Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nové přírůstky nakažených covidem z třetiny tvoří školáci, nastínil Dušek. Čísla navyšují hlavně středoškoláci

ilustrační snímek foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Mezi novými případy covidu-19 v září tvoří školní děti podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška asi 30 procent. Naposled se bude testovat ve školách ve čtvrtek 9. září, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
  15:37

Další velká část jsou mladí do 30 let a neočkovaní ve věku 30 až 40 let, kde je stále mnoho neočkovaných. Dušek to ve středu řekl ČTK a České televizi. PCR testy potvrdily z prvního kola testování ve školách 116 pozitivních případů.

Testování ve školách po tomto týdnu v celém Česku skončí, řekl Vojtěch

„Záchyty u mladých lidí tvoří od 1. září asi 30 procent toho čísla. Rostou nákazy i ve věkových třídách, které se školou už nemají nic společného, věkové třídy 20 až 30 let a 30 až 40 let, kde je stále velmi mnoho neočkovaných,“ řekl Dušek. Mezi nově diagnostikovanými je dlouhodobě 75 až 80 procent neočkovaných.

Školní děti byly od začátku školního roku dvakrát testované, ve většině škol antigenními testy. Průběžné výsledky podle Duška ukazují, že PCR testem bylo potvrzeno 116 pozitivních případů. „Větší množství na středních školách než na základních školách,“ dodal. Na ZŠ bylo sedm případů na 100 tisíc testovaných, na SŠ pod 20 případů na 100 tisíc testů.

Druhé kolo testování ve školách bylo v pondělí 6. září, testy budou podle Duška potvrzeny zřejmě ve středu. Naposled se bude testovat ve čtvrtek 9. září. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu uvedl, že po tomto týdnu testování ve školách skončí. Nevyloučil zároveň, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni, v úterý zmiňoval střední školy v Karlovarském kraji, kde je epidemická situace nejhorší.

Budou umírat děti, říká před podzimem Flegr. Vyloučeno, míní Prymula

Ministerstva školství a zdravotnictví dříve uvedla, že pokračovat v testování se bude v regionech, kde bude po všech třech kolech incidence vyšší než 25 případů na 100 tisíc provedených testů. Průběžná data z druhého kola podle ministra neukazují, že se situace zhoršuje. V celé zemi je podle statistik ministerstva školství asi 4 200 základních a 1 280 středních škol, 1. září do nich nastoupilo na 1,4 milionu dětí.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat