit matraci není žádný zázrak. Hasiči položí maraci pod okno. Padá se dolů, ne šikmo. Nikam tefovat namusí, jen vypadnout.

V. Kolman 21.8.2020 4:43

V mládí jsem si jednou skočil z 10m můstku plaveckého bazénu v Praze Podolí. Ačkoli jsem VĚDĚL, že se do bazénu MUSÍM strefit, připadal mi z 10 m neskutečně malý.

Hans Kristian Andersen si při svých cestách vždy bral do hotelového pokoje (ve vyšších podlažích) dlouhé lano - aby mohl (relativně) bezpečně uniknout v případě požáru z hořícího pokoje. Ačkoliv to zní jako pohádka, je tento fakt v souvislosti s autorem pohádek uváděn.

D. Černý 21.8.2020 14:45

To vypadý, že tvůj mozek nezpracovává informace, jen se nechává unášezt dojmy. I když ti bazén připadá malý, nemusíš dělat nic než spadnout do vody.

Jestli jsi VĚDĚL, že se do bazénu MUSÍš strefit, tak tvůj mozek uvažuje šejdrem.

J. Kouřil 18.8.2020 18:18

Z fotky je jasné, že nesnazší záchrana byla z vedlešího balkonu. Ale ti nešťastníci byli asi v místnosti s oknem a k balkonu přístup neměli. Chápu, že od člověka ve smrtelném nebezpečí nelze očekávat, že si svůj skok do matrace pečlivě promyslí.[>-]

M. Peterka 18.8.2020 16:53

Tady nekdo nedaval pri fyzice pozor.. Netrefit se do matrace je problém

K. Dostál 18.8.2020 15:55

Tak si to bezte zkusit skocit z 30 m jestli se trefite. Silenec podpali byt a budete se navazet do hasicu, ze nic nedelali. Stydte se.

P. Skřivan 18.8.2020 18:37

Ostuda hasičů nespočívá v tom, že nedělali něco teď, ale v rámci prevence. Mají spoustu děsně chytrých a skvěle placených expertů, ale když hoří, tak z nich vyleze, že je jen jedna cesta a jinak smůla. No, to je super. Co tak navrhnout nějaká řešení a motivovat stavitele, aby je stavěli. Kdyby jejich předchůdci podobně nevymysleli požární úseky, tak mohl uhořet ještě někdo další.

P. Skřivan 18.8.2020 14:39

Myslím, že základní problém je požární prevence, tj. co s tím. Nic ?

Hasiči se vyjadřují ke každému stavebnímu povolení, tzn. i k pitomé rekonstrukci vnějšího schodiště do domu. Mají právo dávat pokyny k protipožární prevenci a hle: hoří a nemají jak zachránit. Jak je to tedy ? Co dělali proto, aby měli jak zachránit ? Koupili matračku k ničemu ?

Viděl bych to tedy jako značnou kritiku do vlastních řad a páni hasiči by měli rychle přijít se sdělením, jak to hodlají řešit. Zjevně je současná prevence nedostatečná.

P. Skřivan 18.8.2020 14:41

Jinak kdosi vymyslel plechovku s ocelovým lankem a brzdou, se kterou lze vyskočit i z mrakodrapu. Prosté a účinné, pokud je k dispozici.

J. Nový 18.8.2020 15:52

To jako držet tu plechovku, v níž je asi stočené to lanko v ruce při skoku? Hmmm....to nevím

P. Skřivan 18.8.2020 18:09

Plechovka má popruhy, dá se na záda, lanko karabinou zajistí na něco pevného a pak vyskočíte. Brzda zajistí měkký dopad. Lanko je ocelové, tedy nehořlavé. Je to určitě lepší, než skočit jen tak.

P. Munzar 18.8.2020 17:41

Pane Skřivan přemýšlím, jestli je váš příspěvek míněn vážně. Snad ne. Pokud ano, tak je to blbost co píšete. Jak může požární prevence pomoct proti úmyslnému trestnému činu? Požární prevence slouží k bezpečné evakuaci a zpomalení šíření ohně. Pokud je použitím značného množství akcelerátoru urychleno hoření a zároveň odříznuta úniková cesta (navíc použité, když je v bytě zvýšené množství lidí), tak žádná požární prevence nepomůže. Přeci může vést požární schodiště nebo skluz z každého okna.

P. Skřivan 18.8.2020 18:05

Je to myšleno vážně, protože z nižšího domu, by se ti lidé zachránili skokem do té matrace. Čili je třeba vymyslet, jak zajistit záchranu i v případě výškových budov. Jasné ?

Mimochodem, problém to není nový. Můj otec, který už je na pravdě Boží, byl kdysi za socialismu na školení na téma "Skleněné peklo", které bylo inspirováno skutečným požárem.

Skoky z domu a mrtví z tohoto důvodu, také nejsou nic nového. Tehdy jim ukazovali požár paneláků v Košicích. Takže: proč hasiči nenechají každého nového majitele bytu ve výškové budově podepsat, že bere na vědomí, že v případě požáru má podstatně nižší šanci na záchranu ? Třeba by se to projevilo na ceně bytů, nemyslíte ? Nebo by stavitel třeba i hledal nějaké řešení.

V. Kolman 21.8.2020 4:53

Nechci se zastávat hasičů, ale vstupní dveře bytu musí splňovat řadu protipožárních hledisek která se dají předvídat a předpokládat. Že nějaký šílenec nalije na (a pod!) dveře kanistr benzinu a pak to zapálí, to lze jen těžko předpokládat.

A dávat ke každému bytu těžké pancéřové ocelové vzduchotěsné dveře (jako jsou v podzemce) - to je nereálné a nájemníci by se nedoplatili.......

F. Novotný 18.8.2020 14:28

Proč to nevyfotili normálním ohniskem? Rybí oko úplně zkresluje.

P. Munzar 18.8.2020 17:56

Tohle je focené normálním ohniskem. Rybí oko vypadá dost jinak.

J. Kříž 18.8.2020 19:25

Co je podle vás normální ohnisko? Ta fotka je jednoznačně pořízená přes širokoúhlý objektiv. Jestli myslíte normálním ohniskem 50 mm (kinofilmového formátu) tak tahle fotka je rozhodně blíže rybímu oku než normálnímu ohnisku. A je proto velice zavádějící. Pro bulvár jak dělaná.

P. Munzar 19.8.2020 10:58

Tohle je tak 35-38 mm, takže to má k rybímu oku ještě daleko. 38 mm je myslím docela odpovídající běžnému vidění. Rybí oka jsou tak od 18 mm níž. Pokud by to bylo focené rybím okem, tak je tam vidět i část oblohy a nohy fotografa.

T. Novotný 18.8.2020 13:33

Pochopitelně, že ze shora to vždy vypadá hůře. Zajímavé je, že tu matračku "k ničemu" tam přesto roztáhli, ale pozdě. Pořád lepší malá matračka, než skákat rovnou na beton.

Jsou to pouze alibistické kecy a výmluvy, proč zřejmě celou akci zprasili (včetně prvního krátkého žebříku, až druhý byl OK). To tam opravdu bylo tak málo svědků s mobily, že stále panují dohady (a výmluvy) ?


ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....