Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Škola doma. Děti se kvůli koronaviru učí na internetu, Česká televize chystá výuku přes obrazovku

Gymnázium Cheb, studenti se učí doma s pomocí systému Bakalář, někteří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gymnázium Cheb, studenti se učí doma s pomocí systému Bakalář, někteří... | foto: Martin Stolař, MAFRA

Praha Koronavirus sice uzavřel školy v Česku, žáci však nezahálí. Učitelé zadávají úkoly svým žákům přes internet, píšou sms nebo emaily rodičům, na sociálních sítích si vyměňují rady a tipy, jak s dětmi tímto způsobem pracovat.

Nápomocné jsou aktuálně platformy jako Facebook či Twitter, kde si nyní pedagogové vyměňují zkušenosti s prací online. Na Facebooku vznikají různé podpůrné skupiny, jako například Učitelé+, která eviduje zhruba 7100 členů. Kromě obsahu a způsobu výuky online řeší třeba motivaci dětí na dálku a možnosti práce s nejmladšími školáky. „U nás mají prvňáčci zadáno spoustu práce na téma jaro. Čtení, čtenářský deník, zážitkový deník, procházku a popis změn v přírodě,“ píše se například v jednom příspěvku.

Na nastalou situaci zareagovala také Česká televize, která od pondělí 16. března spustí edukativní program UčíTelka. „Chceme nabídnout dětem alternativu ke klasickému školnímu vzdělávání, které může doplnit jejich samostudium,“ vysvětlil Petr Dvořák, generální ředitel České televize v tiskové zprávě.

Živě vysílané výukové bloky budou vedené vystudovanými pedagogy. Již během pátečního dne se na Facebooku objevily příspěvky o tom, že ČT hledá prvostupňové učitele pro výuku na ČT2. „10 učitelů na matematiku, ČJ, cizí jazyky a prvouku. Od pondělka interaktivně na ČT1, po 30 minutách, všem žákům prvního stupně, s interaktivní tabulí,“ napsala například Nora Fridrichová, moderátorka ČT.

Učitelé mají zájem

Nápad se ujal rychle. Jen po pár hodinách Fridrichová příspěvek aktualizovala. „Učitelé, jste boží! Národní pedagogický institut je zahlcen vašimi nabídkami, učitele už má po kupě a moc vám děkuje.“ V komentářích pod příspěvek se objevily kladné ohlasy, zejména rodičů, kteří tento přístup oceňují. „Skvělá zpráva a mnohokrát děkuji! Je to pro nás rodiče určitě veliká pomoc!,“ reagovala například paní Václava M.

Jako opatření proti šíření koronaviru byla uzavřena základní škola na pražském...
Radnice Prahy 6 nechala 8. března 2020 dvě ze svých škol, které navštěvují...

Učivo, které bude v blocích vysílané, je primárně určeno pro žáky prvního stupně základních škol. „Kromě toho chystáme pro starší žáky také přípravu na přijímačky a plánujeme spuštění specializovaného edukativního webu s více než třemi tisíci vzdělávacími videi z pořadů ČT,“ doplnil Dvořák.

Program bude připravený každý všední den od ranních devíti hodin a bude simulovat školní docházku dětí. Učební blok sice nebude mít stejnou vyučovací dobu, jakou mají děti ve školách, neboť bude trvat třicet minut a vždy bude určen pro jeden ročník prvního stupně. Bloky budou přerušené krátkou přestávkou na odpočinek.

„Vysílání bude pravidelné, abychom i rodičům umožnili přizpůsobit podle něj denní program. Výukovou hodinu v kulisách školní třídy povede vždy jeden učitel, vyučování se zúčastní také tři děti,“ vysvětlil vedoucí projektu Luboš Rosí. Na vzdělávací pásmo navážou od 12 do 15 hodin další vzdělávací pořady určené pro starší děti. I starší žáci, kteří se mají připravovat na přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia, si mohou procvičit například češtinu či matematiku.

Do domácích výuk se zapojily i různé nakladatelství jako Fraus, Nová škola či třeba Včelka, které daly k dispozici online učebnice pro žáky bez poplatku. Společnost Scio zase poskytla zdarma procvičovací testy na přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky pro děti od 3. do 9. třídy základních škol a 1. až 4. ročníku středních škol.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...